Loading...

Månadsauktion den 29 januari

Månadsauktion den 29 januari
Closed
Maria Manuela Vintilescu (f.1959)
759
Maria Manuela Vintilescu (f.1959)
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Closed
Tallrikar 2st, Herend, Ungern
760
Tallrikar 2st, Herend, Ungern
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Closed
Stengods 5 delar, "Entré", Carl Harry Stålhane för Rörstrand
761
Stengods 5 delar, "Entré", Carl Harry Stålhane för Rörstrand
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Closed
Glas 14 delar, bl.a. Åfors Glasbruk, 1900-talets första hälft
762
Glas 14 delar, bl.a. Åfors Glasbruk, 1900-talets första hälft
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
Closed
Folkdräkt för kvinna
763
Folkdräkt för kvinna
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Closed
Väggplakett, Lisa Larson för Gustavsberg
770
Väggplakett, Lisa Larson för Gustavsberg
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Closed
Väggplakett, Lisa Larson för Gustavsberg
771
Väggplakett, Lisa Larson för Gustavsberg
Final bid600 SEK
Est400 SEK
Closed
Ljusstakar ett par, England, 1700-tal
794
Ljusstakar ett par, England, 1700-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Closed
Slipad rökkvarts
795
Slipad rökkvarts
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Closed
Mapp, "Stockholms stad med omnejd", tryckt 1930
796
Mapp, "Stockholms stad med omnejd", tryckt 1930
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
Closed
Koppar med fat 6st, "Kastehelmi", Iittala
797
Koppar med fat 6st, "Kastehelmi", Iittala
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Closed
Skulptur, 18/1900-tal
798
Skulptur, 18/1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Closed
Matservisdelar 18st, "Måsen", Bing & Gröndahl, Danmark
799
Matservisdelar 18st, "Måsen", Bing & Gröndahl, Danmark
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Closed
Okänd konstnär, omkring år 1900
800
Okänd konstnär, omkring år 1900
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Closed
Bordslampa, 1900-tal
801
Bordslampa, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est400 SEK
Closed
Assietter 8st samt uppläggningsfat, "Kastehelmi"
802
Assietter 8st samt uppläggningsfat, "Kastehelmi"
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
Closed
Punschmuggar 8st, silver
803
Punschmuggar 8st, silver
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
Closed
Vägglampor ett par, Sjömarkens Armatur
804
Vägglampor ett par, Sjömarkens Armatur
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Closed
Ringar 4st, silver/sterlingsilver, Sverige
805
Ringar 4st, silver/sterlingsilver, Sverige
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
Closed
Martin Lindberg (f.1923)
810
Martin Lindberg (f.1923)
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Closed
Okänd konstnär
811
Okänd konstnär
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Closed
Slava Kliuchnikov (f.1956)
812
Slava Kliuchnikov (f.1956)
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Closed
Tårtspade i silver, 1910
832
Tårtspade i silver, 1910
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Closed
Herrarmbandsur, Tissot, Visodate, Seastar
833
Herrarmbandsur, Tissot, Visodate, Seastar
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Closed
Handknuten matta, Usak
834
Handknuten matta, Usak
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Closed
Gräddkanna i silver, Finland, 1900-tal
835
Gräddkanna i silver, Finland, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
Closed
Handknuten matta, orientalisk
836
Handknuten matta, orientalisk
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Closed
Kopparstick, "Diana und ihre nymphen", daterat 1801
837
Kopparstick, "Diana und ihre nymphen", daterat 1801
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Closed
Ardy Strüwer (f.1939)
838
Ardy Strüwer (f.1939)
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Closed
Skulptur, 1900-talets första del
839
Skulptur, 1900-talets första del
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Closed
Taklampa, jugend, tidigt 1900-tal
840
Taklampa, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Closed
Glas 22 delar, Iittala, Finland
841
Glas 22 delar, Iittala, Finland
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Closed
Spelhorn, allmoge, 17/1800-tal
842
Spelhorn, allmoge, 17/1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Closed
Slipsar 5st, Hermes, Paris, Frankrike
843
Slipsar 5st, Hermes, Paris, Frankrike
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
Closed
Elljusstakar ett par, Luma, 1900-talets andra hälft
844
Elljusstakar ett par, Luma, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Closed
Knotskål, allmoge, 1800-tal
845
Knotskål, allmoge, 1800-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Closed
Skålar 3st, Kina, 17/1800-tal
846
Skålar 3st, Kina, 17/1800-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Closed
Figuriner 5st, Danmark
847
Figuriner 5st, Danmark
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Closed
Hasse Olsson
848
Hasse Olsson
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Closed
Takplafond, Carl Fagerlund för Orrefors
849
Takplafond, Carl Fagerlund för Orrefors
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Closed
Ölglas 5st, 1800-tal
850
Ölglas 5st, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Closed
Kandelaber, 1900-tal
851
Kandelaber, 1900-tal
Final bid1,700 SEK
Est500 SEK
Closed
Armillarsfär, Chez G. Gobille, Paris, 1900-talets andra hälft
852
Armillarsfär, Chez G. Gobille, Paris, 1900-talets andra hälft
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
Closed
Skål, Gunnar Cyrén för Orrefors
853
Skål, Gunnar Cyrén för Orrefors
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Closed
Taklampa, omkring 1900-talets mitt
854
Taklampa, omkring 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
Closed
Bordsur, 1900-tal
855
Bordsur, 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
Closed
Wladyslaw Chmielinski
856
Wladyslaw Chmielinski
Final bid4,000 SEK
Est1,000 SEK
Closed
Keramik 3 delar, "Lava", Ewald Dahlskog för Bo Fajans
857
Keramik 3 delar, "Lava", Ewald Dahlskog för Bo Fajans
Final bid700 SEK
Est800 SEK
CONTACT

Dalarnas Auktionsbyrå AB

Häradsvägen 24

784 34 Borlänge

0243 - 23 67 90

info@dalarnasauktionsbyra.se

Stockholm

Gullmarsvägen 42

120 39 Årsta

Essinge brogata 4

112 61 Stockholm

08-508 677 30

Opening Hours

Borlänge:
Tuesdays and thursdays 9.00-12.30, 13.30-18.00,
Fri 9.00-12.00, 14.00-16.00

Gullmarsvägen 42, Årsta:

Essinge brogata 4, Sthlm:

Follow us

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.