244
Final bid1,700 SEK
Bägare, troligen Böhmen, 17/1800-tal
Final bid1,100 SEK
Väggljusstake, Anna Stina Åberg, Nyköping, 1987
Final bid200 SEK
Halsband med hänge, guld
247
Halsband med hänge, guld
Final bid1,500 SEK
Guldmedalj, "För trohet och flit"
248
Final bid16,000 SEK
Ragusked i silver, 1850
Ragusked i silver, 1850
Final bid800 SEK
Kandelaber, Käck & Hedbys, Leksand
250
Final bid1,200 SEK
Aftonväska med bygel i silver, 1900-talets första hälft
251
Final bid1,000 SEK
Thure Wallner (1888-1965)
Thure Wallner (1888-1965)
Final bid2,900 SEK
Ljusstakar ett par, 1800-talets slut
Final bid700 SEK
Uno Vallman (1913-2004)
Uno Vallman (1913-2004)
Final bid1,000 SEK
Uno Vallman (1913-2004)
Uno Vallman (1913-2004)
Final bid600 SEK
Uno Vallman (1913-2004)
256
Uno Vallman (1913-2004)
Final bid1,000 SEK
Uno Vallman (1913-2004)
Uno Vallman (1913-2004)
Final bid800 SEK
Danka Jaworska (f.1951)
Danka Jaworska (f.1951)
Final bid1,300 SEK
Champagneglas 8st, "Optica", Gunnar Cyrén för Orrefors
259
Final bid400 SEK
Tråg, Jemt Olof Persson, Holen, Orsa, daterad 1927
Final bid1,000 SEK
Flintlåspistol, 17/1800-tal
Flintlåspistol, 17/1800-tal
Final bid1,400 SEK
Herrarmbandsur, Omega
Herrarmbandsur, Omega
Final bid2,900 SEK
Ring i 14k
Ring i 14k
Final bid700 SEK
Matsola Burman (1925-2008)
Matsola Burman (1925-2008)
Final bid500 SEK
Matsola Burman (1925-2008)
Matsola Burman (1925-2008)
Final bid200 SEK
Silversmycken 2 delar
Silversmycken 2 delar
Final bid2,800 SEK
Ljusstake, empire, 1800-talets första hälft
Final bid600 SEK
Einar Norelius (1900-1984)
Einar Norelius (1900-1984)
Final bid1,700 SEK
Örhängen ett par, 18k vitguld
Örhängen ett par, 18k vitguld
Final bid1,800 SEK
Eric Hallström (1893-1946)
Eric Hallström (1893-1946)
Final bid300 SEK
Manschettknappar ett par, 18k
271
Manschettknappar ett par, 18k
Final bid4,000 SEK
Armband i 18k vitguld
272
Armband i 18k vitguld
Final bid2,500 SEK
Bägare i silver, 1769
Bägare i silver, 1769
Final bid1,100 SEK
Assietter 6st, Meissen, Tyskland
274
Final bid1,300 SEK
Apoteksmortel, 18/1900-tal
Apoteksmortel, 18/1900-tal
Final bid500 SEK
Kandelabrar ett par, 1800-talets slut
Final bid400 SEK
Vas, jugend, tidigt 1900-tal
Vas, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid500 SEK
Månadskoppar med fat 12st, Royal Albert, England
278
Final bid1,100 SEK
Remmarglas 2st, 1700-tal
279
Remmarglas 2st, 1700-tal
Final bid800 SEK
Figuriner ett par, "Adam II" & "Eva II", Lisa Larson för Gustavsberg
280
Final bid1,700 SEK
Bestick 8 delar, silver, "Engelsk Snäcka", 1800-tal
281
Final bid1,500 SEK
Allmogering i silver, 1859
282
Allmogering i silver, 1859
Final bid500 SEK
Bestick 26 delar, silver, mestadels "Haga"
Final bid2,000 SEK
Jerk Werkmäster (1896-1978)
Jerk Werkmäster (1896-1978)
Final bid1,100 SEK
Hänglås, 1600-tal
285
Hänglås, 1600-tal
Final bid3,400 SEK
Ljusstakar ett par, empirestil, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Dalahäst, Grannas, A.Olsson, Nusnäs
Final bid1,300 SEK
Herrarmbandsur, Certina, Labora, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Herrarmbandsur, Tissot, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Fat, Stig Lindberg, Gustavsberg studio
Final bid700 SEK