Lowest lot number
516
Fat i tenn, barock, 1704
Final bid1,600 SEK
Est500 SEK
Mortel, troligen Spanien, 1600-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Väggappliquer 4st, gustaviansk stil, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
519
Dalahäst, 1900-talets första hälft
Final bid2,100 SEK
Est500 SEK
Dalatupp, Nisser, Vattnäs, Mora, 1900-talets första hälft
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
521
Liten byrå, senbarock, 1700-tal
Final bid2,900 SEK
Est1,500 SEK
Selbåge, allmoge, 17/1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
523
Stånka, allmoge, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
524
Stånka, allmoge, daterad 1832
Final bid300 SEK
Est400 SEK
525
Supkopp, allmoge, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
526
Hyvlar 2st, allmoge, 1800-tal
Final bid1,600 SEK
Est500 SEK
Selknän 2st, bl.a. 1700-tal
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
528
Selbåge, allmoge, 1700-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
529
Väggkorg, allmoge, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
530
Bordsur, Sven Olof Andersson, Borlänge
Final bid500 SEK
Est800 SEK
531
Matservisdelar, "English Gardens", Johnson Bros, England
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
532
Slava Kliuchnikov (f.1956)
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
533
Slava Kliuchnikov (f.1956)
Final bid600 SEK
Est800 SEK
534
Slava Kliuchnikov (f.1956)
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
535
Ragusked i silver, Karl Andersson, Stockholm, 1918
Final bid600 SEK
Est500 SEK
536
Tråg, allmoge, daterat 1779
Final bid500 SEK
Est500 SEK
537
Ytterfoder, "Waldemarsudde", Porslinsfabriken Lidköping
Final bid500 SEK
Est400 SEK
538
Skulptur, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
539
Ljusstake, 1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
540
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
541
Silver 5 delar
Final bid3,200 SEK
Est2,500 SEK
542
Bestickservisdelar 12st, silver, "Birgitta", GAB
Final bid3,600 SEK
Est2,500 SEK
543
Okänd konstnär, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
544
Dalahästar 2st, 1900-talets första hälft
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
545
Marc Chagall, efter
Final bid500 SEK
Est800 SEK
546
Jerk Werkmäster (1896-1978)
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Ytterfoder 3st, "Waldemarsudde", Gustavsberg/Porslinsfabriken Lidköping
Final bid800 SEK
Est500 SEK
548
Silver 11 delar
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
549
Bestickservisdelar 16st, silver, "Uppsala", Eric Löfman för GAB
Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK
550
Halsband med hänge, 18k
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
551
Manschettknappar ett par, 18k
Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK
Fasadlampa, 1900-talets första hälft
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
553
Sänghimmel, Louis XVI, 1800-talets andra hälft
Final bid6,000 SEK
Est2,000 SEK
554
Taklampor ett par, efter Carl Larsson, "Näckroslampan", 2000-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
555
Moccaskedar 9st, sterlingsilver, C.G.Hallberg
Final bid900 SEK
Est500 SEK
556
Champagneglas 8st, "Helena", Gunnar Cyrén för Orrefors
Final bid700 SEK
Est800 SEK
557
Pablo Picasso, efter
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
558
Oscar Reutersvärd (1915-2002)
Final bid900 SEK
Est800 SEK
559
Åktäcke, allmoge, 18/1900-tal
Final bid4,400 SEK
Est1,500 SEK
560
Ljusplåtar 4st, 17/1800-tal
Final bid2,100 SEK
Est1,000 SEK
561
Kandelabrar ett par, varav en 1900-talets första del
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
562
Taklampa, 1900-talets slut
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
563
Bestickservisdelar 11st, silver, "Olga"
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK