Fåtölj, "Mademoiselle", Ilmari Tapiowaara för Edsbyverken, daterad 1960
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
Barskåp, 1940-tal
Barskåp, 1940-tal
Final bid5,600 SEK
Est3,000 SEK
Skåp, Kina, 1800-tal
Skåp, Kina, 1800-tal
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
Fåtöljer ett par, "Medevi Brunn", IKEA:s 1700-tals serie
Final bid1,800 SEK
Est4,000 SEK
Sideboard, "Herrgården", Carl Malmsten för Waggeryds möbelfabrik
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
Bänk, "Krobo", Torbjörn Afdal för Bruksbo, Norge
Final bid5,000 SEK
Est2,500 SEK
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1805
324
Final bid4,200 SEK
Est3,000 SEK
Spegel, gustavianskt Stockholmsarbete av Johan Åkerblad, 1788
Final bid5,800 SEK
Est12,000 SEK
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
Karmstol, gustavianskt Stockholmsarbete av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820)
Final bid4,000 SEK
Est3,000 SEK
Soffa, klädd i textil "Lotus", GP&J Baker, 1900-talets andra hälft
Final bid3,600 SEK
Est3,000 SEK
Byrå, senbarock, 1700-tal
Byrå, senbarock, 1700-tal
Final bid10,500 SEK
Est4,000 SEK
Byrå, sengustaviansk, omkring år 1800
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
Salskåp, "Herrgården", Carl Malmsten för Bodafors
Final bid1,600 SEK
Est3,000 SEK
Stolar 8st, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid4,200 SEK
Est4,000 SEK
Lådfack, 1900-talets första hälft
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
Salskåp, "Herrgården", Carl Malmsten för Bodafors, 1964
Final bid1,600 SEK
Est3,000 SEK
Matbord, "Herrgården", Carl Malmsten
336
Final bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
Stolar 4st, "Herrgården", Carl Malmsten för Bodafors, 1964
Final bid3,400 SEK
Est2,000 SEK
Karmstolar ett par, "Herrgården", Carl Malmsten för Bodafors
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
Fåtöljer ett par, "Lilla Eva", Kerstin Hörlin Holmqvist för Nordiska Kompaniet
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
Klockskåp, gustavianskt, 1800-tal
Final bid1,400 SEK
Est3,000 SEK
Stolar 3st, gustavianska Lindomearbeten, 1800-talets början
Final bid2,900 SEK
Est3,000 SEK
Hörnskåp, allmoge, daterat 1790
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
Fåtölj, klädd i textil "Lotus", GP&J Baker, 1900-talets andra hälft
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Golvur, allmoge, Jämtland, 1800-talets början
Final bid2,700 SEK
Est2,000 SEK
Fåtölj, "Lamino", Yngve Ekström för Swedese
Final bid1,900 SEK
Est3,000 SEK
Sekretär, sengustaviansk, 1800-talets början
Final bid500 SEK
Est3,000 SEK
Bokhylla, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
Skrivbord, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Sideboard, 1950/60-tal
Sideboard, 1950/60-tal
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, omkring år 1800
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
Bockbord, 17/1800-tal
Bockbord, 17/1800-tal
Final bid3,200 SEK
Est1,500 SEK
Viksskärm, "Spåna", Alberts Tibro, 1950/60-tal
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
Delar till hylla, String, 1950/60-tal
Final bid3,600 SEK
Est1,500 SEK
Fåtölj, Karl Erik Ekselius för JOC
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
Matbord, Carl Malmsten, 1900-talets andra hälft
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
Stolar 8st, Leksandsmodell, 1900-talets andra hälft
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
Soffa med fåtölj, 1900-talets andra hälft
Final bid1,100 SEK
Est3,000 SEK
Spegel med konsolbord, omkring år 1900
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
Matbord, Nils Jonsson för Troeds, 1950/60-tal
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
Bokhylla, "Öresund", Börge Mogensen, ur serien "Bra Bohag"
Final bid2,100 SEK
Est4,000 SEK
Sideboard, Hugo Troeds, 1950/60-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
Vitrinskåp, England, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est2,000 SEK
Kontorsstol, modell EA-107, Charles Eames för Vitra
Final bid2,500 SEK
Est2,000 SEK
Skåp, Swedish Modern, 1930/40-tal
Final bid6,000 SEK
Est4,000 SEK
Byråer ett par, Kerstin Hörlin Holmqvist för Nordiska Kompaniet
Final bid3,800 SEK
Est5,000 SEK
Vitrinskåp, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK