Lowest lot number
Bestickservisdelar 48st, "Rose"
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Bamse Kragh Jacobsen (1913-1992)
Final bid700 SEK
Est500 SEK
1235
Emaljtavla, "Schablon 14B", Bengt Berglund för Gustavsberg
Final bid1,900 SEK
Est1,000 SEK
Väggplakett, Svante Skohg för Gustavsberg
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
Final bid400 SEK
Est500 SEK
1238
Kärl med lock, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
1239
Vaser ett par, "Carolin", Lisa Larsson för Gustavsberg
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Stengods 5 delar, Gustavsberg
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Vas, Britt-Louise Sundell för Gustavsberg
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Skrin i sterlingsilver, 1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
Cykelkärra, Weber
Final bid2,400 SEK
Est1,500 SEK
Skeppsfönster, 1900-tal
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
Leksaker 4 delar
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Kandelaber, "Nordic Light", Jonas Grundell för Designhouse, Stockholm
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Glasservisdelar, "Karlberg", Elis Berg för Kosta
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Bordständare, "Monte Carlo", Japan, 1950/60-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Skål på fot, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Skrin, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Pallar för barn, ett par, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est400 SEK
Klockor 3 delar
Final bid2,100 SEK
Est500 SEK
Parti silversmycken
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Silversmycken 10 delar
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Manschettknappar 22st, silver
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Skålfat i lergods, 1800-tal
Final bid900 SEK
Est400 SEK
Laggat kärl, allmoge, daterat bl.a. 1773
Final bid700 SEK
Est400 SEK
1267
Modell av segelbåt, "Olivebank", Mariehamn
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Knivar med slida 2st
Final bid600 SEK
Est400 SEK
Bälte och fäste till stickert
Final bid400 SEK
Est400 SEK
1270
Vävd matta, 1900-talets första hälft
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
1271
Grindar ett par, 18/1900-tal
Final bid5,400 SEK
Est3,000 SEK
1272
Tallrikar 2st, Japan, bl.a. 17/1800-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
1273
Knivar med slida 2st, samiska arbeten
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Keramik 2 delar
Final bid100 SEK
Est500 SEK
1276
Punchmuggar 8st, silver, Ceson
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
1277
Lieorv, allmoge, daterad 1811
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Bordslampa, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
1279
Figuriner 2st, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Matservisdelar, "Påfågel", Lars Hellsten för Orrefors
Final bid300 SEK
Est800 SEK
1281
Final bid700 SEK
Est500 SEK
1282
Teservisdelar, "Chelsea Bird", Royal Albert, England
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Final bid600 SEK
Est800 SEK
1284
Olle Tandberg (1885-1952)
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Parti dalahästar i miniatyr, bl.a. omkring 1900-talets mitt
Final bid2,200 SEK
Est800 SEK
1286
Cykelkärra, Burley
Final bid700 SEK
Est800 SEK
1287
Kopparstick ett par, René Gaillard efter Jean-Baptiste Le Prince, 1700-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
1288
Tallrikar 5st, Japan, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Bålskål med lock, Staffordshire, England
Final bid100 SEK
Est500 SEK