Lowest lot number
1284
Uplightlampa, troligen Englesson, 1900-talets slut
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Kallskål, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est500 SEK
1286
Pendelur, Lenzkirch, tidigt 1900-tal
Final bid2,200 SEK
Est1,000 SEK
1287
Matservisdelar, "Japan", Rörstrand, omkring år 1900
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
1288
Röllakanmatta, Karin Jönsson
Final bid1,700 SEK
Est800 SEK
Skulpturer 2st
Final bid100 SEK
Est400 SEK
Rotkorg, allmoge, 1800-tal
Final bid2,300 SEK
Est500 SEK
1291
Tekoppar med fat 7st, "Skåne", Rörstrand
Final bid1,600 SEK
Est400 SEK
1292
Parti silverföremål, bl.a. sterling
Final bid4,600 SEK
Est4,000 SEK
1293
Svarv- och knotskål 4 delar, allmoge, 1800-tal
Final bid1,400 SEK
Est500 SEK
1294
Matservisdelar, "Terma", Stig Lindberg för Gustavsberg
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Sytrådsmonter, Chadwicks, 1900-talets första hälft
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
1296
Sytrådsmonter, "Clarks Anchor", 1900-talets första hälft
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Vägglampor ett par, Claus Bolby för Cebo, Danmark
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
1299
Glas 14 delar, Erik Höglund för Boda
Final bid700 SEK
Est800 SEK
1300
Keramik 11 delar
Final bid400 SEK
Est500 SEK
1301
Friluftsserviser 4st, "Taffel", Sigvard Bernadotte för Husqvarna
Final bid900 SEK
Est800 SEK
1302
Käppställ med skål, tidigt 1900-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Butiksställ för rakblad, "Matador"
Final bid900 SEK
Est500 SEK
1304
Sytrådsmonter, Mölnlycke Sytråd, omkring 1900-talets mitt
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Knapp- samt sytrådslåda, omkring 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Butiksställ, Prym, omkring 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Karmstol, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est400 SEK
1308
Glasservisdelar 27st, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK
1309
Kaffeskedar 11st, silver, "Chippendale"
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Parti guldsmycken
Final bid6,600 SEK
Est6,000 SEK
1311
Kaffeservisdelar, "Maria", Rosenthal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Flaska, omkring år 1800
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Flaskback, Winborgs, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Handdukar i linne 10st
Final bid600 SEK
Est400 SEK
1315
Gardiner ett par, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
1316
Ardy Strüwer (f.1939)
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Bronssmycken 5 delar, Finland
Final bid500 SEK
Est500 SEK
1318
Gillherme De Faria (f.1942)
Final bid100 SEK
Est400 SEK
Serveringsbricka, 18/1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Bestickservisdelar, "Singoalla", Nilsjohan
Final bid800 SEK
Est400 SEK
Lennart Sand
Final bid200 SEK
Est400 SEK
1323
Harald Wiberg (1908-1986)
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Rökbord, omkring år 1900
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Färdskrin, allmoge, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Takfotogenlampa, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Trasmatta
Final bid1,300 SEK
Est400 SEK
Ytterfoder, Upsala Ekeby, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Skylt, Kunglig Hovleverantör, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Fåtöljer ett par, 1800-talets slut
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
1341
Byrå, rokokostil, 1900-tal
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Bestickuppsättning, "Kungsholm", Hallbergs
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Väggtavla, Disney, JIE, Gantofta
Final bid200 SEK
Est400 SEK