Månskensampel, omkring år 1900
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
Serveringskanna, "Nobel", Gunnar Cyrén för Orrefors
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
Moccaskedar 12st, silver, "Laila"
259
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Lennart Nilsson (f.1922)
Lennart Nilsson (f.1922)
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
Lennart Nilsson (f.1922)
Lennart Nilsson (f.1922)
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
Lennart Nilsson (f.1922)
Lennart Nilsson (f.1922)
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
Flaska, 17/1800-tal
Flaska, 17/1800-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Damarmbandsur i 14k, Facetta
Damarmbandsur i 14k, Facetta
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
Officerssabel, Sverige, m/1899
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Kräftskål, Rörstrand, tidigt 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
Ring i 14k
Ring i 14k
Final bid2,500 SEK
Est1,500 SEK
Guldmynt, 20 Francs, Schweiz, 1947
Final bid4,400 SEK
Est3,500 SEK
Bengt Lindström (1925–2008)
Bengt Lindström (1925–2008)
Final bid600 SEK
Est2,000 SEK
Glasservisdelar, "Bouquet", Signe Persson Melin för Kosta Boda/Boda
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
Tallrikar ett par, Kina, 1900-talets första hälft
271
Final bid3,600 SEK
Est2,000 SEK
Vas, Ingrid Atterberg för Upsala Ekeby
272
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Ljusstakar ett par, silver, C.G.Hallberg, barockstil, 1954
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK
Taklampa, 1940-tal
274
Taklampa, 1940-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
Takkrona, omkring år 1900
Takkrona, omkring år 1900
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
Golvlampor 2st, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Final bid3,800 SEK
Est3,000 SEK
Plunta i sterlingsilver, 1900-talets första hälft
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK
Sabel, Sverige, m/1889
278
Sabel, Sverige, m/1889
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
Tord Olsson
279
Tord Olsson
Final bid900 SEK
Est3,000 SEK
Väggskåp, nyrenässans, 1800-talets slut
281
Final bid600 SEK
Est500 SEK
PG Thelander (f.1936)
285
PG Thelander (f.1936)
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Jardiniere, fajans, troligen 1800-tal
Final bid600 SEK
Est4,000 SEK
Gräddkanna och sockerskål, silver, rokokostil, 1900-tal
Final bid1,800 SEK
Est1,200 SEK
Soppslev i silver, Sverige, 1783
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Lockurna, Tyskland, omkring år 1900
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Skulptur, Indien, troligen 1800-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Guldtackor 2st, 1 gram
292
Guldtackor 2st, 1 gram
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
Fickur, Omega, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Bordslampa, jugendstil, 1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
Skulptur, "Anton den ovärderlige", Dramatens Artistklubb
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Herrarmbandsur, Certina DS
Herrarmbandsur, Certina DS
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
Vas i sterlingsilver, England, daterad 1897
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Skål, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Bestickservisdelar 14st, silver, Norge, 1900-tal
Final bid2,500 SEK
Est1,500 SEK
Stolar 4st, "CH29"/"Savbukkestolen", Hans J. Wegner för Carl Hansen & Son, Danmark
Final bid12,500 SEK
Est10,000 SEK
Skåp, Bodafors, 1930-tal
304
Skåp, Bodafors, 1930-tal
Final bid21,000 SEK
Est6,000 SEK
Byrå, rokoko, 1700-talets senare del
Final bid2,700 SEK
Est4,000 SEK
Sideboard, "Trio", Nils Jonsson för Hugo Troeds, 1950/60-tal
Final bid10,000 SEK
Est3,000 SEK
Byrå, gustaviansk, 17/1800-tal
Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK
Konsolbord, empire, 1800-talets första del
Final bid8,400 SEK
Est3,000 SEK
Spegel, empire, 1800-talets första del
Final bid4,000 SEK
Est2,000 SEK
Fåtölj med fotpall, "Lamino", Yngve Ekström för Swedese
Final bid5,800 SEK
Est5,000 SEK
Soffa, "Monte Carlo", Ingvar Stockum för Futura Möbler
Final bid5,200 SEK
Est5,000 SEK
Byrå, sengustaviansk, 1800-talets början
Final bid1,600 SEK
Est3,000 SEK