Guldmynt, krugerrand, Sydafrika, 1983
49
Final bid18,500 SEK
Flaska, 1700-tal
50
Flaska, 1700-tal
Final bid1,900 SEK
Skålfat, Josef Inwald, Barolac, Tjeckoslovakien
51
Final bid600 SEK
Ljusstakar ett par, barock, 1600-tal
52
Final bid9,600 SEK
Serveringsfat, "Musselmalet", Royal Copenhagen
53
Final bid4,400 SEK
Såsskål med underfat, silver, 1800-talets första hälft
54
Final bid3,200 SEK
Samlarbilder, "Sportens Stjärnor", Hemmets Journal
55
Final bid9,200 SEK
Taklampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
56
Final bid3,200 SEK
57
Final bid2,600 SEK
Elddon, 1700-tal
58
Elddon, 1700-tal
Final bid4,000 SEK
Eldhundar ett par, barock, 16/1700-tal
59
Final bid8,000 SEK
Bartmanskrus, Tyskland, 1600-tal
60
Final bid1,600 SEK
Reklamskylt, Monark, 1900-talets första hälft
61
Final bid7,600 SEK
Bestickuppsättning 48 delar, silver, Thostrup, Norge
62
Final bid6,800 SEK
Kaffeservis 3 delar, "Musselmalet", Royal Copenhagen
63
Final bid2,200 SEK
Sakral skulptur, 1700-tal
64
Sakral skulptur, 1700-tal
Final bid2,700 SEK
Tekopp med fat, "Tulip", UE-Gefle
65
Final bid6,400 SEK
Lockburk, sterlingsilver, 1900-talets första hälft
66
Final bid2,300 SEK
Uppsatsskål i silver, 1867
67
Uppsatsskål i silver, 1867
Final bid1,900 SEK
Leksak, "Oh-My", Lehmann, Tyskland, 1900-talets första hälft
68
Final bid2,800 SEK
Ljuskrona, empire, 1800-talets första hälft
69
Final bid6,200 SEK
Vas, Berndt Friberg, Gustavsberg studio
70
Final bid2,100 SEK
Golvlampa, Josef Frank för firma Svenskt Tenn, G1842
71
Final bid4,000 SEK
Elon Garp (1930-2013)
72
Elon Garp (1930-2013)
Final bid3,600 SEK
Elon Garp (1930-2013)
73
Elon Garp (1930-2013)
Final bid3,400 SEK
Ljuskrona, så kallad "Bergsmanskrona", 1900-talets andra hälft
74
Final bid3,200 SEK
Flaska, 1700-tal
75
Flaska, 1700-tal
Final bid900 SEK
Olof Hermelin (1827-1913)
76
Olof Hermelin (1827-1913)
Final bid3,200 SEK
Karl Mårtens (f.1956)
77
Karl Mårtens (f.1956)
Final bid1,100 SEK
Skål med hänklar, daterad 1775
78
Final bid1,500 SEK
79
Final bid3,800 SEK
Tallrikar 6st, "Jul", Gustavsberg
80
Final bid2,600 SEK
Djupa tallrikar 6st, "Jul", Gustavsberg
81
Final bid2,300 SEK
Förrättstallrikar 6st, "Jul", Gustavsberg
82
Final bid1,600 SEK
Servisdelar 5st, "God Jul", Gustavsberg
83
Final bid3,800 SEK
Kandelabrar ett par, omkring år 1900
84
Final bid3,400 SEK
Industrilampa, "Triplex-pendel", Johan Petter Johansson
85
Final bid5,400 SEK
Ljusstake, 1500-tal
86
Ljusstake, 1500-tal
Final bid6,400 SEK
Skulpturer ett par, 17/1800-tal
87
Final bid6,200 SEK
Glas, 1700-tal
88
Glas, 1700-tal
Final bid1,200 SEK
Lennart Sand (f.1946)
89
Lennart Sand (f.1946)
Final bid10,500 SEK
Damarmbandsur, Tissot, 18k
90
Damarmbandsur, Tissot, 18k
Final bid9,600 SEK
Kaffekoppar med fat 8st, "Berså", Stig Lindberg för Gustavsberg
91
Final bid2,100 SEK
Liten flaska, 1700-tal
92
Liten flaska, 1700-tal
Final bid3,200 SEK
Vas, Ulrica Hydman Vallien för Kosta Boda
93
Final bid1,700 SEK
Golvlampa, "Staken", Carl Malmsten
94
Final bid1,600 SEK
Trattgrammofon, His Master's Voice, 1900-talets början
95
Final bid1,300 SEK
Enstensring i 14k, USA
96
Enstensring i 14k, USA
Final bid6,200 SEK