98
Robert Högfeldt (1894-1986)
Slutpris1 400 SEK
99
Leksak, "Skirolf", Lehmann, Tyskland, 1900-talets första hälft
Slutpris13 000 SEK
100
Tallrik, Kina, Ming
Slutpris2 100 SEK
101
Ljussax, Nürnberg, Tyskland, 1600-tal
Slutpris2 200 SEK
102
Matgafflar 5st, silver, "Gammal Fransk", 1810
Slutpris1 900 SEK
103
Bestick 8 delar, silver, "Svensk Rund", 17/1800-tal
Slutpris1 700 SEK
104
Guldmedalj, Kungliga patriotiska sällskapet
Slutpris12 500 SEK
105
Kaffekanna i rokoko, Carl Saur, Stockholm, 1775
Slutpris6 000 SEK
106
Taklampa, "PH-5", Poul Henningsen för Louis Poulsen
Slutpris900 SEK
107
Leksak, "Nina", Lehmann, Tyskland, 1900-talets första hälft
Slutpris2 200 SEK
108
Harald Wiberg
Slutpris4 800 SEK
109
Saltkar, Alf Wallander för Rörstrand, tidigt 1900-tal
Slutpris400 SEK
110
Skulptur, troligen 1700-tal
Slutpris400 SEK
111
Okänd konstnär, England, daterad 1894
Slutpris4 200 SEK
112
Golvlampa, "Staken", Carl Malmsten
Slutpris1 400 SEK
113
Clutchbag, "Daily Pouch", Louis Vuitton, Paris
Slutpris3 800 SEK
114
Bestickuppsättning 89 delar, silver, "Haga"
Slutpris12 000 SEK
115
Slutpris3 000 SEK
116
Kräftservis 6 delar, Rörstrand, tidigt 1900-tal
Slutpris2 100 SEK
117
Bestickuppsättning 96 delar, silver, "Rosenholm", Jacob Ängman för GAB
Slutpris12 000 SEK
118
Vas, Kina, troligen transition
Slutpris10 500 SEK
119
Handknuten matta, Iran
Slutpris7 800 SEK
120
Snusdosa i silver, 1700-tal
Slutpris1 400 SEK
121
Okänd konstnär, allmoge, 17/1800-tal
Slutpris1 100 SEK
122
Slutpris2 100 SEK
123
Kaffeservis 3 delar, silver, Karl Andersson, Stockholm
Slutpris4 600 SEK
124
Skål, Kina, 1800-tal
Slutpris3 200 SEK
125
Gräddkanna, silver, senempire, 1842
Slutpris700 SEK
126
Armbandsur, Omega, Constellation
Slutpris2 600 SEK
127
Fickur i 18k, LUC
Slutpris7 000 SEK
128
Ragusked i silver, 1825
Slutpris700 SEK
129
Robert Högfeldt (1894-1986)
Slutpris400 SEK
130
Kallskål i tenn, 1824
Slutpris1 000 SEK
131
Vas, Vicke Lindstrand för Kosta
Slutpris800 SEK
132
Okänd konstnär, Tyskland, 1800-tal
Slutpris600 SEK
133
Bestickservisdelar, "Thebe", Folke Arström för Gensen
Slutpris600 SEK
134
Fönsterlampor ett par, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
Slutpris500 SEK
135
Ljusstakar ett par, historismus, 18/1900-tal
Slutpris400 SEK
136
Damfickur i 18k
Slutpris3 000 SEK
137
Ljuskrona, 1800-talets andra hälft
Slutpris7 400 SEK
138
Gästabudskniv med gaffel, 1700-tal
Slutpris3 400 SEK
139
Taklampa, "PH 4/3", Poul Henningsen för Louis Poulsen
Slutpris900 SEK
140
Vas, Otto Brauer, Holmegaard, Danmark
Slutpris1 000 SEK
141
Jaroslaw Chudy (f.1948)
Slutpris1 700 SEK
142
Pokal på fot, silver, GAB, 1883
Slutpris1 300 SEK
143
Bägare på fot, silver, K.Andersson, Stockholm, 1899
Slutpris1 800 SEK
144
Ragusked i silver, F.Holm, 1877
Slutpris400 SEK
145
Serveringskarott i silver, 1928
Slutpris1 600 SEK