Loading...
Månadsauktion den 29 januari
Lowest lot number
609
Uno Vallman (1913-2004)
Final bid500 SEK
Est500 SEK
610
Skulptur, Kina, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
611
Servisdelar, "Ostindia", Rörstrand
Final bid900 SEK
Est500 SEK
612
Spillkum 3st, 18/1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
613
Folkdräkt för kvinna, Torsång socken
Final bid10,500 SEK
Est1,500 SEK
614
Golvlampa, Eskilstuna Elektrofabrik, 1950-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
615
Skeppsur, Seth Thomas, USA, 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est800 SEK
616
Dalatupp, Jerk Werkmäster, Nittsjö
Final bid500 SEK
Est500 SEK
617
Dalahäst, Jerk Werkmäster, Nittsjö
Final bid500 SEK
Est500 SEK
618
Väggspegel, daterad 1955
Final bid200 SEK
Est500 SEK
619
Pipa, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
620
Fickur i silver, Omega
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
621
Väggplaketter 2st, Lisa Larson för Gustavsberg
Final bid900 SEK
Est800 SEK
622
Toiletteset 5 delar, 1900-talets första hälft
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
630
Bestickservisdelar, "Ranka", Sven Arne Gillgren för Gense
Final bid900 SEK
Est800 SEK
640
Gennadi Garvardt
Final bid600 SEK
Est800 SEK
641
Slava Kliuchnikov (f.1956)
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
642
Slava Kliuchnikov (f.1956)
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
660
Vävd matta, Gunilla Lagerhem Ullberg, Kasthall
Final bid2,300 SEK
Est1,000 SEK
661
Dalahäst, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est500 SEK
665
Glas 8 delar, "Miranda", Arabia
Final bid400 SEK
Est500 SEK
666
Flossamatta, daterad 1889
Final bid2,900 SEK
Est1,000 SEK
667
Brosch i 18k
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
668
Bordslampa, Carl Fagerlund för Orrefors
Final bid600 SEK
Est800 SEK
669
Glasservisdelar 49st, "Antik", Reijmyre
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
670
Industrilampa, 1900-talets första hälft
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
671
Handknuten matta, orientalisk
Final bid900 SEK
Est800 SEK
672
Fat i tenn, barock, 1733
Final bid900 SEK
Est800 SEK
673
Spegel, gustaviansk stil, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
674
Bordslampa, Carl Fagerlund för Orrefors
Final bid200 SEK
Est800 SEK
675
Matta, Afghan
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
676
Vas, 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est800 SEK
677
Ytterfoder, "Waldemarsudde", Rörstrand
Final bid500 SEK
Est500 SEK
678
Silver 9 delar
Final bid1,700 SEK
Est1,200 SEK
679
Halsband med hänge, sterlingsilver, Finland
Final bid900 SEK
Est500 SEK
680
Vas, "Argenta", Wilhelm Kåge för Gustavsberg
Final bid600 SEK
Est500 SEK
681
Vas, Italien, 1950/60-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
682
Vas, Ulrica Hydman Vallien för Kosta Boda Ateljé
Final bid800 SEK
Est800 SEK
683
Kantin, Kina, 18/1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
684
Glasservisdelar 9st, "Senator", Timo Sarpaneva för Iittala
Final bid700 SEK
Est500 SEK
685
Ljusstakar 3st, 16/1700-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
686
Vattentunna, 18/1900-tal
Final bid900 SEK
Est500 SEK
687
Serveringskanna, jugend, Schafer & Vater tidigt 1900-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
688
Senapskar i silver, Tyskland, 1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
690
Elna Melusine Jolom (f.1980)
Final bid1,000 SEK
Est2,500 SEK
691
Vas, Helene Krantz för Orrefors
Final bid600 SEK
Est1,500 SEK
692
Kaffeservisdelar, "Adam", Stig Lindberg för Gustavsberg
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
693
Stengods 2 delar, "Domino", Stig Lindberg, H55
Final bid600 SEK
Est500 SEK
CONTACT
Dalarnas Auktionsbyrå AB
Häradsvägen 24
784 34 Borlänge
0243 - 23 67 90
info@dalarnasauktionsbyra.se
Stockholm
Gullmarsvägen 42
120 39 Årsta
Essinge brogata 4
112 61 Stockholm
08-508 677 30
Opening Hours
Borlänge:
Tuesdays and thursdays 9.00-12.30, 13.30-18.00,
Fri 9.00-12.00, 14.00-16.00
Gullmarsvägen 42, Årsta:
Essinge brogata 4, Sthlm:
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.