Figuriner 8st
Figuriner 8st
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
Tomtefigurer 21st, 1900-talets första hälft
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Tillbringare och skinkfat, tidigt 1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Figuriner 4st, Arabia, Finland
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Golvvas, Andersson & Johansson, Höganäs
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Tomtefigurer 9st, mestadels omkring 1900-talets mitt
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Jardiniere, Nittsjö
Jardiniere, Nittsjö
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Bordslampa, Laholms Keramik, 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Ytterfoder 2st, Gustavsberg, tidigt 1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Krus 3st, bl.a. Nittsjö och Höganäs
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Tomtefigurer 7st, bl.a. tidigt 1900-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
Julkrukor 9st, omkring 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Tändsticksställ, 1950/60-tal
Tändsticksställ, 1950/60-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Bords-/vägglampa, funkis, 1930/40-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Figuriner 8st, Paul Hoff för Gustavsberg
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Parti svenska silvermynt, bl.a. före 1942
Final bid6,000 SEK
Est5,000 SEK
Värdemynt 9st, silver
Värdemynt 9st, silver
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
Inger Hahn Redin
Inger Hahn Redin
Est500 SEK
Träskurna figurer ett par, daterad 1976
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Väggplakett, Börje Skohg för Gustavsberg
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Figuriner 17st, Nittsjö, bl.a. Thomas Hellström
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Lergods 16 delar, Nittsjö
Lergods 16 delar, Nittsjö
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Keramik 3 delar, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Tomtefigurer 7st, omkring 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Tomtefigurer 10st, mestadels omkring 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Vaser 2st, "Savoy", Alvar Aalto för Iittala
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Mörksuggor 6st
Mörksuggor 6st
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Figuriner 5st, Goebel, Tyskland
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Tomtefigurer 15st, mestadels omkring 1900-talets mitt
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Tomtefigurer 5st, omkring 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Figuriner 5st
Figuriner 5st
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Glas 4 delar
Glas 4 delar
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Dörrtrycken 11st, rokokostil, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Dörrhandtag 5 delar, bl.a. 17/1800-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Smycken 4 delar, 18k
1221
Smycken 4 delar, 18k
Final bid7,600 SEK
Est7,000 SEK
Smycken 6 delar, 18k
Smycken 6 delar, 18k
Final bid6,400 SEK
Est6,000 SEK
Provdocka, 1900-talets första hälft
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Konstglas 3 delar
Konstglas 3 delar
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Smycken 7 delar, 14k
Smycken 7 delar, 14k
Final bid13,500 SEK
Est12,000 SEK
Bertil Bull-Hedlund (1893-1950)
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Ytterfoder 2st, Wilhelm Kåge för Gustavsberg
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Priskurant, "Fiskredskap", Albert Engström Fiskredskapsfabrik, Falun, 1916
Final bid1,700 SEK
Est500 SEK
Servisdelar, "Midsommar", Rörstrand
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Dräktbrosch i silver, 1908
Dräktbrosch i silver, 1908
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Mikroskop, Leitz, Wetzlar
Mikroskop, Leitz, Wetzlar
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Bestickservisdelar, "Colorina", Nanny Still för Hackman
Final bid500 SEK
Est500 SEK