Lowest lot number
244
Final bid1,700 SEK
Bägare, troligen Böhmen, 17/1800-tal
Final bid1,100 SEK
Väggljusstake, Anna Stina Åberg, Nyköping, 1987
Final bid200 SEK
247
Halsband med hänge, guld
Final bid1,500 SEK
248
Guldmedalj, "För trohet och flit"
Final bid16,000 SEK
Ragusked i silver, 1850
Final bid800 SEK
250
Kandelaber, Käck & Hedbys, Leksand
Final bid1,200 SEK
251
Aftonväska med bygel i silver, 1900-talets första hälft
Final bid1,000 SEK
Thure Wallner (1888-1965)
Final bid2,900 SEK
Ljusstakar ett par, 1800-talets slut
Final bid700 SEK
Uno Vallman (1913-2004)
Final bid1,000 SEK
Uno Vallman (1913-2004)
Final bid600 SEK
256
Uno Vallman (1913-2004)
Final bid1,000 SEK
Uno Vallman (1913-2004)
Final bid800 SEK
Danka Jaworska (f.1951)
Final bid1,300 SEK
259
Champagneglas 8st, "Optica", Gunnar Cyrén för Orrefors
Final bid400 SEK
Tråg, Jemt Olof Persson, Holen, Orsa, daterad 1927
Final bid1,000 SEK
Flintlåspistol, 17/1800-tal
Final bid1,400 SEK
Herrarmbandsur, Omega
Final bid2,900 SEK
Ring i 14k
Final bid700 SEK
Matsola Burman (1925-2008)
Final bid500 SEK
Matsola Burman (1925-2008)
Final bid200 SEK
Silversmycken 2 delar
Final bid2,800 SEK
Ljusstake, empire, 1800-talets första hälft
Final bid600 SEK
Einar Norelius (1900-1984)
Final bid1,700 SEK
Örhängen ett par, 18k vitguld
Final bid1,800 SEK
Eric Hallström (1893-1946)
Final bid300 SEK
271
Manschettknappar ett par, 18k
Final bid4,000 SEK
272
Armband i 18k vitguld
Final bid2,500 SEK
Bägare i silver, 1769
Final bid1,100 SEK
274
Assietter 6st, Meissen, Tyskland
Final bid1,300 SEK
Apoteksmortel, 18/1900-tal
Final bid500 SEK
Kandelabrar ett par, 1800-talets slut
Final bid400 SEK
Vas, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid500 SEK
278
Månadskoppar med fat 12st, Royal Albert, England
Final bid1,100 SEK
279
Remmarglas 2st, 1700-tal
Final bid800 SEK
280
Figuriner ett par, "Adam II" & "Eva II", Lisa Larson för Gustavsberg
Final bid1,700 SEK
281
Bestick 8 delar, silver, "Engelsk Snäcka", 1800-tal
Final bid1,500 SEK
282
Allmogering i silver, 1859
Final bid500 SEK
Bestick 26 delar, silver, mestadels "Haga"
Final bid2,000 SEK
Jerk Werkmäster (1896-1978)
Final bid1,100 SEK
285
Hänglås, 1600-tal
Final bid3,400 SEK
Ljusstakar ett par, empirestil, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Dalahäst, Grannas, A.Olsson, Nusnäs
Final bid1,300 SEK
Herrarmbandsur, Certina, Labora, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Herrarmbandsur, Tissot, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Fat, Stig Lindberg, Gustavsberg studio
Final bid700 SEK