196
Kalk, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 000 SEK
197
Apostlaskedar 2st, silver, Holland, 18/1900-tal
Slutpris1 000 SEK
198
Ivar Nyberg (1855-1925)
Slutpris800 SEK
199
Stumpstake, 17/1800-tal
Slutpris5 000 SEK
200
Oljelampa, 1800-talets första hälft
Slutpris2 000 SEK
201
Dalahäst, 1900-talets första hälft
Slutpris2 200 SEK
202
Vinglas, 1700-tal
Slutpris1 300 SEK
203
Resebestick 3 delar, silver, 1845/50
Slutpris1 300 SEK
204
Spegel, allmoge, 1800-talets senare del
Slutpris1 900 SEK
205
Ljusplåtar ett par, barockstil, 18/1900-tal
Slutpris1 700 SEK
206
Figurin, Lisa Larson för Gustavsberg
Slutpris1 000 SEK
207
Beppe Wolgers (1928-1986)
Slutpris1 300 SEK
208
Ljuskrona, barockstil, 1800-tal
Slutpris7 000 SEK
209
Danka Jaworska (f.1951)
Slutpris1 000 SEK
210
Krucifix, 17/1800-tal
Slutpris500 SEK
211
Halsband 2st samt ett lås i 18k, Ole Lyngaard
Slutpris3 800 SEK
212
Skulptur, Bertil Vallien för Kosta Boda
Slutpris1 200 SEK
213
Taklampa, Murano, Italien
Slutpris1 000 SEK
214
Bengt Lindström (1925-2008)
Slutpris1 100 SEK
215
Skulptur, 1800-tal
Slutpris1 700 SEK
216
Vas, Carl Harry Stålhane för Rörstrand
Slutpris2 500 SEK
217
Bestickservisdelar 36st, silver, "Rosenholm", Jacob Ängman för GAB
Slutpris6 800 SEK
218
Draperi, "Stugrabatt", Jobs, Leksand
Slutpris900 SEK
219
Skålfat, Josef Inwald, Barolac, Tjeckoslovakien
Slutpris600 SEK
220
Gnistskydd, Olle Hermansson
Slutpris2 800 SEK
221
Matskedar 10st, silver, 17/1800-tal
Slutpris3 200 SEK
222
Reservoarpenna, Parker
Slutpris700 SEK
223
Tumlare 2st, silver, Sverige, 17/1800-tal
Slutpris400 SEK
224
Ikon, Ryssland, 18/1900-tal
Slutpris3 000 SEK
225
Penselvas, Kina, 1900-tal
Slutpris2 900 SEK
226
Bordstelefon, "Taxen", LM Ericsson, omkring år 1900
Slutpris3 400 SEK
227
Bok, "Nouvelle description des chateaux et parcs de versailles et de marly", tryckt 1751
Slutpris700 SEK
228
Bajonetter ett par, Frankrike, m/1866
Slutpris1 400 SEK
229
Matservis, "Berså", Stig Lindberg för Gustavsberg
Slutpris3 800 SEK
230
Herrarmbandsur i 14k, Certina
Slutpris2 200 SEK
231
Ring i 18k vitguld
Slutpris4 400 SEK
232
Peter Dahl (1934-2019)
Slutpris600 SEK
233
Kaffekoppar med fat 3st, "Viktoria", Rörstrand
Slutpris1 000 SEK
234
Taklampor ett par, "Knubbling", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Slutpris1 300 SEK
235
Kräftservis
Slutpris3 200 SEK
236
Taklampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Slutpris2 200 SEK
237
Spindelur, Bayley, London, 17/1800-tal
Slutpris2 400 SEK
238
Ytterfoder, Gustafsberg, omkring år 1900
Slutpris400 SEK
239
Glasservisdelar, "Silvia", Ingeborg Lundin för Orrefors
Slutpris400 SEK
240
Adelssigill, 1800-tal
Slutpris700 SEK
241
Lodstrykjärn, 1600-tal
Slutpris500 SEK
242
Valltrapp, m/1845
Slutpris200 SEK
243
Mjölkkanna i silver, 1856
Slutpris1 500 SEK