Erkers Marie Persson
Erkers Marie Persson
Slutpris500 SEK
Helmer Erik Masolle (1884-1969)
853
SlutprisInga bud
Tomte med lykta, Heisner, Tyskland
Slutpris1 400 SEK
Bergsmansyxa, Bob Thunell, Falun, 2008
Slutpris700 SEK
Carl Larsson, efter
860
Carl Larsson, efter
Slutpris300 SEK
Elon Garp (1930-2013)
Elon Garp (1930-2013)
Slutpris300 SEK
Taklampa, jugend, 1900-talets början
866
Slutpris100 SEK
Dalahäst, Nisser, 1900-talets första hälft
870
Slutpris600 SEK
Hänge i 18k
871
Hänge i 18k
Slutpris600 SEK
Vinglas 11st, Orrrefors
872
Vinglas 11st, Orrrefors
Slutpris700 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
873
Slutpris500 SEK
Taklampa, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Taklampa, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris600 SEK
Golvlampa, Nordiska Kompaniet, 1940/50-tal
876
Slutpris400 SEK
Ljussaxar med underfat 3st, 1800-tal
Slutpris1 000 SEK
Figuriner 2st, Erik Mornils för Nittsjö
878
Slutpris700 SEK
Bordslampa, "Knubbling", Anders Pehrson för Atelje Lyktan
Slutpris800 SEK
Bordslampa, "Mars", Ateljé Lyktan
Slutpris500 SEK
Matservis, "Mah-Jong", Rörstrand
881
Slutpris100 SEK
Reseur, 1900-tal
882
Reseur, 1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Handväska, Mulberry, England
883
Handväska, Mulberry, England
Slutpris1 300 SEK
Figurin, Arthur Percy för Gefle
884
Slutpris500 SEK
Vinkylare, Nils Landberg för Orrefors
885
Slutpris300 SEK
Ljusstakar 5st, "Nagel", Ceasar Stoffi
Slutpris1 000 SEK
Bordslampa, 1920-tal
887
Bordslampa, 1920-tal
Slutpris500 SEK
Vas, Gustavsberg, daterad 1899
888
Slutpris400 SEK
Filbunksskålar 8st, 18/1900-tal
889
Slutpris1 300 SEK
Vas, UE-Gabriel, 1900-talets första hälft
890
Slutpris100 SEK
Fat 2st, Anna Lisa Thomsson för Upsala Ekeby
Slutpris200 SEK
Klädhängare 2st, 1900-talets början
Slutpris600 SEK
Bordslampa, jugend, 1910/20-tal
Slutpris400 SEK
Vägglampor ett par, "Skarabé", Ateljé Lyktan
Slutpris600 SEK
Bricka, Johnny Mattsson för Upsala Slöjd
Slutpris200 SEK
Bordslampa, "Tuben", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Slutpris800 SEK
Skulptur, Göran Wärff för Kosta Boda Ateljé
Slutpris200 SEK
Väggljusstake, Thomas Hellström för Nittsjö
898
Slutpris100 SEK
Skål, delvis förgyllt silver, S.Egger, Tyskland
Slutpris300 SEK
Servisdelar, "Blå Herrgård", Jackie Lynd för Fyrklövern
900
Slutpris600 SEK
Konstglas 2 delar, Mats Jonasson för Målerås
901
Slutpris600 SEK
Sergei Kolesnikoff (1889-1947)
Slutpris4 200 SEK
Alvin Stöhr (1874-1941)
903
Alvin Stöhr (1874-1941)
Slutpris700 SEK
Dalatuppar 2st, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Dörrbeslag ett par, 1700-tal
905
Dörrbeslag ett par, 1700-tal
Slutpris1 300 SEK
Okänd konstnär, daterad 1801
906
Okänd konstnär, daterad 1801
Slutpris800 SEK
Bordstelefoner 4st, "Kobra", LM Ericsson
Slutpris900 SEK
Jardiniere, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris500 SEK
Vattenflaskor med glas 6st, omkring år 1900
909
Slutpris1 000 SEK
Karaffer 3st, 1800-tal
910
Karaffer 3st, 1800-tal
Slutpris900 SEK