Erkers Marie Persson
Erkers Marie Persson
Final bid500 SEK
Helmer Erik Masolle (1884-1969)
853
Tomte med lykta, Heisner, Tyskland
Final bid1,400 SEK
Bergsmansyxa, Bob Thunell, Falun, 2008
Final bid700 SEK
Carl Larsson, efter
860
Carl Larsson, efter
Final bid300 SEK
Elon Garp (1930-2013)
Elon Garp (1930-2013)
Final bid300 SEK
Taklampa, jugend, 1900-talets början
866
Final bid100 SEK
Dalahäst, Nisser, 1900-talets första hälft
870
Final bid600 SEK
Hänge i 18k
871
Hänge i 18k
Final bid600 SEK
Vinglas 11st, Orrrefors
872
Vinglas 11st, Orrrefors
Final bid700 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
873
Final bid500 SEK
Taklampa, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Taklampa, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid600 SEK
Golvlampa, Nordiska Kompaniet, 1940/50-tal
876
Final bid400 SEK
Ljussaxar med underfat 3st, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Figuriner 2st, Erik Mornils för Nittsjö
878
Final bid700 SEK
Bordslampa, "Knubbling", Anders Pehrson för Atelje Lyktan
Final bid800 SEK
Bordslampa, "Mars", Ateljé Lyktan
Final bid500 SEK
Matservis, "Mah-Jong", Rörstrand
881
Final bid100 SEK
Reseur, 1900-tal
882
Reseur, 1900-tal
Final bid1,600 SEK
Handväska, Mulberry, England
883
Handväska, Mulberry, England
Final bid1,300 SEK
Figurin, Arthur Percy för Gefle
884
Final bid500 SEK
Vinkylare, Nils Landberg för Orrefors
885
Final bid300 SEK
Ljusstakar 5st, "Nagel", Ceasar Stoffi
Final bid1,000 SEK
Bordslampa, 1920-tal
887
Bordslampa, 1920-tal
Final bid500 SEK
Vas, Gustavsberg, daterad 1899
888
Final bid400 SEK
Filbunksskålar 8st, 18/1900-tal
889
Final bid1,300 SEK
Vas, UE-Gabriel, 1900-talets första hälft
890
Final bid100 SEK
Fat 2st, Anna Lisa Thomsson för Upsala Ekeby
Final bid200 SEK
Klädhängare 2st, 1900-talets början
Final bid600 SEK
Bordslampa, jugend, 1910/20-tal
Final bid400 SEK
Vägglampor ett par, "Skarabé", Ateljé Lyktan
Final bid600 SEK
Bricka, Johnny Mattsson för Upsala Slöjd
Final bid200 SEK
Bordslampa, "Tuben", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Final bid800 SEK
Skulptur, Göran Wärff för Kosta Boda Ateljé
Final bid200 SEK
Väggljusstake, Thomas Hellström för Nittsjö
898
Final bid100 SEK
Skål, delvis förgyllt silver, S.Egger, Tyskland
Final bid300 SEK
Servisdelar, "Blå Herrgård", Jackie Lynd för Fyrklövern
900
Final bid600 SEK
Konstglas 2 delar, Mats Jonasson för Målerås
901
Final bid600 SEK
Sergei Kolesnikoff (1889-1947)
Final bid4,200 SEK
Alvin Stöhr (1874-1941)
903
Alvin Stöhr (1874-1941)
Final bid700 SEK
Dalatuppar 2st, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Dörrbeslag ett par, 1700-tal
905
Dörrbeslag ett par, 1700-tal
Final bid1,300 SEK
Okänd konstnär, daterad 1801
906
Okänd konstnär, daterad 1801
Final bid800 SEK
Bordstelefoner 4st, "Kobra", LM Ericsson
Final bid900 SEK
Jardiniere, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid500 SEK
Vattenflaskor med glas 6st, omkring år 1900
909
Final bid1,000 SEK
Karaffer 3st, 1800-tal
910
Karaffer 3st, 1800-tal
Final bid900 SEK