Lowest lot number
Buljongkoppar med fat 6st, Masons, England
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Dalahästar 14st, mestadels Nils Olsson, Nusnäs
Final bid1,900 SEK
Est1,500 SEK
Skål, "Sofiero", Gunnar Cyrén för Orrefors
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Dessertglas 12st, Samuelssons Glas, Kosta
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Vävd matta, 1900-talets första hälft
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
Gardiner 3st, Les Tissus, Colbert
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Gustaf Isander (1863-1929)
Final bid100 SEK
Est400 SEK
Fönsterlampa, Louis Poulsen, typ 18500
Final bid2,400 SEK
Est500 SEK
Bordslampa, Royal Copenhagen/Fog & Mörup, Danmark
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Pärlhalsband, Shiro
Final bid1,400 SEK
Est500 SEK
Gästabudskniv, 17/1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est400 SEK
Stengods 3 delar
Final bid900 SEK
Est400 SEK
Silver 11 delar
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
Glasservisdelar, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Karaffer 2st samt shaker, "Silvia", Ingeborg Lundin för Orrefors
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Matservisdelar 6st, "Måsen", Bing & Gröndahl
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Dräktdelar 4st
Final bid900 SEK
Est500 SEK
1267
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Silver 12 delar
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Allmoge 2 delar, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
1270
Golvlampa, Laholm, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK
1271
Byggsats, Lego, Star Wars, 10188
Final bid3,800 SEK
Est1,500 SEK
1272
Panel, 18/1900-tal
Final bid900 SEK
Est800 SEK
1273
Bok, "Den fullständiga kokboken", tryckt 1858
Final bid700 SEK
Est400 SEK
1274
Bestickservisdelar, Frankrike, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Nötknäppare, modern tillverkning
Final bid200 SEK
Est400 SEK
1276
Bordsur, Warmink, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est500 SEK
1277
Fingerborgar 14st, bl.a. silver
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Behållare, troligen mellanöstern, 18/1900-tal
Final bid100 SEK
Est400 SEK
1279
Serveringsbricka, England, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Roland Svensson (1910-2003)
Est500 SEK
1281
Lars Frick
Final bid600 SEK
Est500 SEK
1282
Einar Forseth (1892-1982)
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Termosar 5st, AB Termoverken, Jönköping, 1950/60-tal
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
1284
Sven "X:et" Erixson (1899-1970)
Est500 SEK
Kurt Ullberger (1910-2008)
Final bid400 SEK
Est500 SEK
1286
Matbord, omkring 1900-talets mitt
Final bid700 SEK
Est500 SEK
1287
Stieler's handatlas, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
1288
Champagneglas 12st, 19/2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Skrin, barock, 1700-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Stumpstake, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est500 SEK
1291
Moccaservisdelar, Edward Hald för KP Karlskrona
Final bid700 SEK
Est500 SEK
1292
Fälttelefon, LM Ericsson
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Bordslampor ett par, Royal Copenhagen
Final bid600 SEK
Est500 SEK
1296
Parti svenska mynt, flertalet i silver
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
1297
Kamin, Godin, Frankrike, modell C1
Final bid2,700 SEK
Est3,000 SEK
Parti 10 delar, Asien
Final bid400 SEK
Est800 SEK
1299
Fat och tallrikar 8 delar, Kina samt Japan, bl.a. 1800-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK