Guldmynt, Apollo XIV
272
Guldmynt, Apollo XIV
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
Guldmynt, Winston Churchill
Guldmynt, Winston Churchill
Final bid2,100 SEK
Est2,000 SEK
Halsband i 18k vitguld
274
Halsband i 18k vitguld
Final bid8,800 SEK
Est9,000 SEK
Per Hilding Perjons (1911-1998)
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
Bengt Åberg (f.1941)
Bengt Åberg (f.1941)
Final bid600 SEK
Est2,000 SEK
H.Milbourne, 1800-tal
H.Milbourne, 1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
Bestickuppsättning 148 delar, "Thebe", Folke Arström för Gense
278
Final bid2,100 SEK
Est1,500 SEK
Lodur, Gustaf Becker, omkring år 1900
279
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Kandelaber, Käck & Hedbys, Leksand
280
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
Champagneglas 15st, "Helena", Gunnar Cyrén för Orrefors
282
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
Kandelaber, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Stor dalahäst, 1900-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Jean Skoglund (1908-1948)
285
Jean Skoglund (1908-1948)
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
Skrivbordsset 5 delar, K. Csadek, Österrike, tidigt 1900-tal
Final bid2,300 SEK
Est2,000 SEK
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Ytterfoder, barockstil, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, jugend, 1900-talets början
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Vägglampor ett par, ASEA, 1940/50-tal
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
Bordslampa, Böhlmarks, 1900-talets början
292
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
Emaljerad skylt, "Agfa"
Emaljerad skylt, "Agfa"
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Terrin med lock, "Rehnska Mönstret", Rörstrand, 1976
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Mjölkkanna i silver, 1862
Mjölkkanna i silver, 1862
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Glasservisdelar, "Kekkerit", Timo Sarpaneva för IIttala
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Ylva Storm
Ylva Storm
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
Final bid4,000 SEK
Est4,000 SEK
Pokalglas, "Dalecarlia", Vicke Lindstrand för Kosta
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Bord, "Utö", Axel Einar Hjorth, Nordiska Kompaniet, 1930-tal
Final bid260,000 SEK
Est200,000 SEK
Fåtöljer ett par, "Sandhamn", Axel Einar Hjorth för Nordiska Kompaniet, 1930-tal
Final bid200,000 SEK
Est100,000 SEK
Baljfåtöljer ett par, sengustavianska Stockholmsarbeten, omkring år 1800
Final bid15,500 SEK
Est15,000 SEK
Soffor ett par, Stockholmsarbeten i empire, 1800-talets början
303
Final bid36,000 SEK
Est20,000 SEK
Sekretär, Nordiska Kompaniet, tillskriven Axel Einar Hjorth, 1935
Final bid7,600 SEK
Est30,000 SEK
Piedestaler ett par, empire, tidigt 1800-tal
Final bid12,000 SEK
Est15,000 SEK
Soffa, "Sandhamn", Axel Einar Hjorth för Nordiska Kompaniet, 1930-tal
Final bid530,000 SEK
Est150,000 SEK
Karmstol, gustavianskt Stockholmsarbete av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820)
Final bid3,000 SEK
Est5,000 SEK
Spegel, gustavianskt Stockholmsarbete av Johan Åkerblad, 1788
Final bid11,000 SEK
Est15,000 SEK
Stolar 6st, sengustavianska Stockholmsarbeten, omkring år 1800
Final bid8,000 SEK
Est10,000 SEK
Klädskåp, "Brevik", Carl Malmsten för Nordiska Kompaniet, 1931
Final bid3,400 SEK
Est5,000 SEK
Baljfåtöljer ett par, sengustaviansk stil, 1900-talets början
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
Salskåp, barock, 1700-talets första hälft
Final bid5,400 SEK
Est4,000 SEK
Nattduksbord ett par, "Brevik", Carl Malmsten för Nordiska Kompaniet, 1931
Final bid4,200 SEK
Est5,000 SEK
Stolar 4st, "Roma", Axel Einar Hjorth för Nordiska Kompaniet, 1930-tal
Final bid2,600 SEK
Est4,000 SEK
Bord, "Roma", Axel Einar Hjorth för Nordiska Kompaniet, 1930-tal
Final bid6,400 SEK
Est3,000 SEK
Kista, Ossian Elgström, tillverkad hos C.G. Ericson Arvika, 1915
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
Karmstolar ett par, modell 695, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
323
Final bid13,000 SEK
Est15,000 SEK
Karmstolar ett par, "Roma", Axel Einar Hjorth för Nordiska Kompaniet
Final bid4,600 SEK
Est2,000 SEK
Serveringsvagn, art deco, 1930-tal
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
Golvur, allmoge, Jämtland, daterat 1810
Final bid11,500 SEK
Est15,000 SEK