Urna, Meissen, Tyskland, 1900-talets första hälft
1
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
Fickur, Jacob Kock, Stockholm, 1700-tal
2
Final bid900 SEK
Est2,000 SEK
Stekfat, Kina, Qianlong, 1700-tal
3
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
Bägare i silver, Nils Grubb, Hudiksvall, 1774
4
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
5
Final bid23,000 SEK
Est18,000 SEK
Kaffeservis 3 delar, silver, Finland, 1973
6
Final bid6,200 SEK
Est4,000 SEK
Kaffeservis 3 delar, silver, gustaviansk stil, GAB, Stockholm, 1921
7
Final bid5,400 SEK
Est3,000 SEK
Slaglåsgevär, Sverige, m/1826-45.
8
Final bid3,600 SEK
Est2,500 SEK
Fickur i 14k
Fickur i 14k
Final bid9,000 SEK
Est6,000 SEK
Taklampa, "2097/30", Gino Sarfatti för FLOS, Italien
10
Final bid9,200 SEK
Est10,000 SEK
Herrarmbandsur, Rovano, 18k
11
Herrarmbandsur, Rovano, 18k
Final bid4,600 SEK
Est3,000 SEK
Praktuppsats, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm, omkring år 1900
12
Final bid10,000 SEK
Est8,000 SEK
Ljusstakar ett par, barock, omkring år 1700
Final bid6,800 SEK
Est10,000 SEK
Ljusstakar ett par, empire, 1822
14
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
15
Final bid22,000 SEK
Est18,000 SEK
Ljusplåtar ett par, barock, 1700-tal
Final bid8,000 SEK
Est3,000 SEK
Spegel, rokoko, 1700-talets andra hälft
17
Final bid2,300 SEK
Est2,000 SEK
Otte Sköld (1894-1958)
Otte Sköld (1894-1958)
Final bid1,200 SEK
Est3,000 SEK
Ljusampel, empirestil, 1800-tal
Final bid6,000 SEK
Est4,000 SEK
Herrarmbandsur, Omega, Seamaster 600
Final bid2,700 SEK
Est2,000 SEK
Bestickuppsättning i silver, "Tornedal"
21
Final bid12,500 SEK
Est8,000 SEK
Abraham Bloemaert, efter, 1700-tal
22
Final bid6,400 SEK
Est2,000 SEK
23
Final bid7,000 SEK
Est5,000 SEK
Golvlampa, "Stora Kamelen", modell 2368, Josef Frank för firma Svenskt Tenn, daterad 1938
24
Final bid8,400 SEK
Est3,000 SEK
Final bid26,000 SEK
Est20,000 SEK
Herrarmbandsur, Omega, Genève
26
Herrarmbandsur, Omega, Genève
Final bid2,100 SEK
Est2,000 SEK
Taklampa, tillskriven Hans Agne Jakobsson, 1900-talets andra hälft
27
Final bid5,400 SEK
Est5,000 SEK
Skrin med lock, silver, rokokostil, 1900-tal
28
Final bid4,000 SEK
Est2,500 SEK
Herrarmbandsur, Certina, 18k
29
Herrarmbandsur, Certina, 18k
Final bid4,800 SEK
Est3,000 SEK
Ytterfoder med piedestal, Rörstrand, omkring år 1900
30
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
Herrarmbandsur, Universal, Compax, omkring 1900-talets mitt
31
Final bid6,600 SEK
Est5,000 SEK
32
Final bid12,500 SEK
Est10,000 SEK
Ljusstakar 6st, "Nobel", Gunnar Cyrén för Orrefors
33
Final bid2,300 SEK
Est2,000 SEK
Servisdelar, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark
Final bid2,700 SEK
Est2,500 SEK
Spegel, Gunnar Kannevad, 1900-talets andra hälft
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
Antonio Allegri Correggio, efter, 1800-tal
36
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
Bestickservisdelar 35st, silver, "Uppsala", Erik Löfman för MGAB
37
Final bid8,200 SEK
Est6,000 SEK
Vitvinsglas 11st, "Karolina", Gunnar Cyrén för Orrefors
38
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Armring i 18k
39
Armring i 18k
Final bid12,000 SEK
Est10,000 SEK
Taklampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Allesandro Moretti (1922-1998)
41
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
Lockburk, Marieberg, rokoko, daterad 1766
42
Final bid8,400 SEK
Est2,000 SEK
Kaffekanna, 17/1800-tal
43
Kaffekanna, 17/1800-tal
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
Skål i silver, Axel Bergman, Stockholm, 1916
44
Final bid2,900 SEK
Est2,000 SEK
Frans van Mieris d.ä., efter, 1800-tal
45
Final bid1,900 SEK
Est3,000 SEK
Såskanna i silver, rokokostil, JL Hultman, Stockholm,1959
46
Final bid2,400 SEK
Est1,500 SEK
Herrarmbandsur, Omega, Seamaster
47
Final bid2,800 SEK
Est1,500 SEK
Ljusstakar ett par, silver, rokokostil, C.G.Hallberg, Stockholm
48
Final bid1,700 SEK
Est1,200 SEK