Lowest lot number
523
Kulspetspenna, Mont Blanc, Meisterstück
Final bid1,100 SEK
524
Sector/mätinstrument, 1700-tal
Final bid2,400 SEK
525
Handväska, "Roxanne", Mulberry, England
Final bid1,500 SEK
526
Vas, Bo Fajans
Final bid900 SEK
Vas, Korea, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
528
Dubbelpipigt slaglåsgevär, 1800-tal
Final bid1,700 SEK
529
Skål, "Caramba", Ulrica Hydman för Kosta Boda
Final bid1,000 SEK
530
Vas, "Fiji", Kjell Engman för Kosta Boda
Final bid400 SEK
531
Skål, "Twister", Kjell Engman för Kosta Boda
Final bid200 SEK
532
Glas 10st, omkring 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
533
Bordsur, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
534
Textil 3 delar, "Tulpan", Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Final bid1,400 SEK
535
Kåsa i tenn, Carl Logren, Falun, 1762
Final bid400 SEK
536
Brosch i 18k, Gustaf Dahlgren & co.
Final bid500 SEK
537
Damarmbandsur, Zentra, 14k
Final bid700 SEK
538
Treradigt pärlhalsband med spänne i silver
Final bid600 SEK
539
Final bid2,100 SEK
540
Reservoarpenna, Mont Blanc
Final bid300 SEK
541
Peter Dahl (1934-2019)
Final bid500 SEK
542
Matsola Burman (1925-2008)
Final bid300 SEK
543
Sigillstamp med adligt vapen, 1700-tal
Final bid1,400 SEK
544
Serveringsbricka, 1800-tal
Final bid1,500 SEK
545
Dekorationsfat, mellanöstern, 1800-tal
Final bid500 SEK
546
Gryta med lock, Le Creuset
Final bid1,700 SEK
Final bid3,000 SEK
548
Ljusstakar 2st, Frankrike, 17/1800-tal
Final bid500 SEK
549
Skålfat, Japan, 1900-talets första del
Final bid400 SEK
550
Rökelsekar, Kina, 1900-tal
Final bid400 SEK
551
Skruvlås till tunna 2st, 17/1800-tal
Final bid600 SEK
Dalahäst, omkring 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
553
Silver 7 delar, bl.a. 1800-tal
Final bid2,100 SEK
554
Skrin, 1800-talets första hälft
Final bid400 SEK
555
Tobaksdosa, Holland, 1700-tal
Final bid800 SEK
556
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
Final bid1,800 SEK
557
Vas, Stig Lindberg, Gustavsberg Studio
Final bid1,100 SEK
558
Bordslampa, Kina, 18/1900-tal
Final bid500 SEK
559
Ljusstakar ett par, Carl Hjalmar Norrstörm, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid900 SEK
560
Matservisdelar, "Fish", Johnson Bros, England
Final bid600 SEK
561
Punschmuggar 10st, silver, GAB
Final bid1,700 SEK
562
Taklampa, "Onion lamp", Lisa Johansson-Pape för ASEA
Final bid1,000 SEK
563
Figuriner 2st, Lisa Larson för Gustavsberg
Final bid1,300 SEK
564
Lekdocka, allmoge, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
565
Reseikon, Ryssland, 1800-tal
Final bid2,200 SEK
566
Hänge i sterlingsilver, Karin Ferner, Falun, 2012
Final bid2,200 SEK
567
Folkdräkt för kvinna, Säter
Final bid1,500 SEK
568
Lars Greger
Final bid1,200 SEK
569
Hilding Nyman
Final bid300 SEK
570
Waldemar Lindholm
Final bid100 SEK