Kandelabrar ett par, efter Clodion, Louis XVI stil, Frankrike, 1800-tal
1
Final bid17,500 SEK
Hans Hedberg (1918-2007)
2
Hans Hedberg (1918-2007)
Final bid5,400 SEK
Råttsvanssked i silver, Petter Pemer, Falun (verksam i Falun 1720-25)
3
Final bid6,600 SEK
Ljusstake, barock, Hans Beck, Nürnberg, 1600-tal
4
Final bid5,000 SEK
Vinglas, Tyskland, 1700-tal
5
Vinglas, Tyskland, 1700-tal
Final bid1,400 SEK
Figurin, "Japanska", Lisa Larson för Gustavsberg
6
Final bid4,400 SEK
Carl Milles, efter
7
Carl Milles, efter
Final bid3,400 SEK
Ljussax, Tyskland, daterad 1606
8
Final bid5,200 SEK
Cornelis Huysmans, hans art, 16/1700-tal
Final bid15,000 SEK
Reklamskylt, Monark, 1900-talets första hälft
10
Final bid9,200 SEK
Herrarmbandsur, Omega, Constellation
11
Final bid6,000 SEK
Brännvinssked, silver, Bergen, Norge, 1700-tal
12
Final bid900 SEK
Kaffekanna i silver, 1854
Kaffekanna i silver, 1854
Final bid4,200 SEK
Taklampa, Böhlmarks, jugend, tidigt 1900-tal
14
Final bid7,000 SEK
Ljuskrona, 1700-tal
15
Ljuskrona, 1700-tal
Final bid4,800 SEK
Bestickservisdelar, silver, "Sten Sture", MGAB
Final bid6,600 SEK
Kandelabrar ett par, omkring år 1900
17
Final bid5,200 SEK
Vinglas, 1700-tal
Vinglas, 1700-tal
Final bid3,000 SEK
Kanna med lock, Spanien, La Granja de san ildefenso, 1700-tal
Final bid900 SEK
Kaffeservis 3 delar, silver, Cohr, Danmark, 1900-tal
Final bid6,000 SEK
Kandelaber av sengotisk typ, 15/1600-tal
21
Final bid7,200 SEK
Brännvinssked, silver, Norge, Bergen, 1700-tal
22
Final bid800 SEK
Marc Chagall (1887–1985)
23
Marc Chagall (1887–1985)
Final bid50,000 SEK
Astrid Munthe-de Wolfe (f.1926)
24
Final bid6,600 SEK
Flaska, 1700-tal
Flaska, 1700-tal
Final bid1,100 SEK
Råttsvanssked i silver, Paul Zachun, Norrköping (verksam 1722-50)
26
Final bid4,000 SEK
Fotvärmare, barock, 1700-tal
27
Fotvärmare, barock, 1700-tal
Final bid5,000 SEK
Sked i silver, troligen Norge, 1600-tal
28
Final bid4,000 SEK
Ljusstakar ett par, sengotiska, Tyskland, troligen 1500-tal
29
Final bid10,000 SEK
Reklamskylt, Pix, 1900-talets första hälft
30
Final bid5,400 SEK
Golvkandelaber, 16/1700-tal
31
Golvkandelaber, 16/1700-tal
Final bid3,000 SEK
Vinglas, 1700-tal
32
Vinglas, 1700-tal
Final bid4,200 SEK
Ring i 14k vitguld
33
Ring i 14k vitguld
Final bid3,600 SEK
Final bid12,500 SEK
Vinglas, 1700-tal
Vinglas, 1700-tal
Final bid4,200 SEK
Smörstake, allmoge, troligen Hälsingland, 1800-tal
36
Final bid2,600 SEK
Fickur, Omega, 18k
37
Fickur, Omega, 18k
Final bid10,500 SEK
Ljusstakar ett par, Tyskland, 15/1600-tal
38
Final bid7,000 SEK
Ljusampel, sengustaviansk, 1800-talets början
39
Final bid15,000 SEK
Vas, Berndt Friberg för Gustavsberg studio
Final bid3,200 SEK
Bestickuppsättning 96 delar, silver, "Rosenholm", Jacob Ängman för GAB
41
Final bid18,500 SEK
Bägare med lock, silver, C.G.Hallberg, Stockholm, 1899
42
Final bid3,200 SEK
Tyra Lundgren (1897-1979)
43
Tyra Lundgren (1897-1979)
Final bid6,200 SEK
Dekorstolpar ett par, barock, bär datering 1754
44
Final bid1,200 SEK
Dalahäst, 1900-talets första hälft
45
Final bid3,600 SEK
Cigarettetui i silver, Ryssland, 1900-talets första hälft
46
Final bid3,400 SEK
47
Final bid9,800 SEK
Stor sejdel, 17/1800-tal
48
Stor sejdel, 17/1800-tal
Final bid1,000 SEK