Navare, daterad bl.a. 1673, 1684
1277
Slutpris600 SEK
Skålfat, Japan, Imari, 1800-tal
Slutpris900 SEK
Antika dekorhänklar ett par
1279
Antika dekorhänklar ett par
Slutpris600 SEK
Dörrkläpp, 1900-tal
Dörrkläpp, 1900-tal
Slutpris700 SEK
Dryckeskannor 2st, allmoge, 1800-tal
1281
Slutpris1 200 SEK
Figurin, Wallendorf, Tyskland
1282
Figurin, Wallendorf, Tyskland
Slutpris400 SEK
Ljuslyktor 6st, "Non-Stop", Kjell Engman för Jie
Slutpris600 SEK
Ytterfoder 5st, Gustavsberg
1284
Ytterfoder 5st, Gustavsberg
Slutpris1 500 SEK
Kaffeservsidelar, "Sanssouci", Rosenthal
Slutpris900 SEK
Vägghyllor 2st, bl.a. String, 1950/60-tal
1286
Slutpris1 400 SEK
Allmoge 2 delar, 1800-talets första hälft
1287
Slutpris1 100 SEK
Teservisdelar, "Rörstrandia", Rörstrand
1288
Slutpris300 SEK
Champagneglas 6st, "Arkipelago", Timo Sarpaneva för Iittala
Slutpris1 600 SEK
Glasservisdelar, "Niva", Iittala
Slutpris1 100 SEK
Klädhängare, 19/2000-tal
1291
Klädhängare, 19/2000-tal
Slutpris500 SEK
1292
Slutpris1 800 SEK
Vinglas 8st, "Diamant", Vicke Lindstrand för Kosta
1293
Slutpris600 SEK
Parti sportkuriosa
1294
Parti sportkuriosa
Slutpris800 SEK
Dörrar 2st, gustavianska, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Toralf Jergill (f.1900)
1296
Toralf Jergill (f.1900)
Slutpris500 SEK
Taklampa, jugend, tidigt 1900-tal
1297
Slutpris700 SEK
Ströare 2st, sterlingsilver, Asien
Slutpris800 SEK
Ringar 3st, 18k
1299
Ringar 3st, 18k
Slutpris5 200 SEK
Tomtefigurer/ytterfoder 11 delar, flertalet omkring 1900-talets mitt
1300
Slutpris1 000 SEK
Saltkar 3st, silver, bl.a. England
1301
Slutpris200 SEK
Teservisdelar, "Tunturi", Gunvor Olin Grönkvist för Arabia
1302
Slutpris500 SEK
Syltkrukor 5st, tidigt 1900-tal
Slutpris500 SEK
Christian Beijer (f.1962)
1304
Christian Beijer (f.1962)
Slutpris700 SEK
Ostkupa med fat, Limoges, Frankrike, daterad 1911
Slutpris1 300 SEK
Uppsatsskål, omkring år 1900
Uppsatsskål, omkring år 1900
Slutpris300 SEK
Strösockerskålar ett par, gustaviansk stil, A.G.Dufva, omkring år 1900
Slutpris500 SEK
Pendelur, empirestil, 1900-tal
1308
Slutpris600 SEK
Moccakoppar med fat 12st, Arabia, Finland
1309
Slutpris400 SEK
Parti smycken, mestadels silver
Slutpris600 SEK
Väggur, så kallat "Lejaur", omkring år 1900
1311
Slutpris500 SEK
Bordsfotogenlampa, jugend, 1900-talets början
Slutpris400 SEK
Skulptur i gips, 1900-tal
Skulptur i gips, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Lockskålar med underfat 10st, Japan
Slutpris300 SEK
1315
Slutpris700 SEK
Matservisdelar, "Dickens", Adams, England
1316
Slutpris500 SEK
Porslin 2 delar, Tyskland, bl.a. Schaubach
Slutpris600 SEK
Leksaksbilar 3st
1318
Leksaksbilar 3st
Slutpris500 SEK
Smycken 5 delar
Smycken 5 delar
Slutpris800 SEK
Parti glas, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Keramik 5 delar
Keramik 5 delar
Slutpris700 SEK
Glasservisdelar, Orrefors
Glasservisdelar, Orrefors
Slutpris200 SEK
Vägghylla, jugend, tidigt 1900-tal
1323
Slutpris600 SEK
Vinglas 8st, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK