Uno Vallman (1913-2004)
609
Uno Vallman (1913-2004)
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Skulptur, Kina, 1900-tal
610
Skulptur, Kina, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Servisdelar, "Ostindia", Rörstrand
611
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Spillkum 3st, 18/1900-tal
612
Spillkum 3st, 18/1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
Folkdräkt för kvinna, Torsång socken
613
Final bid10,500 SEK
Est1,500 SEK
Golvlampa, Eskilstuna Elektrofabrik, 1950-tal
614
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
Skeppsur, Seth Thomas, USA, 1900-talets första hälft
615
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Dalatupp, Jerk Werkmäster, Nittsjö
616
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Dalahäst, Jerk Werkmäster, Nittsjö
617
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Väggspegel, daterad 1955
618
Väggspegel, daterad 1955
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Pipa, 1800-tal
619
Pipa, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Fickur i silver, Omega
620
Fickur i silver, Omega
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
Väggplaketter 2st, Lisa Larson för Gustavsberg
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Toiletteset 5 delar, 1900-talets första hälft
622
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
Bestickservisdelar, "Ranka", Sven Arne Gillgren för Gense
630
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Gennadi Garvardt
640
Gennadi Garvardt
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Slava Kliuchnikov (f.1956)
641
Slava Kliuchnikov (f.1956)
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
Slava Kliuchnikov (f.1956)
642
Slava Kliuchnikov (f.1956)
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
Vävd matta, Gunilla Lagerhem Ullberg, Kasthall
660
Final bid2,300 SEK
Est1,000 SEK
Dalahäst, 1900-talets första hälft
661
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Glas 8 delar, "Miranda", Arabia
665
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Flossamatta, daterad 1889
666
Flossamatta, daterad 1889
Final bid2,900 SEK
Est1,000 SEK
Brosch i 18k
667
Brosch i 18k
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Bordslampa, Carl Fagerlund för Orrefors
668
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Glasservisdelar 49st, "Antik", Reijmyre
669
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Industrilampa, 1900-talets första hälft
670
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
671
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Fat i tenn, barock, 1733
672
Fat i tenn, barock, 1733
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Spegel, gustaviansk stil, 1800-tal
673
Final bid700 SEK
Est800 SEK
674
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Matta, Afghan
675
Matta, Afghan
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
Vas, 1900-talets första hälft
676
Vas, 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Ytterfoder, "Waldemarsudde", Rörstrand
677
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Silver 9 delar
678
Silver 9 delar
Final bid1,700 SEK
Est1,200 SEK
Halsband med hänge, sterlingsilver, Finland
679
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Vas, "Argenta", Wilhelm Kåge för Gustavsberg
680
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Vas, Italien, 1950/60-tal
681
Vas, Italien, 1950/60-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Vas, Ulrica Hydman Vallien för Kosta Boda Ateljé
682
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Kantin, Kina, 18/1900-tal
683
Kantin, Kina, 18/1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Glasservisdelar 9st, "Senator", Timo Sarpaneva för Iittala
684
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Ljusstakar 3st, 16/1700-tal
685
Ljusstakar 3st, 16/1700-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Vattentunna, 18/1900-tal
686
Vattentunna, 18/1900-tal
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Serveringskanna, jugend, Schafer & Vater tidigt 1900-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Senapskar i silver, Tyskland, 1900-tal
688
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Elna Melusine Jolom (f.1980)
690
Elna Melusine Jolom (f.1980)
Final bid1,000 SEK
Est2,500 SEK
Vas, Helene Krantz för Orrefors
691
Final bid600 SEK
Est1,500 SEK
Kaffeservisdelar, "Adam", Stig Lindberg för Gustavsberg
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
Stengods 2 delar, "Domino", Stig Lindberg, H55
693
Final bid600 SEK
Est500 SEK