Lowest lot number
784
Dolk, troligen 1800-tal
Final bid4,000 SEK
785
Tulpanvaser ett par, Delft, Holland
Final bid3,200 SEK
786
Parti julporslin, Fyrklövern
Final bid900 SEK
787
Parti julporslin, Christineholm/Fyrklövern
Final bid500 SEK
Vas, Kina, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
789
Ikon, 1800-tal
Final bid300 SEK
790
Glasservisdelar, "Elon", Edvin Ollers för Kosta
Final bid800 SEK
791
Mat- och kaffeservisdelar, Tapio Wirkkala för Rosenthal
Final bid400 SEK
792
Bok, "Med pensel och penna", tryckt 1885
Final bid1,600 SEK
793
Spegel, empire, 1800-tal
Final bid200 SEK
Champagneglas 5st, 18/1900-tal
Final bid300 SEK
795
Tekanna och mjölkkanna, "Blå Eld", Hertha Bengtsson för Rörstrand
Final bid300 SEK
Stor reklampipa, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Dusan Otasevic (f.1940)
Final bid2,600 SEK
798
Allmogedukar 2st
Final bid600 SEK
799
Herrarmbandsur, Tissot
Final bid600 SEK
800
Dalatupp, 1950/60-tal
Final bid400 SEK
Skulptur, Asien
Final bid1,200 SEK
802
Reklamskylt, Alfa-Laval
Final bid400 SEK
803
Golvlampa, Bergboms, 1900-talets slut
Final bid1,300 SEK
804
Tekoppar med fat 12st, "Domnarvet", Gustavsberg
Final bid900 SEK
805
Kaffeservisdelar, "Swedish Grace", Rörstrand
Final bid400 SEK
806
Hans (Norsbo) Johansson (1897-1955)
Final bid700 SEK
807
Moccaskedar 12st, förgyllt silver, 1882
Final bid500 SEK
808
Herrarmbandsur, Fortis, omkring 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
809
Bägare i silver, Anders Hjulström änka, Köping, 1820
Final bid400 SEK
810
Ljusstakar ett par, silver, 1869
Final bid1,200 SEK
811
Kniv med slida, KJ Eriksson, Mora
Final bid400 SEK
812
Lykta, 18/1900-tal
Final bid600 SEK
813
Skulptur, G.Bernardi Konstgjuteri, Göteborg, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
814
Damarmbandsur, Omega, Seamaster
Final bid1,300 SEK
815
Modellskepp, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
816
Dräktdelar för kvinna
Final bid500 SEK
817
Bengt Lindström (1925-2008)
Final bid300 SEK
818
Saltskedar 2st, silver, bl.a. 1797
Final bid700 SEK
819
Bestickservisdelar, "Ideal", Kaj Franck, Hackman
Final bid600 SEK
820
Nötknäppare, 17/1800-tal
Final bid100 SEK
821
Antika spetsar till armborstpilar 5st
Final bid500 SEK
Lykta, 18/1900-tal
Final bid1,000 SEK
823
Arvid Gustaf Rundberg (1875-1938)
Final bid800 SEK
824
Figurin, Alba Kunst
Final bid1,000 SEK
Bordslampa, barockstil, 1900-talets andra hälft
Final bid900 SEK
Skeppsur samt barometer, Schatz, Tyskland
Final bid900 SEK
827
Skål, troligen Japan, 1800-tal
Final bid100 SEK
828
Albert Engström, efter
Final bid800 SEK
829
Vas, "Savoy", Alvar Aalto för Iittala
Final bid300 SEK
830
Svärd, 1800-tal
Final bid300 SEK
831
Jardiniere, rokokostil, modern tillverkning
Final bid300 SEK