49
Ljusstake, barock, 16/1700-tal
Slutpris1 500 SEK
50
Champagneglas 7st, "Hald", Edward Hald för Orrefors
Slutpris1 000 SEK
51
Ljusstake, barock, 1700-tal
Slutpris1 700 SEK
52
Djupt fat, Kina, Ming, Wanli
Slutpris4 200 SEK
53
Axel Fridell (1894-1935)
Slutpris2 800 SEK
54
Starkvinsglas, 1700-tal
Slutpris3 000 SEK
55
Pokalglas med lock, 1700-tal
Slutpris800 SEK
56
Samlarbilder, "Sportens Stjärnor", Hemmets Journal
Slutpris16 000 SEK
57
Leksak, "Nu-Nu", Lehmann, Tyskland, 1900-talets första hälft
Slutpris2 400 SEK
58
Skål på fot, silver, 1864
Slutpris1 200 SEK
60
Figurin, Dahl Jensen, Danmark
Slutpris1 700 SEK
61
Bordslampa, Böhlmarks, 1900-talets början
Slutpris3 400 SEK
62
Råttsvanssked i silver, Carl Beck, Stockholm, 1733
Slutpris4 000 SEK
63
Leksak, Lehmann, Tyskland, 1900-talets första hälft
Slutpris6 400 SEK
64
Leksak, "Dancing Sailor", Lehmann, Tyskland, 1900-talets första hälft
Slutpris4 000 SEK
65
Leksak, "Africa", Lehmann, Tyskland, 1900-talets första hälft
Slutpris2 300 SEK
66
Matgafflar 6st, silver, år 1800
Slutpris2 100 SEK
67
Slutpris5 600 SEK
68
Teservisdelar, "Mon Amie", Marianne Westman för Rörstrand
Slutpris3 400 SEK
69
Slutpris4 600 SEK
70
Dessertskålar 8st, "Paratiisi", Arabia
Slutpris1 500 SEK
71
Terriner med lock 2st, "Paratiisi", Arabia
Slutpris2 100 SEK
72
Ljusstakar ett par, silver, barockstil, GAB, 1947
Slutpris1 700 SEK
73
Herrarmbandsur, Certina, New Art, 14k
Slutpris3 200 SEK
74
Tekopp med fat, "Furuvik", Berit Ternell för Gefle
Slutpris8 000 SEK
75
Slutpris8 400 SEK
76
Slutpris3 800 SEK
77
Ljusstake, barock, 1700-tal
Slutpris1 300 SEK
78
Guldmedalj, Kungliga Patriotiska Sällskapet, 1949
Slutpris18 500 SEK
79
Adelssigill, 1700-tal
Slutpris3 000 SEK
80
Taklampa, "Charlottenborg", Poul Henningsen för Louis Poulsen
Slutpris2 100 SEK
81
Målkärl i tenn, halvstop, karolinskt, 1714
Slutpris2 800 SEK
82
Stekfat, Kina, Qianlong, 1700-tal
Slutpris1 100 SEK
83
Tallrikar 3st, "Musicalia", Pierro Fornasetti, Milano, Italien
Slutpris1 200 SEK
84
Halssmycke i silver, 1821
Slutpris4 200 SEK
85
Servisdelar 4st, "God Jul", Gustavsberg
Slutpris1 500 SEK
86
Bonadsmålning, allmoge, södra Sverige, 1800-tal
Slutpris4 200 SEK
87
Tekopp med fat, "Tulip", UE-Gefle
Slutpris8 000 SEK
88
Servis 3 delar, silver, rokokostil, 1900-tal
Slutpris3 800 SEK
89
Servisdelar 8st, "Musselmalet", Royal Copenhagen
Slutpris7 600 SEK
90
Slutpris2 300 SEK
91
Ljusstakar ett par, gustavianska.
Slutpris700 SEK
92
Oscar Törnå (1842-1894)
Slutpris1 600 SEK
93
Kräftservis 8 delar, Rörstrand, tidigt 1900-tal
Slutpris3 200 SEK
94
Gryta i brons, 15/1600-tal
Slutpris1 800 SEK
95
Ljusstake, barock, 1600-tal
Slutpris3 800 SEK
96
Herrarmbandsur, Cortébert, 18k
Slutpris3 800 SEK
97
Lodstrykjärn, daterat 1731
Slutpris1 000 SEK