Buljongkoppar med fat 6st, Masons, England
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Dalahästar 14st, mestadels Nils Olsson, Nusnäs
Final bid1,900 SEK
Est1,500 SEK
Skål, "Sofiero", Gunnar Cyrén för Orrefors
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Dessertglas 12st, Samuelssons Glas, Kosta
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Vävd matta, 1900-talets första hälft
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
Gardiner 3st, Les Tissus, Colbert
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Gustaf Isander (1863-1929)
Gustaf Isander (1863-1929)
Final bid100 SEK
Est400 SEK
Fönsterlampa, Louis Poulsen, typ 18500
Final bid2,400 SEK
Est500 SEK
Bordslampa, Royal Copenhagen/Fog & Mörup, Danmark
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Pärlhalsband, Shiro
Pärlhalsband, Shiro
Final bid1,400 SEK
Est500 SEK
Gästabudskniv, 17/1800-tal
Gästabudskniv, 17/1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est400 SEK
Stengods 3 delar
Stengods 3 delar
Final bid900 SEK
Est400 SEK
Silver 11 delar
Silver 11 delar
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
Glasservisdelar, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Karaffer 2st samt shaker, "Silvia", Ingeborg Lundin för Orrefors
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Matservisdelar 6st, "Måsen", Bing & Gröndahl
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Dräktdelar 4st
Dräktdelar 4st
Final bid900 SEK
Est500 SEK
1267
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Silver 12 delar
Silver 12 delar
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Allmoge 2 delar, 1800-tal
Allmoge 2 delar, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Golvlampa, Laholm, 1900-talets andra hälft
1270
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Byggsats, Lego, Star Wars, 10188
1271
Final bid3,800 SEK
Est1,500 SEK
Panel, 18/1900-tal
1272
Panel, 18/1900-tal
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Bok, "Den fullständiga kokboken", tryckt 1858
1273
Final bid700 SEK
Est400 SEK
Bestickservisdelar, Frankrike, 1900-talets andra hälft
1274
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Nötknäppare, modern tillverkning
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Bordsur, Warmink, 1900-talets andra hälft
1276
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Fingerborgar 14st, bl.a. silver
1277
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Behållare, troligen mellanöstern, 18/1900-tal
Final bid100 SEK
Est400 SEK
Serveringsbricka, England, 1900-tal
1279
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Roland Svensson (1910-2003)
Roland Svensson (1910-2003)
Est500 SEK
Lars Frick
1281
Lars Frick
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Einar Forseth (1892-1982)
1282
Einar Forseth (1892-1982)
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Termosar 5st, AB Termoverken, Jönköping, 1950/60-tal
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
Sven "X:et" Erixson (1899-1970)
1284
Est500 SEK
Kurt Ullberger (1910-2008)
Kurt Ullberger (1910-2008)
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Matbord, omkring 1900-talets mitt
1286
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Stieler's handatlas, 1800-tal
1287
Stieler's handatlas, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Champagneglas 12st, 19/2000-tal
1288
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Skrin, barock, 1700-tal
Skrin, barock, 1700-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Stumpstake, 1900-tal
Stumpstake, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Moccaservisdelar, Edward Hald för KP Karlskrona
1291
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Fälttelefon, LM Ericsson
1292
Fälttelefon, LM Ericsson
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Bordslampor ett par, Royal Copenhagen
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Parti svenska mynt, flertalet i silver
1296
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
Kamin, Godin, Frankrike, modell C1
1297
Final bid2,700 SEK
Est3,000 SEK
Parti 10 delar, Asien
Parti 10 delar, Asien
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Fat och tallrikar 8 delar, Kina samt Japan, bl.a. 1800-tal
1299
Final bid500 SEK
Est500 SEK