174
Final bid5,800 SEK
Est5,500 SEK
Guldmynt, Gustav VI Adolf
175
Guldmynt, Gustav VI Adolf
Final bid2,100 SEK
Est2,000 SEK
Frackur, Glashütte
176
Frackur, Glashütte
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Gräddkanna i silver, empire, 1828
177
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
Björn Nyberg
178
Björn Nyberg
Final bid1,800 SEK
Est1,000 SEK
Bordsgafflar 10st, silver, 1900-tal
179
Final bid2,700 SEK
Est2,500 SEK
Skål, Émile Gallé, art nouveau, tidigt 1900-tal
180
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Skåp, Kina, 18/1900-tal
Skåp, Kina, 18/1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Bordslampa, Einar Bäckström, Malmö, 1940-tal
182
Final bid3,400 SEK
Est1,500 SEK
Bestick 13 delar, silver
183
Bestick 13 delar, silver
Final bid4,200 SEK
Est4,000 SEK
Bordsgarnityr 3 delar, Louis XV stil, 1900-talets början
184
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
Knotskål, allmoge, daterad 1844
185
Final bid1,900 SEK
Est1,000 SEK
Spegel, "Konkret", Eden Spegelfabrik, Gustafs, 1950-tal
186
Final bid5,200 SEK
Est3,000 SEK
Damarmbandsur i 18k, Tissot, 2015
187
Final bid3,200 SEK
Est2,500 SEK
Guldmynt, Elizabeth II, 1975
188
Guldmynt, Elizabeth II, 1975
Final bid4,400 SEK
Est4,000 SEK
189
Final bid21,000 SEK
Est20,000 SEK
Kniv med slida, Olle Larsson, Munkfors
190
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
192
Final bid1,900 SEK
Est1,000 SEK
Servisdelar 5st, "Musselmalet", Royal Copenhagen
193
Final bid3,000 SEK
Est2,000 SEK
Herrarmbandsur, Omega, omkring 1900-talets mitt
194
Final bid2,800 SEK
Est1,000 SEK
Pik, 17/1800-tal
Pik, 17/1800-tal
Final bid3,200 SEK
Est1,500 SEK
Ljusstakar 5st, Lisa Larsson
196
Ljusstakar 5st, Lisa Larsson
Final bid3,200 SEK
Est1,500 SEK
Ljusstakar ett par, silver, 1900-tal
197
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Ljusstakar 2st, barock, 1700-tal
198
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Svepask, allmoge, 1800-tal
199
Svepask, allmoge, 1800-tal
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
Vas, Asien, 1900-tal
200
Vas, Asien, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Herrarmbandsur, Omega, Genève
201
Herrarmbandsur, Omega, Genève
Final bid2,800 SEK
Est1,500 SEK
Urna, Kina, Mingstil, troligen 1900-tal
202
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Louis Poulsen
203
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Ljusstakar ett par, barock, 1700-tal
204
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Fruktknivar 6st, silver, mestadels 1837
205
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
Teskedar 17st, silver, 1800-tal
206
Final bid2,800 SEK
Est2,500 SEK
Jemt Olov Persson
207
Jemt Olov Persson
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
208
Final bid4,400 SEK
Est4,000 SEK
209
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
Ljusstakar ett par, Skultuna, no.73
210
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Birgitta Mångsen (1944-2009)
211
Birgitta Mångsen (1944-2009)
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Axel Fridell (1894-1935)
212
Axel Fridell (1894-1935)
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
Kaffeservis, "Måsen", Bing & Gröndahl
213
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
Matservis, "Ballerina", Bing & Gröndahl, Danmark
214
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
Kandelaber i sterlingsilver, 1900-tal
215
Final bid2,000 SEK
Est1,500 SEK
Armband i 14k
216
Armband i 14k
Final bid8,000 SEK
Est8,000 SEK
Champagneskålar 12st, "No:75", Kosta, 1900-talets första hälft
217
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Ljusstakar 6st, "Festivo", Timo Sarpaneva för Iittala
218
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
Vas, "Varieté", Lisa Larsson för Gustavsberg
219
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Smycken 3 delar, 18k
220
Smycken 3 delar, 18k
Final bid4,200 SEK
Est3,000 SEK
Bojan med lock, Kina, 1800-tal
221
Final bid400 SEK
Est500 SEK
222
Final bid7,000 SEK
Est7,000 SEK