Kandelabrar ett par, Holland, 18/1900-tal
97
Final bid800 SEK
Reklamskylt, Vega, 1900-talets första hälft
98
Final bid3,600 SEK
Johan Ahlbäck (1895-1973)
99
Johan Ahlbäck (1895-1973)
Final bid1,700 SEK
Halsband, sterlingsilver, Wiwen Nilsson för Anders Nilsson, Lund, 1951
100
Final bid9,200 SEK
Kandelabrar ett par, jugend, 1900-talets början
101
Final bid3,400 SEK
Ljusstakar ett par, barock, 16/1700-tal
102
Final bid2,600 SEK
Matservisdelar, "Berså", Stig Lindberg för Gustavsberg
103
Final bid2,100 SEK
104
Final bid3,600 SEK
Reklamskylt, Singer, 1900-talets första hälft
105
Final bid3,200 SEK
Vas, Berndt Friberg för Gustavsberg
106
Final bid2,100 SEK
Elon Garp (1930-2013)
107
Elon Garp (1930-2013)
Final bid2,500 SEK
Pendelur, Louis XVI stil, Frankrike, 1800-tal
108
Final bid1,000 SEK
Sockel, 17/1800-tal
109
Sockel, 17/1800-tal
Final bid1,600 SEK
Sejdel, 1800-tal
110
Sejdel, 1800-tal
Final bid800 SEK
Altarstake, barock, 1700-talets första hälft
111
Final bid4,200 SEK
Stekfat, Kina, Qianlong, 1700-tal
112
Final bid1,600 SEK
Leksak, "Nanu", Lehmann, Tyskland, 1900-talets första hälft
113
Final bid1,700 SEK
Karl Mårtens (f.1956)
114
Karl Mårtens (f.1956)
Final bid1,000 SEK
115
Final bid5,200 SEK
Bengt Engman
116
Bengt Engman
Final bid1,200 SEK
Ljusstake, barock, 1600-tal
117
Ljusstake, barock, 1600-tal
Final bid5,000 SEK
Harald Wiberg
118
Harald Wiberg
Final bid4,800 SEK
119
Final bid1,500 SEK
Damfickur i 14k
120
Damfickur i 14k
Final bid2,200 SEK
Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets andra hälft
121
Final bid1,400 SEK
Ljusstake, barock, Nürnberg, Tyskland, 1600-tal
122
Final bid2,100 SEK
Kaviarburk med fat och lock, sterlingsilver, Atelier Borgila, Stockholm, 1968
123
Final bid2,300 SEK
Tobaksburk, Hällefors Bruk, daterad 1838
124
Final bid700 SEK
Kandelaberarmar ett par, empire, 1800-talets första hälft
125
Final bid4,400 SEK
Tomas Almberg (f.1936)
126
Tomas Almberg (f.1936)
Final bid3,200 SEK
Terrin med lock, Kina, 17/1800-tal
127
Final bid1,800 SEK
Vattenkanna, 1800-tal
128
Vattenkanna, 1800-tal
Final bid2,300 SEK
Herrarmbandsur, Certina, 14k
129
Herrarmbandsur, Certina, 14k
Final bid2,700 SEK
Skål, 17/1800-tal
130
Skål, 17/1800-tal
Final bid2,800 SEK
Ikon, Ryssland, 1900-talets början
131
Final bid8,600 SEK
Herrarmbandsur, Longines
132
Herrarmbandsur, Longines
Final bid3,600 SEK
Fasadlampa, Hans Bergström för Ateljé Lyktan, modell 1040-U
133
Final bid4,200 SEK
Gunnar Kalles
135
Gunnar Kalles
Final bid2,400 SEK
Servisdelar 13st, Rörstrand, tidigt 1900-tal
136
Final bid4,000 SEK
Leksak, "Also 700", Lehmann, Tyskland, 1900-talets första hälft
137
Final bid1,700 SEK
Ljuskrona, delvis barock
138
Ljuskrona, delvis barock
Final bid400 SEK
Vas, "Argenta", Wilhelm Kåge för Gustavsberg
139
Final bid1,200 SEK
Skål, 1800-tal
140
Skål, 1800-tal
Final bid500 SEK
Skål, 1800-tal
141
Skål, 1800-tal
Final bid800 SEK
Tallrik, 1800-tal
142
Tallrik, 1800-tal
Final bid1,100 SEK
Servisdelar 11st, "Jul", Gustavsberg/Rörstrand
143
Final bid1,800 SEK
Golvljusstakar ett par, barock, 1700-tal
144
Final bid3,400 SEK
Reseikon, Ryssland, 1800-tal
145
Reseikon, Ryssland, 1800-tal
Final bid3,400 SEK