Bockbord, 2000-tal
Bockbord, 2000-tal
Final bid6,200 SEK
Est3,000 SEK
Dagbädd, empire, 1800-talets början
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
Stolar ett par, rokoko, 1700-tal
Final bid5,800 SEK
Est4,000 SEK
Final bid3,400 SEK
Est5,000 SEK
Sideboard, Ulferts, 1950/60-tal
Final bid3,200 SEK
Est2,500 SEK
Barnstol av "Concrete"-modell
Barnstol av "Concrete"-modell
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
Salongsbord, art deco, Nordiska Kompaniet, 1930-tal
Final bid2,400 SEK
Est5,000 SEK
Karmstol, "Typenko", Axel Einar Hjorth för Nordiska Kompaniet, 1932
Final bid8,200 SEK
Est2,000 SEK
Mössbord, allmoge, Ljusdal, Hälsingland, daterat 1831
336
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
Överskåp, allmoge, rokoko, 17/1800-tal
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
Byrå, 1800-talets slut
Byrå, 1800-talets slut
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Bockbord, allmoge, 1800-talets första hälft
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
Soffa, "Hemmakväll", Carl Malmsten
Final bid1,100 SEK
Est3,000 SEK
Kista, allmoge, Lima, Dalarna, daterad 1864
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
Soffa, "Samsas", Carl Malmsten för OH Sjögren
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
Karmstol, rokoko, 1700-talets andra hälft
343
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
Bockbord, allmoge, 1800-tal
Bockbord, allmoge, 1800-tal
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
Biblioteksbord, 1920/30-tal
Biblioteksbord, 1920/30-tal
Final bid8,200 SEK
Est3,000 SEK
Skrivbord, modell 2156, Carl Malmsten för Nordiska Kompaniet, 1927
Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK
Barskåp för hörn, Nordiska Kompaniet, 1938
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
Fåtöljer ett par, art deco, 1930-tal
Final bid4,600 SEK
Est2,000 SEK
Boksnurra, tidigt 1900-tal
Boksnurra, tidigt 1900-tal
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
Skåp, gustavianskt, omkring 1800
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
Sängar ett par, "Brevik", Carl Malmsten för Nordiska Kompaniet, 1931
Final bid700 SEK
Est4,000 SEK
Spegel med konsol, 1800-talets senare del
Final bid7,000 SEK
Est2,000 SEK
Salongsbord, Karl Johan, 1800-talets första hälft
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
Toilettemöbel, Karl Johan, 1800-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est2,000 SEK
Soffa, gustaviansk, 1800-talets första del
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK
Sideboard, 1950/60-tal
Sideboard, 1950/60-tal
Final bid4,800 SEK
Est2,000 SEK
Parkbänk, Byarum, 2000-tal
Parkbänk, Byarum, 2000-tal
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
Sminkmöbel, "Brevik", Carl Malmsten för Nordiska Kompaniet, 1931
Final bid600 SEK
Est3,000 SEK
Soffbord, "Supercirkulär", Piet Hein & Bruno Mathsson för Fritz Hansen, Danmark
Final bid1,800 SEK
Est1,500 SEK
Karmstolar ett par, gustavianska provinsarbeten, 1800-talets början
Final bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
Byrå, senbarockstil, 1800-tal
Byrå, senbarockstil, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est1,500 SEK
Karmstol, allmoge, 1700-tal
Karmstol, allmoge, 1700-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Soffa, gustaviansk, allmoge, 1800-tal
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
Kontorsstol, England, 1900-talets senare del
Final bid2,900 SEK
Est2,000 SEK
Parksoffa, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
Spelbord, sengustavianskt Stockholmsarbete av Anders Scherling, omkring år 1800
Final bid200 SEK
Est1,500 SEK
Matbord, 1800-talets slut
Matbord, 1800-talets slut
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
Stol, Börge Mogensen, modell 155, 1950/60-tal
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Slagbord, allmoge, 1800-tal
Slagbord, allmoge, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est1,500 SEK
Vitrinskåp, gustaviansk stil, 1800-talets slut
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
Bokhylla, 1900-talets första del
Final bid2,400 SEK
Est1,500 SEK
Matbord, 1800-talets slut
Matbord, 1800-talets slut
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Serveringsvagn, omkring 1900-talets mitt
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Pall, 1950/60-tal
Pall, 1950/60-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Bokhylla, 1930/40-tal
Bokhylla, 1930/40-tal
Final bid2,500 SEK
Est1,500 SEK