Robert Högfeldt (1894-1986)
98
Robert Högfeldt (1894-1986)
Slutpris1 400 SEK
Leksak, "Skirolf", Lehmann, Tyskland, 1900-talets första hälft
99
Slutpris13 000 SEK
Tallrik, Kina, Ming
100
Tallrik, Kina, Ming
Slutpris2 100 SEK
Ljussax, Nürnberg, Tyskland, 1600-tal
101
Slutpris2 200 SEK
Matgafflar 5st, silver, "Gammal Fransk", 1810
102
Slutpris1 900 SEK
Bestick 8 delar, silver, "Svensk Rund", 17/1800-tal
103
Slutpris1 700 SEK
Guldmedalj, Kungliga patriotiska sällskapet
104
Slutpris12 500 SEK
Kaffekanna i rokoko, Carl Saur, Stockholm, 1775
105
Slutpris6 000 SEK
Taklampa, "PH-5", Poul Henningsen för Louis Poulsen
106
Slutpris900 SEK
Leksak, "Nina", Lehmann, Tyskland, 1900-talets första hälft
107
Slutpris2 200 SEK
Harald Wiberg
108
Harald Wiberg
Slutpris4 800 SEK
Saltkar, Alf Wallander för Rörstrand, tidigt 1900-tal
109
Slutpris400 SEK
Skulptur, troligen 1700-tal
110
Skulptur, troligen 1700-tal
Slutpris400 SEK
Okänd konstnär, England, daterad 1894
111
Slutpris4 200 SEK
Golvlampa, "Staken", Carl Malmsten
112
Slutpris1 400 SEK
Clutchbag, "Daily Pouch", Louis Vuitton, Paris
113
Slutpris3 800 SEK
Bestickuppsättning 89 delar, silver, "Haga"
114
Slutpris12 000 SEK
115
Slutpris3 000 SEK
Kräftservis 6 delar, Rörstrand, tidigt 1900-tal
116
Slutpris2 100 SEK
Bestickuppsättning 96 delar, silver, "Rosenholm", Jacob Ängman för GAB
117
Slutpris12 000 SEK
Vas, Kina, troligen transition
118
Slutpris10 500 SEK
Handknuten matta, Iran
119
Handknuten matta, Iran
Slutpris7 800 SEK
Snusdosa i silver, 1700-tal
120
Snusdosa i silver, 1700-tal
Slutpris1 400 SEK
Okänd konstnär, allmoge, 17/1800-tal
121
Slutpris1 100 SEK
122
Slutpris2 100 SEK
Kaffeservis 3 delar, silver, Karl Andersson, Stockholm
123
Slutpris4 600 SEK
Skål, Kina, 1800-tal
124
Skål, Kina, 1800-tal
Slutpris3 200 SEK
Gräddkanna, silver, senempire, 1842
125
Slutpris700 SEK
Armbandsur, Omega, Constellation
126
Slutpris2 600 SEK
Fickur i 18k, LUC
127
Fickur i 18k, LUC
Slutpris7 000 SEK
Ragusked i silver, 1825
128
Ragusked i silver, 1825
Slutpris700 SEK
Robert Högfeldt (1894-1986)
129
Robert Högfeldt (1894-1986)
Slutpris400 SEK
Kallskål i tenn, 1824
130
Kallskål i tenn, 1824
Slutpris1 000 SEK
Vas, Vicke Lindstrand för Kosta
131
Slutpris800 SEK
Okänd konstnär, Tyskland, 1800-tal
132
Slutpris600 SEK
Bestickservisdelar, "Thebe", Folke Arström för Gensen
133
Slutpris600 SEK
Fönsterlampor ett par, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
134
Slutpris500 SEK
Ljusstakar ett par, historismus, 18/1900-tal
135
Slutpris400 SEK
Damfickur i 18k
136
Damfickur i 18k
Slutpris3 000 SEK
Ljuskrona, 1800-talets andra hälft
137
Slutpris7 400 SEK
Gästabudskniv med gaffel, 1700-tal
138
Slutpris3 400 SEK
Taklampa, "PH 4/3", Poul Henningsen för Louis Poulsen
139
Slutpris900 SEK
Vas, Otto Brauer, Holmegaard, Danmark
140
Slutpris1 000 SEK
Jaroslaw Chudy (f.1948)
141
Jaroslaw Chudy (f.1948)
Slutpris1 700 SEK
Pokal på fot, silver, GAB, 1883
142
Slutpris1 300 SEK
Bägare på fot, silver, K.Andersson, Stockholm, 1899
143
Slutpris1 800 SEK
Ragusked i silver, F.Holm, 1877
144
Slutpris400 SEK
Serveringskarott i silver, 1928
145
Slutpris1 600 SEK