Erik Abrahamsson (1871-1907)
244
Erik Abrahamsson (1871-1907)
Slutpris100 SEK
Slutpris1 000 SEK
Väggplakett, Lisa Larson för Gustavsberg
Slutpris4 400 SEK
Vas, "Argenta", Wilhelm Kåge för Gustavsberg
247
Slutpris1 500 SEK
Fat, Stig Lindberg, Gustavsberg studio
248
Slutpris1 000 SEK
Vas, Gunnar Nylund för Rörstrand
Slutpris2 400 SEK
Gräddkanna, silver, Finland, 1800-tal
250
Slutpris1 200 SEK
Kandelaber i silver, C.G.Hallberg, Stockholm, 1900-tal
251
Slutpris1 400 SEK
Tekoppar 3st med två fat, "Astra", Eugen Trost för UE-Gefle
Slutpris500 SEK
Slutpris800 SEK
Servisdelar 2st, "God Jul", Gustavsberg
Slutpris1 900 SEK
Dosa med lock, 1800-tal
Dosa med lock, 1800-tal
Slutpris1 100 SEK
Stekfat, Kina, Qianlong, 1700-tal
256
Slutpris2 500 SEK
Huggare, Sverige, m/1748-1856
Huggare, Sverige, m/1748-1856
Slutpris1 100 SEK
Skål, Jan Johansson för Orrefors
Slutpris800 SEK
Tekoppar med fat 12st, "Swedish Grace", 2000-tal
259
Slutpris1 000 SEK
Tallrikar ett par, Sevrés, Frankrike, 1700-tal
Slutpris1 100 SEK
Jardiniere, rokokostil, 1800-talets slut
Slutpris1 200 SEK
Vas, Kina, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Kaffeservis, Lomonosov, Ryssland
Slutpris1 800 SEK
Bestickuppsättning, "Sessan", Sonja Katzin för Nilsjohan
Slutpris1 800 SEK
Stor dalatupp, Grannas, A.Olsson, Nusnäs
Slutpris1 200 SEK
Fickurskedja i 18k
Fickurskedja i 18k
Slutpris4 000 SEK
Herrarmbandsur, Omega, Suverän, omkring 1900-talets mitt
Slutpris3 600 SEK
Slutpris500 SEK
Skulptur, 18/1900-tal
Skulptur, 18/1900-tal
Slutpris2 600 SEK
Kaffeservisdelar, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris2 100 SEK
Matservisdelar, "Ostindia", Rörstrand
271
Slutpris2 700 SEK
Kandelabrar ett par, daterade 1905
272
Slutpris1 100 SEK
Ölglas 5st, 1800-tal
Ölglas 5st, 1800-tal
Slutpris900 SEK
274
Slutpris200 SEK
Golvvas, Anna Lisa Thomson för Ekeby
Slutpris1 800 SEK
Taklampa, oskariansk, 1800-talets slut
Slutpris1 700 SEK
Herrarmbandsur, Jaeger Le Coultre, 18k
Slutpris6 200 SEK
Damarmbandsur, Certina, 18k vitguld
278
Slutpris12 000 SEK
Vattentunna, 18/1900-tal
279
Vattentunna, 18/1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Matservisdelar, "Grön Anna", Rörstrand
280
Slutpris3 600 SEK
Kaffe- och teservisdelar, "Grön Anna", Rörstrand
281
Slutpris1 500 SEK
Faskinkniv, Sverige, m/1848
282
Faskinkniv, Sverige, m/1848
Slutpris900 SEK
Plakett, Kina, 1900-talets början
Slutpris3 800 SEK
Kaffe- och teservisdelar, "Blå blomster", Royal Copenhagen, Danmark
Slutpris1 000 SEK
Kniv med slida, P.E.Eriksson, Torgås
285
Slutpris2 500 SEK
Väggplakett, Lisa Larson för Gustavsber
Slutpris1 100 SEK
Halsband med hänge, sterlingsilver, Karin Ferner, Falun
Slutpris1 500 SEK
Kandelabrar ett par, 1800-talets slut
Slutpris1 600 SEK
Dosa med lock, silver, 1804
Dosa med lock, silver, 1804
Slutpris2 500 SEK
Figurin, Royal Copenhagen, Danmark
Slutpris400 SEK
Kandelaber, Käck & Hedbys, Leksand
Slutpris1 200 SEK