Hänkelkanna, "Argenta", Wilhelm Kåge för Gustavsberg
271
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Servisdelar, "Vifte Blå", Arnold Krogh för Royal Copenhagen
272
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Kaffeservisdelar, "Spisa Ribb", Stig Lindberg för Gustavsberg
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Ljusstakar ett par, empire, 1800-talets första hälft
Final bid1,400 SEK
Est500 SEK
Knotskål, allmoge, daterad 1844
278
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
Laurent Tabib
279
Laurent Tabib
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Glas 6st, 1800-tal
280
Glas 6st, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
Figuriner 5st, "All världens barn", Lisa Larson
281
Final bid2,100 SEK
Est1,500 SEK
Gräddkanna i silver, 1869
282
Gräddkanna i silver, 1869
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Vinprovarglas 12st, Orrefors
Vinprovarglas 12st, Orrefors
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Reklamskylt, "Coca-Cola", 1900-talets andra hälft
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Carl Johan Trygg (1887-1954)
285
Carl Johan Trygg (1887-1954)
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Brosch i silver, Bernhard Hertz, 1919
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Karaff, Ole Palsby för Georg Jensen, Danmark
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Vas, Saxbo, Danmark
Vas, Saxbo, Danmark
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Skulptur med lock, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est800 SEK
Bror Hillgren
Bror Hillgren
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
Eduard Boehm (1830-1890)
292
Eduard Boehm (1830-1890)
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Herrarmbandsur, Lemania, Automatic
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
Carl Johan Trygg (1887-1954)
Carl Johan Trygg (1887-1954)
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Champagnekylare, Skultuna, 1924
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
Moccaskedar 12st, förgyllt sterlingsilver, Michelsen, Danmark
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Final bid2,900 SEK
Est2,000 SEK
Fåtölj, "Schulz", Otto Schulz
Fåtölj, "Schulz", Otto Schulz
Final bid12,000 SEK
Est10,000 SEK
Fåtölj med fotpall, "Lamino", Yngve Ekström för Swedese
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
Stolar 4st, "Lilla Åland", Carl Malmsten
304
Final bid2,600 SEK
Est4,000 SEK
Matsalsmöblemang 9 delar
Matsalsmöblemang 9 delar
Final bid5,800 SEK
Est5,000 SEK
Matsalsmöblemang 5 delar, "Talavid", Carl Malmsten
Final bid3,200 SEK
Est2,500 SEK
Skänk, gustaviansk stil, 18/1900-tal
Final bid3,600 SEK
Est3,000 SEK
Fåtölj, "Farmor", Carl Malmsten för OH Sjögren
Final bid3,200 SEK
Est1,500 SEK
Karmstol, sengustaviansk stil, 18/1900-tal
Final bid7,400 SEK
Est2,000 SEK
Skrivbord, Nordiska Kompaniet, 1950/60-tal
Final bid4,400 SEK
Est2,000 SEK
Soffa, "Samsas", Carl Malmsten för OH Sjögren
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
Kista, renässans, 15/1600-tal
Kista, renässans, 15/1600-tal
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
Hatthylla, Alvar Aalto
Hatthylla, Alvar Aalto
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
Sekretär, rokokostil, 1800-talets andra hälft
Final bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
Golvhörnskåp, gustavianskt, 1800-talets första hälft
Final bid2,300 SEK
Est2,000 SEK
Väggskåp, allmoge, Dalarna, 1800-talets början
Final bid1,700 SEK
Est1,200 SEK
Skåp, barock, Tyskland, 1700-tal
Final bid3,800 SEK
Est3,000 SEK
Skänk, gustaviansk, daterad 1851
Final bid2,500 SEK
Est2,000 SEK
Final bid5,800 SEK
Est2,500 SEK
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1789
Final bid2,700 SEK
Est2,500 SEK
Pall, "Visingsö", Carl Malmsten
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Bockbord, allmoge, 1800-tal
Bockbord, allmoge, 1800-tal
Final bid2,800 SEK
Est4,000 SEK
Bokskåp, omkring år 1900
Bokskåp, omkring år 1900
Final bid6,400 SEK
Est3,000 SEK
Linneskåp, omkring 1900-talets mitt
343
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK