Lowest lot number
243
Ring i sterlingsilver, Georg Jensen, Danmark
Final bid700 SEK
Est800 SEK
244
Fickur, East Watch co., tidigt 1900-tal
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
Vas, Paolo De Poli, Italien
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
Figurin, "Malin", Lisa Larsson för Gustavsberg
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
247
Edward Pierzynski (f.1922)
Final bid3,600 SEK
Est2,000 SEK
248
Buckelfat, fajans, Holland, 1700-tal
Final bid600 SEK
Est1,500 SEK
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1866
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
250
Skrin, barock, 1700-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
251
Trädgårdsurnor ett par, 1900-talets slut
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
Litet tråg, allmoge, daterad 1826
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Johan Ahlbäck (1895-1973)
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
Johan Ahlbäck (1895-1973)
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Skålfat, Mari Simmulsson för Upsala Ekeby
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
256
Väggplakett, Lisa Larsson för Gustavsberg
Final bid2,700 SEK
Est1,000 SEK
Åktäcke, 1900-talets början
Final bid6,600 SEK
Est1,000 SEK
Lockburk, tenn, C.G.Hallberg, Stockholm, 1935
Final bid1,100 SEK
Est400 SEK
259
Leksaksmotorcykel, Technofix, Tyskland
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Burk med lock, Lidköpings konfektyr, 1900-talets första hälft
Final bid1,700 SEK
Est800 SEK
Takkrona, 1900-talets början
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
Miniatyrskål, Berndt Friberg för Gustavsberg studio
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Final bid6,000 SEK
Est5,000 SEK
Henrik Allert (f.1937)
Final bid1,200 SEK
Est3,000 SEK
Einar Nerman (1888-1983)
Final bid2,100 SEK
Est2,000 SEK
Final bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
Sixten Lundbohm (1895-1982)
Final bid3,400 SEK
Est1,000 SEK
Okänd konstnär, 17/1800-tal
Final bid1,900 SEK
Est1,500 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Akos Sollar (f.1942), tillskriven
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
271
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
272
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Louis Poulsen
Final bid2,200 SEK
Est1,000 SEK
274
Damarmbandsur, Panto, 18k
Final bid6,800 SEK
Est6,000 SEK
Textil, "Lustgården", Stig Lindberg för NK:s Textilkammare
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Vinglas, 1700-tal
Final bid3,800 SEK
Est2,000 SEK
Färglagt kopparstick, 17/1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
278
Ljusstake, 17/1800-tal
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
279
Glasservisdelar, "Blåklocka", Duka
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
280
Roland Ljungberg
Final bid300 SEK
Est1,500 SEK
281
Herrarmbandsur, Omega, omkring 1900-talets mitt
Final bid2,600 SEK
Est1,500 SEK
282
Skål i silver, J.E.Skreij, Falun, 1927
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Kandelaber, 1900-talets slut
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Martiniglas 6st, "Chateau", Bertil Vallien för Kosta Boda
Final bid900 SEK
Est500 SEK
285
Servisdelar, "Musselmalet", Royal Copenhagen
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Ljusampel, senempire, 1800-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Bordslampa, Hallbergs, 1930/40-tal
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Brosch i 18k, Gustaf Dahlgren & co., Malmö
Final bid2,600 SEK
Est2,500 SEK
Final bid4,800 SEK
Est4,500 SEK
Mjölkkanna i silver, 1812
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK