Lowest lot number
50
Uppsatsskål med vas, art nouveau, omkring år 1900
Final bid3,800 SEK
Est1,500 SEK
51
Final bid6,000 SEK
Est5,000 SEK
52
Kaffekopp med fat, empire, Frankrike, 1800-talets första hälft
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
53
Damarmbandsur i 18k, Omega
Final bid9,000 SEK
Est7,000 SEK
54
Skrin, allmoge, daterat 1779
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
55
Slaglåsgevär, Sverige, m/1815-49
Final bid3,400 SEK
Est2,000 SEK
56
Peter Dahl (1934-2019)
Final bid400 SEK
Est1,500 SEK
57
Plåtmynt, 1 daler silf mynt, Fredrik I, 1729
Final bid5,200 SEK
Est4,000 SEK
58
Spegel, rokoko, 1700-tal
Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK
59
Kalk, allmoge, Lima, 1800-tal
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
60
Knotskål, allmoge, 1800-tal
Final bid2,900 SEK
Est1,500 SEK
61
Sabel, Danmark, m/1802
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
62
Figurin, "Amalia", Lisa Larsson för Gustavsberg
Final bid2,700 SEK
Est2,000 SEK
63
Herrarmbandsur, Certina, 18k
Final bid4,800 SEK
Est3,000 SEK
64
Industrilampa, Triplex, Johan Petter Johansson
Final bid6,200 SEK
Est3,000 SEK
65
Bröllopssked i silver, daterad 1646
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
66
Final bid2,100 SEK
Est2,000 SEK
67
Damarmbandsur i 14k vitguld
Final bid1,400 SEK
Est1,200 SEK
68
Bröllopsskedar ett par, silver, daterade 1733
Final bid4,000 SEK
Est6,000 SEK
69
Ring i 23k
Final bid6,000 SEK
Est6,000 SEK
70
Dräktdelar för kvinna, Dala-Floda
Final bid2,900 SEK
Est3,000 SEK
71
Champagneglas 17st, "Chateau", Bertil Vallien för Kosta Boda
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
72
Bordsspegel, 1940/50-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
73
Spegel, sengustaviansk, tidigt 1800-tal
Final bid3,000 SEK
Est2,000 SEK
74
Bordspendyl, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
75
Herrarmbandsur, Poljot, Sovjet
Final bid2,300 SEK
Est2,500 SEK
77
Vas, "Domino", Stig Lindberg för Gustavsberg
Final bid600 SEK
Est800 SEK
78
Fat med hänkel, Meissen, Tyskland, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
79
Tallrikar 2st, silver, GAB
Final bid4,800 SEK
Est4,000 SEK
80
Magnhild Haavardsholm (1880‑1964)
Final bid600 SEK
Est5,000 SEK
81
Final bid2,300 SEK
Est2,000 SEK
82
Damarmbandsur i 14k, Certina, New Art
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
83
Skål, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid1,800 SEK
Est800 SEK
84
Sven Lidberg (1929-2009)
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
85
Psalmbokshyllor ett par, snarlika, allmoge, Västerbotten, 1800-tal
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
86
Final bid8,000 SEK
Est8,000 SEK
87
Final bid4,600 SEK
Est4,000 SEK
88
Skrin, allmoge, 1700-tal
Final bid1,900 SEK
Est1,000 SEK
89
Annie Wiberg (f.1907)
Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK
90
Svärd, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
91
Bägare i silver, C.G.Hallberg, Stockholm, 1955
Final bid1,500 SEK
Est1,200 SEK
92
Skål i sterlingsilver, Ray Urban, Stockholm, 2002
Final bid2,300 SEK
Est2,000 SEK
93
Rakknivskrin, 18/1900-tal
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
94
Herrarmbandsur, Tissot, Seastar, 14k
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
95
Leksaksbil, Tyskland, 1900-talets första hälft
Final bid1,800 SEK
Est1,000 SEK
96
Fickur, sterlingsilver, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
97
Lekhäst, 1800-tal
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
98
Ljusstakar ett par, sterlingsilver, C.G.Hallberg,1959
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK