Dolk, troligen 1800-tal
784
Dolk, troligen 1800-tal
Final bid4,000 SEK
Tulpanvaser ett par, Delft, Holland
785
Final bid3,200 SEK
Parti julporslin, Fyrklövern
786
Parti julporslin, Fyrklövern
Final bid900 SEK
Parti julporslin, Christineholm/Fyrklövern
787
Final bid500 SEK
Vas, Kina, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Ikon, 1800-tal
789
Ikon, 1800-tal
Final bid300 SEK
Glasservisdelar, "Elon", Edvin Ollers för Kosta
790
Final bid800 SEK
Mat- och kaffeservisdelar, Tapio Wirkkala för Rosenthal
791
Final bid400 SEK
Bok, "Med pensel och penna", tryckt 1885
792
Final bid1,600 SEK
Spegel, empire, 1800-tal
793
Spegel, empire, 1800-tal
Final bid200 SEK
Champagneglas 5st, 18/1900-tal
Final bid300 SEK
Tekanna och mjölkkanna, "Blå Eld", Hertha Bengtsson för Rörstrand
795
Final bid300 SEK
Stor reklampipa, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Dusan Otasevic (f.1940)
Dusan Otasevic (f.1940)
Final bid2,600 SEK
Allmogedukar 2st
798
Allmogedukar 2st
Final bid600 SEK
Herrarmbandsur, Tissot
799
Herrarmbandsur, Tissot
Final bid600 SEK
Dalatupp, 1950/60-tal
800
Dalatupp, 1950/60-tal
Final bid400 SEK
Skulptur, Asien
Skulptur, Asien
Final bid1,200 SEK
Reklamskylt, Alfa-Laval
802
Reklamskylt, Alfa-Laval
Final bid400 SEK
Golvlampa, Bergboms, 1900-talets slut
803
Final bid1,300 SEK
Tekoppar med fat 12st, "Domnarvet", Gustavsberg
804
Final bid900 SEK
Kaffeservisdelar, "Swedish Grace", Rörstrand
805
Final bid400 SEK
Hans (Norsbo) Johansson (1897-1955)
806
Final bid700 SEK
Moccaskedar 12st, förgyllt silver, 1882
807
Final bid500 SEK
Herrarmbandsur, Fortis, omkring 1900-talets mitt
808
Final bid500 SEK
Bägare i silver, Anders Hjulström änka, Köping, 1820
809
Final bid400 SEK
Ljusstakar ett par, silver, 1869
810
Final bid1,200 SEK
Kniv med slida, KJ Eriksson, Mora
811
Final bid400 SEK
Lykta, 18/1900-tal
812
Lykta, 18/1900-tal
Final bid600 SEK
Skulptur, G.Bernardi Konstgjuteri, Göteborg, 1900-talets första hälft
813
Final bid500 SEK
Damarmbandsur, Omega, Seamaster
814
Final bid1,300 SEK
Modellskepp, 1900-talets andra hälft
815
Final bid400 SEK
Dräktdelar för kvinna
816
Dräktdelar för kvinna
Final bid500 SEK
Bengt Lindström (1925-2008)
817
Bengt Lindström (1925-2008)
Final bid300 SEK
Saltskedar 2st, silver, bl.a. 1797
818
Final bid700 SEK
Bestickservisdelar, "Ideal", Kaj Franck, Hackman
819
Final bid600 SEK
Nötknäppare, 17/1800-tal
820
Nötknäppare, 17/1800-tal
Final bid100 SEK
Antika spetsar till armborstpilar 5st
821
Final bid500 SEK
Lykta, 18/1900-tal
Lykta, 18/1900-tal
Final bid1,000 SEK
Arvid Gustaf Rundberg (1875-1938)
823
Final bid800 SEK
Figurin, Alba Kunst
824
Figurin, Alba Kunst
Final bid1,000 SEK
Bordslampa, barockstil, 1900-talets andra hälft
Final bid900 SEK
Skeppsur samt barometer, Schatz, Tyskland
Final bid900 SEK
Skål, troligen Japan, 1800-tal
827
Final bid100 SEK
Albert Engström, efter
828
Albert Engström, efter
Final bid800 SEK
Vas, "Savoy", Alvar Aalto för Iittala
829
Final bid300 SEK
Svärd, 1800-tal
830
Svärd, 1800-tal
Final bid300 SEK
Jardiniere, rokokostil, modern tillverkning
831
Final bid300 SEK