Månskensampel, omkring år 1900
722
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Alice Nordin (1873-1948)
723
Alice Nordin (1873-1948)
Final bid100 SEK
Est800 SEK
Ruth Milles (1873-1941)
724
Ruth Milles (1873-1941)
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Fat, Stig Lindberg, Gustavsberg studio
725
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Silver 22 delar
726
Silver 22 delar
Final bid4,000 SEK
Est3,000 SEK
Bordstabletter 6st, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
727
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Tändsticksask, sterlingsilver, Birmingham, England
728
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Kakfat på fot, Rörstrand, "Nyqvarn Södermanland", 1800-tal
729
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Bordständare, omkring 1900-talets mitt
730
Final bid1,400 SEK
Est500 SEK
Hänglås, 17/1800-tal
731
Hänglås, 17/1800-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Provdocka, 1900-talets första del
732
Final bid1,900 SEK
Est1,000 SEK
Glas 10 delar
733
Glas 10 delar
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
7 band, "Nöjsamma Anecdoter från det adertonde århundradet", tryckt bl.a. 1814
734
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
Muggar 3st, "Mumin", Iittala
735
Muggar 3st, "Mumin", Iittala
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Figurin, Bing & Gröndahl, Danmark
736
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Skulptur, Kina, Qingdynastin
737
Skulptur, Kina, Qingdynastin
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Skrin, 1900-talets första första hälft
738
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Mattallrikar 9st, "Måsen", Bing & Gröndahl, Danmark
739
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Champagnekylare, 1900-talets andra hälft
740
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
Bordslampa, 1900-talets första del
741
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Figurin, Vicke Lindstrand för Ekeby
742
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Skrivmaskin, Imperial B, 1900-talets första hälft
743
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Åkdyna, daterad 1806, 1900-talets första hälft
744
Final bid5,200 SEK
Est500 SEK
745
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal
746
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Skrin med inredning, Japan, tidigt 1900-tal
747
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Stekfat, Kina, Jiaqing, 1800-tal
748
Final bid700 SEK
Est400 SEK
Kniv med slida, Carl Andersson Knivfabrik, Mora
749
Final bid1,700 SEK
Est500 SEK
750
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Skål på fot, Göran Wärff för Kosta Boda
751
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Bordslampor ett par, 1960/70-tal
752
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Golvurnor ett par, Kina, 1900-talets andra hälft
753
Final bid3,600 SEK
Est1,500 SEK
Bordslampa, Lampadari Regiami, Italien
754
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Kruthorn, daterat 1659
755
Kruthorn, daterat 1659
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
756
Final bid900 SEK
Est500 SEK
3 band, "Leonhard Eulers bref till en tysk prinsessa...", tryckt bl.a. 1793
757
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Armbandsur, Longines, daterad 1944
758
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Ljuständare/ljussläckare, 1800-tal
759
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Vas, Liisa Hallamaa för Arabia
760
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
Kaffeservisdelar, "Old Country Roses", Royal Albert, England
761
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Vaser 2st, GAB Brons, 1900-talets första hälft
762
Final bid2,300 SEK
Est800 SEK
Julbordsdekoration, Rolf Berg, Torshälla
763
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Ljuskrona, troligen 1900-talets början
764
Final bid4,400 SEK
Est800 SEK
Fickknivar 3st
765
Fickknivar 3st
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Olof Arén (1918-2003)
766
Olof Arén (1918-2003)
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Kniv, allmoge, daterad 1838
767
Kniv, allmoge, daterad 1838
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Takplafond, 1930/40-tal
768
Takplafond, 1930/40-tal
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
Parti smycken i 18k
769
Parti smycken i 18k
Final bid13,000 SEK
Est12,000 SEK