Kandelabrar ett par, efter Clodion, Louis XVI stil, Frankrike, 1800-tal
1
Slutpris17 500 SEK
Hans Hedberg (1918-2007)
2
Hans Hedberg (1918-2007)
Slutpris5 400 SEK
Råttsvanssked i silver, Petter Pemer, Falun (verksam i Falun 1720-25)
3
Slutpris6 600 SEK
Ljusstake, barock, Hans Beck, Nürnberg, 1600-tal
4
Slutpris5 000 SEK
Vinglas, Tyskland, 1700-tal
5
Vinglas, Tyskland, 1700-tal
Slutpris1 400 SEK
Figurin, "Japanska", Lisa Larson för Gustavsberg
6
Slutpris4 400 SEK
Carl Milles, efter
7
Carl Milles, efter
Slutpris3 400 SEK
Ljussax, Tyskland, daterad 1606
8
Slutpris5 200 SEK
Cornelis Huysmans, hans art, 16/1700-tal
Slutpris15 000 SEK
Reklamskylt, Monark, 1900-talets första hälft
10
Slutpris9 200 SEK
Herrarmbandsur, Omega, Constellation
11
Slutpris6 000 SEK
Brännvinssked, silver, Bergen, Norge, 1700-tal
12
Slutpris900 SEK
Kaffekanna i silver, 1854
Kaffekanna i silver, 1854
Slutpris4 200 SEK
Taklampa, Böhlmarks, jugend, tidigt 1900-tal
14
Slutpris7 000 SEK
Ljuskrona, 1700-tal
15
Ljuskrona, 1700-tal
Slutpris4 800 SEK
Bestickservisdelar, silver, "Sten Sture", MGAB
Slutpris6 600 SEK
Kandelabrar ett par, omkring år 1900
17
Slutpris5 200 SEK
Vinglas, 1700-tal
Vinglas, 1700-tal
Slutpris3 000 SEK
Kanna med lock, Spanien, La Granja de san ildefenso, 1700-tal
Slutpris900 SEK
Kaffeservis 3 delar, silver, Cohr, Danmark, 1900-tal
Slutpris6 000 SEK
Kandelaber av sengotisk typ, 15/1600-tal
21
Slutpris7 200 SEK
Brännvinssked, silver, Norge, Bergen, 1700-tal
22
Slutpris800 SEK
Marc Chagall (1887–1985)
23
Marc Chagall (1887–1985)
Slutpris50 000 SEK
Astrid Munthe-de Wolfe (f.1926)
24
Slutpris6 600 SEK
Flaska, 1700-tal
Flaska, 1700-tal
Slutpris1 100 SEK
Råttsvanssked i silver, Paul Zachun, Norrköping (verksam 1722-50)
26
Slutpris4 000 SEK
Fotvärmare, barock, 1700-tal
27
Fotvärmare, barock, 1700-tal
Slutpris5 000 SEK
Sked i silver, troligen Norge, 1600-tal
28
Slutpris4 000 SEK
Ljusstakar ett par, sengotiska, Tyskland, troligen 1500-tal
29
Slutpris10 000 SEK
Reklamskylt, Pix, 1900-talets första hälft
30
Slutpris5 400 SEK
Golvkandelaber, 16/1700-tal
31
Golvkandelaber, 16/1700-tal
Slutpris3 000 SEK
Vinglas, 1700-tal
32
Vinglas, 1700-tal
Slutpris4 200 SEK
Ring i 14k vitguld
33
Ring i 14k vitguld
Slutpris3 600 SEK
Slutpris12 500 SEK
Vinglas, 1700-tal
Vinglas, 1700-tal
Slutpris4 200 SEK
Smörstake, allmoge, troligen Hälsingland, 1800-tal
36
Slutpris2 600 SEK
Fickur, Omega, 18k
37
Fickur, Omega, 18k
Slutpris10 500 SEK
Ljusstakar ett par, Tyskland, 15/1600-tal
38
Slutpris7 000 SEK
Ljusampel, sengustaviansk, 1800-talets början
39
Slutpris15 000 SEK
Vas, Berndt Friberg för Gustavsberg studio
Slutpris3 200 SEK
Bestickuppsättning 96 delar, silver, "Rosenholm", Jacob Ängman för GAB
41
Slutpris18 500 SEK
Bägare med lock, silver, C.G.Hallberg, Stockholm, 1899
42
Slutpris3 200 SEK
Tyra Lundgren (1897-1979)
43
Tyra Lundgren (1897-1979)
Slutpris6 200 SEK
Dekorstolpar ett par, barock, bär datering 1754
44
Slutpris1 200 SEK
Dalahäst, 1900-talets första hälft
45
Slutpris3 600 SEK
Cigarettetui i silver, Ryssland, 1900-talets första hälft
46
Slutpris3 400 SEK
47
Slutpris9 800 SEK
Stor sejdel, 17/1800-tal
48
Stor sejdel, 17/1800-tal
Slutpris1 000 SEK