Takplafond, 1920/30-tal
223
Takplafond, 1920/30-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Fat, "Karneval", Stig Lindberg, Gustavsberg studio
224
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Stort skålfat, fajans, 1900-tal
225
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Margaretabägare i silver, 1900-tal
226
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal
227
Okänd konstnär, 1700-tal
Final bid1,300 SEK
Est3,000 SEK
Tallrikar 6st, Royal Copenhagen
228
Final bid3,200 SEK
Est1,000 SEK
Takplafond, 1930/40-tal
229
Takplafond, 1930/40-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
230
Final bid4,000 SEK
Est4,000 SEK
Röllakanmatta, Ingegerd Silow
231
Röllakanmatta, Ingegerd Silow
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
Handknuten matta, Ghom
232
Handknuten matta, Ghom
Final bid6,200 SEK
Est2,500 SEK
Kaffekopp med fat, Meissen, Tyskland, 1800-tal
233
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Mortel i brons, 15/1600-tal
234
Mortel i brons, 15/1600-tal
Final bid1,900 SEK
Est1,500 SEK
Spegellampetter ett par, gustaviansk stil, 1900-tal
235
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Herrarmbandsur, Citizen, WR 100
236
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Kniv med slida, monogramsignerad PH
237
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
Ljusstakar 6st, "Festivo", Timo Sarpaneva för Iittala
238
Final bid1,800 SEK
Est1,500 SEK
239
Final bid7,400 SEK
Est7,500 SEK
Lindorm Liljefors (1909-1985)
240
Lindorm Liljefors (1909-1985)
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
Herrarmbandsur, Cimier Sport
241
Herrarmbandsur, Cimier Sport
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Ljusplåt, jugend, tidigt 1900-tal
242
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Ljusstakar ett par, sengustaviansk stil, 1900-tal
243
Final bid2,100 SEK
Est1,500 SEK
Ring i 23k
244
Ring i 23k
Final bid4,000 SEK
Est4,000 SEK
Kartellur, Frankrike, Japy Freres, 1800-talets slut
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Kniv med slida, Johan Lars-Göran Siiko
Final bid2,500 SEK
Est1,000 SEK
Figurin, "Stim", Sven Wejsfeldt för Gustavsberg
247
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Brosch i 18k
248
Brosch i 18k
Final bid5,800 SEK
Est5,500 SEK
Jardiniere, Napoleon III, Frankrike, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
250
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Brosch i 18k
251
Brosch i 18k
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Emil Lindgren (1866-1940)
Emil Lindgren (1866-1940)
Final bid400 SEK
Est1,500 SEK
Trädgårdsurnor ett par, Skoglund & Olson, no.6
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
Ring i 14k
Ring i 14k
Final bid1,300 SEK
Est1,200 SEK
Ring i 10k
256
Ring i 10k
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Bordspendyl, efter Richir, Frankrike, 1900-talets början
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
Kravattnål i 18k
259
Kravattnål i 18k
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Halsband med hänge, 18k
Halsband med hänge, 18k
Final bid2,500 SEK
Est2,500 SEK
Kamera, Rolleicord, Francke & Heidecke
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK
Spegel, med infälld textil "Sommar", Jobs, Leksand
Final bid4,400 SEK
Est1,500 SEK
Spegel, "Francois Ghost", Philippe Starck för Kartell
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
Bordslampa, Tobo Triller
Bordslampa, Tobo Triller
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
Serveringssked med porfyrskaft, 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Reklamskylt, Michelin
Reklamskylt, Michelin
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
Kniv med slida, Olle Larsson, Munkfors
Final bid1,700 SEK
Est800 SEK
Regentlängd i 23 delar, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est1,500 SEK
Bojan med lock, Kina, 18/1900-tal
Final bid1,800 SEK
Est800 SEK
Final bid3,200 SEK
Est3,500 SEK
Skål på fot, silver, C.G.Hallberg, 1954
271
Final bid3,000 SEK
Est2,500 SEK