Dolk, troligen 1800-tal
784
Dolk, troligen 1800-tal
Slutpris4 000 SEK
Tulpanvaser ett par, Delft, Holland
785
Slutpris3 200 SEK
Parti julporslin, Fyrklövern
786
Parti julporslin, Fyrklövern
Slutpris900 SEK
Parti julporslin, Christineholm/Fyrklövern
787
Slutpris500 SEK
Vas, Kina, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Ikon, 1800-tal
789
Ikon, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Glasservisdelar, "Elon", Edvin Ollers för Kosta
790
Slutpris800 SEK
Mat- och kaffeservisdelar, Tapio Wirkkala för Rosenthal
791
Slutpris400 SEK
Bok, "Med pensel och penna", tryckt 1885
792
Slutpris1 600 SEK
Spegel, empire, 1800-tal
793
Spegel, empire, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Champagneglas 5st, 18/1900-tal
Slutpris300 SEK
Tekanna och mjölkkanna, "Blå Eld", Hertha Bengtsson för Rörstrand
795
Slutpris300 SEK
Stor reklampipa, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Dusan Otasevic (f.1940)
Dusan Otasevic (f.1940)
Slutpris2 600 SEK
Allmogedukar 2st
798
Allmogedukar 2st
Slutpris600 SEK
Herrarmbandsur, Tissot
799
Herrarmbandsur, Tissot
Slutpris600 SEK
Dalatupp, 1950/60-tal
800
Dalatupp, 1950/60-tal
Slutpris400 SEK
Skulptur, Asien
Skulptur, Asien
Slutpris1 200 SEK
Reklamskylt, Alfa-Laval
802
Reklamskylt, Alfa-Laval
Slutpris400 SEK
Golvlampa, Bergboms, 1900-talets slut
803
Slutpris1 300 SEK
Tekoppar med fat 12st, "Domnarvet", Gustavsberg
804
Slutpris900 SEK
Kaffeservisdelar, "Swedish Grace", Rörstrand
805
Slutpris400 SEK
Hans (Norsbo) Johansson (1897-1955)
806
Slutpris700 SEK
Moccaskedar 12st, förgyllt silver, 1882
807
Slutpris500 SEK
Herrarmbandsur, Fortis, omkring 1900-talets mitt
808
Slutpris500 SEK
Bägare i silver, Anders Hjulström änka, Köping, 1820
809
Slutpris400 SEK
Ljusstakar ett par, silver, 1869
810
Slutpris1 200 SEK
Kniv med slida, KJ Eriksson, Mora
811
Slutpris400 SEK
Lykta, 18/1900-tal
812
Lykta, 18/1900-tal
Slutpris600 SEK
Skulptur, G.Bernardi Konstgjuteri, Göteborg, 1900-talets första hälft
813
Slutpris500 SEK
Damarmbandsur, Omega, Seamaster
814
Slutpris1 300 SEK
Modellskepp, 1900-talets andra hälft
815
Slutpris400 SEK
Dräktdelar för kvinna
816
Dräktdelar för kvinna
Slutpris500 SEK
Bengt Lindström (1925-2008)
817
Bengt Lindström (1925-2008)
Slutpris300 SEK
Saltskedar 2st, silver, bl.a. 1797
818
Slutpris700 SEK
Bestickservisdelar, "Ideal", Kaj Franck, Hackman
819
Slutpris600 SEK
Nötknäppare, 17/1800-tal
820
Nötknäppare, 17/1800-tal
Slutpris100 SEK
Antika spetsar till armborstpilar 5st
821
Slutpris500 SEK
Lykta, 18/1900-tal
Lykta, 18/1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Arvid Gustaf Rundberg (1875-1938)
823
Slutpris800 SEK
Figurin, Alba Kunst
824
Figurin, Alba Kunst
Slutpris1 000 SEK
Bordslampa, barockstil, 1900-talets andra hälft
Slutpris900 SEK
Skeppsur samt barometer, Schatz, Tyskland
Slutpris900 SEK
Skål, troligen Japan, 1800-tal
827
Slutpris100 SEK
Albert Engström, efter
828
Albert Engström, efter
Slutpris800 SEK
Vas, "Savoy", Alvar Aalto för Iittala
829
Slutpris300 SEK
Svärd, 1800-tal
830
Svärd, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Jardiniere, rokokostil, modern tillverkning
831
Slutpris300 SEK