Kalk, 1700-tal
2
Kalk, 1700-tal
Slutpris15 000 SEK
Värdering5 000 SEK
Dalahäst, 1900-talets första hälft
3
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 SEK
Råttsvanssked i silver, Paul Zachun, Norrköping, 1726
4
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 000 SEK
Okänd konstnär, 16/1700-tal
5
Okänd konstnär, 16/1700-tal
Slutpris2 700 SEK
Värdering3 000 SEK
Altarskulpturer ett par, barock, 1700-tal
6
Slutpris6 400 SEK
Värdering8 000 SEK
Kandelaber, barock, 16/1700-tal
7
Slutpris4 200 SEK
Värdering5 000 SEK
Fickur i 18k, J.C.B.
8
Fickur i 18k, J.C.B.
Slutpris13 000 SEK
Värdering10 000 SEK
Karott med lock, sterlingsilver, George III, 1792
Slutpris6 200 SEK
Värdering5 000 SEK
Råttsvanssked i silver, Wolter Siewers, Norrköping (verksam 1693-1722 (-24))
10
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
Ljusstake, barock, 1700-talets första hälft
11
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
Vas med lock, Kina, Kanton, 1800-tal
12
Slutpris7 200 SEK
Värdering3 000 SEK
Bägare i silver, daterad 1750
Bägare i silver, daterad 1750
Slutpris2 100 SEK
Värdering1 500 SEK
Album med samlarbilder, "Sportens Stjärnor", Hemmets Journal
14
Slutpris14 000 SEK
Värdering20 000 SEK
Halsband i 18k, Balestra, Italien
15
Slutpris15 000 SEK
Värdering12 000 SEK
Eldhundar ett par, Louis XV stil, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 SEK
Fickur i 18k
17
Fickur i 18k
Slutpris11 500 SEK
Värdering8 000 SEK
Fickur i 18k, Locle, 1900-talets början
Slutpris6 800 SEK
Värdering5 000 SEK
Bordslampa, troligen GAB, Stockholm, 1920/30-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Bordslampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
Elin Larsson
21
Elin Larsson
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Ljusstakar ett par, sengustavianska, 1800-talets början
22
Slutpris6 400 SEK
Värdering3 000 SEK
Bägare i sterlingsilver, Bröderna Lundqvist, Falun
23
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 000 SEK
Stekfat, Kina, Qianlong, 1700-tal
24
Slutpris600 SEK
Värdering1 500 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal
Okänd konstnär, 1700-tal
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 500 SEK
Leksaksmotorcykel, "Silver Racer no.5" Tipp & co. Tyskland
26
Slutpris6 800 SEK
Värdering8 000 SEK
Herrarmbandsur, Omega, Seamaster, 18k
27
Slutpris5 600 SEK
Värdering5 000 SEK
Tårtspade, rokoko, 1700-tal
28
Tårtspade, rokoko, 1700-tal
Slutpris2 100 SEK
Värdering2 000 SEK
Trattgrammofon med myntinkast, tidigt 1900-tal
29
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 000 SEK
Kärl med lock, Kina, 18/1900-tal
30
Slutpris600 SEK
Värdering2 000 SEK
Theodor Lundberg (1852-1926)
31
Theodor Lundberg (1852-1926)
Slutpris5 200 SEK
Värdering6 000 SEK
Terrin med lock, "Indian Green", Meissen, Tyskland
32
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
Okänd konstnär, 17/1800-tal
33
Okänd konstnär, 17/1800-tal
Slutpris6 600 SEK
Värdering3 000 SEK
Damarmbandsur, Certina, 18k
Damarmbandsur, Certina, 18k
Slutpris9 800 SEK
Värdering8 000 SEK
Damfickur i 18k
Damfickur i 18k
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 SEK
Polissabel, 1900-talets första hälft
36
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 000 SEK
Ring i 18k vitguld
37
Ring i 18k vitguld
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
Armband med berlocker, 18k
38
Armband med berlocker, 18k
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 000 SEK
Ljuskrona, rokokostil, 1900-talets första del
39
Slutpris14 000 SEK
Värdering4 000 SEK
Flaska, 17/1800-tal
Flaska, 17/1800-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 SEK
Champagneglas 6st, "Clown Gold", Ann Nilsson för Orrefors
41
Slutpris2 100 SEK
Värdering2 500 SEK
Skål, "Sofiero", Gunnar Cyrén för Orrefors
42
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
Bestickservisdelar 48st, silver, "Tornedal"
44
Slutpris6 800 SEK
Värdering6 000 SEK
Skålar 5st, Piero Fornasetti, Italien
45
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
Herrarmbandsur, Onsa, 18k
46
Herrarmbandsur, Onsa, 18k
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 SEK
Dalahäst, 1900-talets början
47
Dalahäst, 1900-talets början
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
Ljusstakar ett par, silver, rokokostil, 1900-tal
48
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
49
Slutpris7 200 SEK
Värdering6 000 SEK
Gryta med lock, Bruzaholms Bruk, daterad 1843
50
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 SEK