Hänge i 18k vitguld
228
Hänge i 18k vitguld
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Bricka med gräddkanna och sockerskål, silver, Gewe
229
Final bid2,000 SEK
Est1,500 SEK
Plafondlampor ett par, "Plafo", Luxus, 1900-talets andra hälft
230
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
Vas, "Karneval", Stig Lindberg, Gustavsberg Studio
231
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Kaffeservisdelar, "Måsen", Bing & Gröndahl
232
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Bengt Berglund
235
Bengt Berglund
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Knotskål, allmoge, daterad 1836
236
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Vas, "Paprika", Anna Lisa Thomsson för Ekeby
237
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Vas, "Mimosa", Ingrid Atterberg för Upsala Ekeby
238
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal
239
Okänd konstnär, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Schatull, 1900-talets början
240
Schatull, 1900-talets början
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Johan Tobias Sergel, efter, 1900-tal
241
Final bid1,900 SEK
Est1,000 SEK
Vägglampor 2st, "Binic", Ionna Vautrin för Foscarini
242
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Karta, "Charta öfwer Åkra By Belägen i Söderman Land", Gott.Wahlström, författad 1762
243
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Stina Sunesson (1925-1999)
244
Stina Sunesson (1925-1999)
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Halsband med hänge, 18k
Halsband med hänge, 18k
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Röllakanmatta, "Lister", Erik Lundberg
247
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Skål i silver, GAB, Stockholm, 1927
248
Final bid2,000 SEK
Est1,500 SEK
Skulptur, 1800-tal
Skulptur, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Olof Göthe
250
Olof Göthe
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
251
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
Figurin, Thomas Hellström för Nittsjö
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Ljusstakar 2st, barock, 1700-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Ljusplåt, barockstil, 18/1900-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Kaffeservisdelar, "Spisa Ribb", Stig Lindberg för Gustavsberg
Final bid1,700 SEK
Est500 SEK
Figuriner 6st, varav 5st Lisa Larsson
256
Final bid1,700 SEK
Est800 SEK
Sterlingsilver 2 delar
Sterlingsilver 2 delar
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
Tom Fahlroth (1921-1980)
Tom Fahlroth (1921-1980)
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Oscar Leonard Andersson (1836-1868)
259
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Stanislaw Zoladz
Stanislaw Zoladz
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
Färdskrin, allmoge, 1800-tal
Färdskrin, allmoge, 1800-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
Skål i lergods, troligen Frankrike, 1800-tal
Final bid3,200 SEK
Est1,000 SEK
Pall, allmoge, daterad bl.a. 1842, 1852
Final bid1,900 SEK
Est800 SEK
Ljusstakar ett par, silver, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Glasservisdelar 59st, "Antik", Reijmyre
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
Lok 2st, Märklin, Tyskland
Lok 2st, Märklin, Tyskland
Final bid3,400 SEK
Est1,000 SEK
Oidentifierad konstnär, England, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Bestickservisdelar 9st, silver, "Rosenholm"
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Brosch/hänge i 18k
Brosch/hänge i 18k
Final bid3,000 SEK
Est2,000 SEK
Vattentunna, 18/1900-tal
Vattentunna, 18/1900-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Sockerruska i sterlingsilver, London, England
271
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Kaffekanna, Rörstrand, 1800-talets första hälft
272
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Spegel, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Okänd konstnär, Ryssland
274
Okänd konstnär, Ryssland
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Bengt Berglund
Bengt Berglund
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Flaska, 17/1800-tal
Flaska, 17/1800-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Nattljusstake, nyrenässans, 1800-talets slut
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK