Brosch/hänge i 18k
99
Brosch/hänge i 18k
Final bid2,900 SEK
Est2,000 SEK
100
Final bid15,500 SEK
Est15,000 SEK
101
Final bid7,800 SEK
Est7,000 SEK
Kaffeskedar 12st, silver, "Uppsala", Eric Löfman för MGAB
102
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Jean Skoglund (1908-1948)
103
Jean Skoglund (1908-1948)
Final bid500 SEK
Est1,500 SEK
Ljusstakar ett par, empirestil, 1800-tal
104
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
Kalk, allmoge, 1800-tal
105
Kalk, allmoge, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Flaska, 17/1800-tal
106
Flaska, 17/1800-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Spegel, gustaviansk Stockholmsarbete, daterad 1775
107
Final bid13,000 SEK
Est10,000 SEK
Sabel, Sverige, m/1889
108
Sabel, Sverige, m/1889
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
109
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
Träskuren tupp, Nisser, Vattnäs, 1900-talets första hälft
110
Final bid2,800 SEK
Est1,500 SEK
Skulptur, Archimede Seguso för Illum’s, Murano
111
Final bid2,000 SEK
Est12,000 SEK
Briljantslipad diamant
112
Briljantslipad diamant
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK
Sabel, Sverige, m/1889
115
Sabel, Sverige, m/1889
Final bid1,400 SEK
Est1,200 SEK
Träskuren fågel, allmoge, 1900-talets början
116
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
Fickurställ, nygotisk stil, 18/1900-tal
119
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Matskedar 4st, silver, 17/1800-tal
120
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Servisdelar 5st, "Pynta", Stig Lindberg för Gustavsberg
122
Final bid2,600 SEK
Est5,000 SEK
Vindflöjel, allmoge, 1800-tal
124
Vindflöjel, allmoge, 1800-tal
Final bid4,600 SEK
Est2,000 SEK
Matskedar 6st, silver, 17/1800-tal
125
Final bid1,400 SEK
Est1,200 SEK
Träskuren häst, 18/1900-tal
126
Träskuren häst, 18/1900-tal
Final bid2,700 SEK
Est2,000 SEK
127
Final bid4,200 SEK
Est3,000 SEK
Sabel, Sverige, m/1854
128
Sabel, Sverige, m/1854
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
Kabinettskåp, 1700-tal
129
Kabinettskåp, 1700-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
Ölglas 8st, Pilsener Bier, Bollnäs Nya Bryggeri Aktiebolag, 1900-talets början
130
Final bid5,000 SEK
Est3,000 SEK
Tekanna och serveringskanna, "Berså", Stig Lindberg för Gustavsberg
131
Final bid2,100 SEK
Est1,000 SEK
Karl XII:s dödsmask, 1900-tal
132
Karl XII:s dödsmask, 1900-tal
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Industrilampa, Triplex, Johan Petter Johansson
133
Final bid6,800 SEK
Est3,000 SEK
Kaffekanna, 17/1800-tal
138
Kaffekanna, 17/1800-tal
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
Per Hilding Perjons (1911-1998)
140
Final bid3,400 SEK
Est2,000 SEK
Nils Asplund (1874-1958)
143
Nils Asplund (1874-1958)
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
Matservisdelar, "Måsen", Bing & Gröndahl, Danmark
146
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
147
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Tumlare i silver, Sverige, 1812
148
Final bid400 SEK
Est500 SEK
149
Final bid1,800 SEK
Est1,500 SEK
Ljuskrona, Skultuna, no.205
150
Ljuskrona, Skultuna, no.205
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
Champagneglas 8st, "Salut", Simon Gate för Orrefors
151
Final bid1,300 SEK
Est1,200 SEK
Krus, så kallat "Bartmankrus", 16/1700-tal
152
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal
153
Okänd konstnär, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Vas, "Surrea", Wilhelm Kåge för Gustavsberg
154
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Peter Dahl (1934-2019)
155
Peter Dahl (1934-2019)
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Kaffeservisdelar, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark
156
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
Ljusstakar ett par, silver, K&EC
157
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Gunhild Fryklund (1892-1970)
158
Gunhild Fryklund (1892-1970)
Final bid7,800 SEK
Est2,000 SEK
Brosch i 18k
159
Brosch i 18k
Final bid4,800 SEK
Est5,000 SEK
Glas, 1800-tal
160
Glas, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
161
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK