Gräddkanna i silver, 1856
Gräddkanna i silver, 1856
Final bid700 SEK
Est500 SEK
292
Final bid3,800 SEK
Est3,000 SEK
Lockburk i silver, 1900-tal
Lockburk i silver, 1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Skrin, barock, 1700-tal
Skrin, barock, 1700-tal
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Ljusstakar ett par, silver, Tore Eldh för K&EC
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
Dosa med lock, Frankrike, 1800-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Skål i silver, barockstil, 1900-tal
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Figurin, Dahl Jensen, Danmark
Figurin, Dahl Jensen, Danmark
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Glasservisdelar, Böhmen
Glasservisdelar, Böhmen
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1776
Final bid21,000 SEK
Est25,000 SEK
Konsolbord, sengustavianskt Stockholmsarbete, 1800-talets början
Final bid68,000 SEK
Est50,000 SEK
Banketter ett par, sengustaviansk Stockholmsarbeten, omkring år 1800
Final bid9,800 SEK
Est10,000 SEK
Kubbstol, allmoge, daterad 1834
303
Final bid8,400 SEK
Est4,000 SEK
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1793
304
Final bid7,800 SEK
Est6,000 SEK
Bord, renässansstil, tillverkat av delvis äldre delar
Final bid3,600 SEK
Est5,000 SEK
Fåtölj, "Pernilla", Bruno Mathsson för DUX
Final bid4,800 SEK
Est4,000 SEK
Ståndskåp, allmoge, 1700-tal
307
Ståndskåp, allmoge, 1700-tal
Final bid9,200 SEK
Est6,000 SEK
Pall, Josef Frank för firma Svenskt Tenn, modell 967
Final bid4,200 SEK
Est4,000 SEK
Final bid15,000 SEK
Est20,000 SEK
Vägghörnskåp, allmoge, daterat 1798
Final bid8,600 SEK
Est10,000 SEK
Bord, allmoge, rokoko, 17/1800-tal
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
Vitrinskåp, "Undantaget", Carl Malmsten
Est4,000 SEK
Gungstol, "M33", Hans J. Wegner, Danmark
Final bid3,400 SEK
Est5,000 SEK
Golvur, allmoge, Dalarna, daterat 1803
Final bid1,500 SEK
Est3,000 SEK
Skänk, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid4,200 SEK
Est3,000 SEK
Sideboard, "Calmare Nyckel", Carl Malmsten för Åfors Möbelfabrik
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
Bokskåp, nyrenässans, 1800-talets slut
Final bid4,400 SEK
Est3,000 SEK
Stolar 2st, Louis XVI, 1700-tal
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
Taburetter ett par, sengustavianska, 1800-talets början
Final bid8,000 SEK
Est3,000 SEK
Trädgårdsmöblemang 5 delar, Grythyttan
Final bid9,000 SEK
Est8,000 SEK
Spegel med konsolbord, August Bergin & co, Stockholm, 1800-talets senare del
Final bid2,300 SEK
Est3,000 SEK
Golvspegel, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Final bid2,300 SEK
Est3,000 SEK
Bokskåp, 1800-talets slut
323
Bokskåp, 1800-talets slut
Final bid2,300 SEK
Est2,500 SEK
Serveringsvagn, saluförd hos firma Svenskt Tenn
324
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
Vägghörnskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1846
Final bid2,000 SEK
Est1,500 SEK
Skåp, "Calmare Nyckel", Carl Malmsten
Final bid1,600 SEK
Est3,000 SEK
Bord, barock, 1700-tal
Bord, barock, 1700-tal
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
Byrå, senbarockstil, 1800-tal
Byrå, senbarockstil, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est4,000 SEK
Golvur, rokoko, 1700-tal
Golvur, rokoko, 1700-tal
Final bid5,200 SEK
Est3,000 SEK
Skåp, barockstil, 1800-tal tillverkat med delvis äldre delar
Final bid900 SEK
Est3,000 SEK
Fåtöljer ett par, Chesterfieldmodell, 1900-tal
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
Fåtölj med fotpall, "Pernilla", Bruno Mathsson för DUX
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
Överskåp, allmoge, 1800-tal
Överskåp, allmoge, 1800-tal
Final bid4,400 SEK
Est3,000 SEK
Väggskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1804
Final bid2,300 SEK
Est2,000 SEK
Sideboard, 1950/60-tal
Sideboard, 1950/60-tal
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
Pall, Missoni, 2000-tal
336
Pall, Missoni, 2000-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
Sideboard, "Lilla salen", Carl Malmsten
Final bid1,000 SEK
Est3,000 SEK
Sideboard, "Casino", IKEA, 1950/60-tal
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK