Navare, daterad bl.a. 1673, 1684
1277
Final bid600 SEK
Skålfat, Japan, Imari, 1800-tal
Final bid900 SEK
Antika dekorhänklar ett par
1279
Antika dekorhänklar ett par
Final bid600 SEK
Dörrkläpp, 1900-tal
Dörrkläpp, 1900-tal
Final bid700 SEK
Dryckeskannor 2st, allmoge, 1800-tal
1281
Final bid1,200 SEK
Figurin, Wallendorf, Tyskland
1282
Figurin, Wallendorf, Tyskland
Final bid400 SEK
Ljuslyktor 6st, "Non-Stop", Kjell Engman för Jie
Final bid600 SEK
Ytterfoder 5st, Gustavsberg
1284
Ytterfoder 5st, Gustavsberg
Final bid1,500 SEK
Kaffeservsidelar, "Sanssouci", Rosenthal
Final bid900 SEK
Vägghyllor 2st, bl.a. String, 1950/60-tal
1286
Final bid1,400 SEK
Allmoge 2 delar, 1800-talets första hälft
1287
Final bid1,100 SEK
Teservisdelar, "Rörstrandia", Rörstrand
1288
Final bid300 SEK
Champagneglas 6st, "Arkipelago", Timo Sarpaneva för Iittala
Final bid1,600 SEK
Glasservisdelar, "Niva", Iittala
Final bid1,100 SEK
Klädhängare, 19/2000-tal
1291
Klädhängare, 19/2000-tal
Final bid500 SEK
1292
Final bid1,800 SEK
Vinglas 8st, "Diamant", Vicke Lindstrand för Kosta
1293
Final bid600 SEK
Parti sportkuriosa
1294
Parti sportkuriosa
Final bid800 SEK
Dörrar 2st, gustavianska, 1800-tal
Final bid800 SEK
Toralf Jergill (f.1900)
1296
Toralf Jergill (f.1900)
Final bid500 SEK
Taklampa, jugend, tidigt 1900-tal
1297
Final bid700 SEK
Ströare 2st, sterlingsilver, Asien
Final bid800 SEK
Ringar 3st, 18k
1299
Ringar 3st, 18k
Final bid5,200 SEK
Tomtefigurer/ytterfoder 11 delar, flertalet omkring 1900-talets mitt
1300
Final bid1,000 SEK
Saltkar 3st, silver, bl.a. England
1301
Final bid200 SEK
Teservisdelar, "Tunturi", Gunvor Olin Grönkvist för Arabia
1302
Final bid500 SEK
Syltkrukor 5st, tidigt 1900-tal
Final bid500 SEK
Christian Beijer (f.1962)
1304
Christian Beijer (f.1962)
Final bid700 SEK
Ostkupa med fat, Limoges, Frankrike, daterad 1911
Final bid1,300 SEK
Uppsatsskål, omkring år 1900
Uppsatsskål, omkring år 1900
Final bid300 SEK
Strösockerskålar ett par, gustaviansk stil, A.G.Dufva, omkring år 1900
Final bid500 SEK
Pendelur, empirestil, 1900-tal
1308
Final bid600 SEK
Moccakoppar med fat 12st, Arabia, Finland
1309
Final bid400 SEK
Parti smycken, mestadels silver
Final bid600 SEK
Väggur, så kallat "Lejaur", omkring år 1900
1311
Final bid500 SEK
Bordsfotogenlampa, jugend, 1900-talets början
Final bid400 SEK
Skulptur i gips, 1900-tal
Skulptur i gips, 1900-tal
Final bid300 SEK
Lockskålar med underfat 10st, Japan
Final bid300 SEK
1315
Final bid700 SEK
Matservisdelar, "Dickens", Adams, England
1316
Final bid500 SEK
Porslin 2 delar, Tyskland, bl.a. Schaubach
Final bid600 SEK
Leksaksbilar 3st
1318
Leksaksbilar 3st
Final bid500 SEK
Smycken 5 delar
Smycken 5 delar
Final bid800 SEK
Parti glas, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Keramik 5 delar
Keramik 5 delar
Final bid700 SEK
Glasservisdelar, Orrefors
Glasservisdelar, Orrefors
Final bid200 SEK
Vägghylla, jugend, tidigt 1900-tal
1323
Final bid600 SEK
Vinglas 8st, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK