Postväska, 18/1900-tal
Postväska, 18/1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
Moccaskedar 6st, förgyllt silver, C.G.Hallberg
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Tillbringare 3st, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Glas 5 delar, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
Bordslampa, 1950/60-tal
Bordslampa, 1950/60-tal
Final bid2,100 SEK
Est800 SEK
George Melvin Rennie (1874-1953)
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Stormlyktor 2st
Stormlyktor 2st
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Våg, Salters Spring Balance, England, 18/1900-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Påskdekorationer 8st, Georg Jensen, Danmark, 2007
Final bid1,600 SEK
Est500 SEK
Kakformar 23st, bl.a. 1800-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Plånböcker 3st, Jobs
Plånböcker 3st, Jobs
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Brasskärm, tidigt 1900-tal
Brasskärm, tidigt 1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Terrin med lock, Meiselman, Italien
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Träskurna figurer 2st
1362
Träskurna figurer 2st
Final bid100 SEK
Est400 SEK
Margareta Gelles
Margareta Gelles
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Mikael Kihlman (f.1953)
Mikael Kihlman (f.1953)
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Lennart Sand (f.1946)
Lennart Sand (f.1946)
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Eija Saho
Eija Saho
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Inramat varningsord, samtida tryck
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Matsola Burman (1925-2008)
1368
Matsola Burman (1925-2008)
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Hag Hans Engstedt (f.1949)
Hag Hans Engstedt (f.1949)
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Parti tågdetaljer, Märklin
Parti tågdetaljer, Märklin
Final bid2,100 SEK
Est1,500 SEK
Sam Uhrdin (1886-1964)
Sam Uhrdin (1886-1964)
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Böcker 6st, Lars Lerin
1372
Böcker 6st, Lars Lerin
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Ragnar Hedberg
Ragnar Hedberg
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Fåtölj för barn, modern tillverkning
Final bid1,800 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, Biilman-Petersen för Holmegaard
Final bid1,800 SEK
Est500 SEK
Skolplanscher 3st
Skolplanscher 3st
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Pall, "Sgabello", Marit Stigsdotter för Stolab, 1990
1377
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Spegel, empirestil, 1800-tal
Spegel, empirestil, 1800-tal
Final bid2,100 SEK
Est500 SEK
Parti porslin, 1950/60-tal
Parti porslin, 1950/60-tal
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
4 band, "Schillers Werke", tryckt 1877
Est500 SEK
3 band, "Svenskt Möbellexikon", tryckt bl.a. 1962
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Vindflöjel, daterad 1905
Vindflöjel, daterad 1905
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Vägglampetter ett par, barockstil, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Parti vägghyllor, 1950/60-tal
1384
Parti vägghyllor, 1950/60-tal
Final bid1,900 SEK
Est800 SEK
Parti dockor och docksängar, bl.a. tidigt 1900-tal
1385
Final bid100 SEK
Est800 SEK
Silver 6 delar, mestadels 1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Kofäll
Kofäll
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Silver 16 delar
Silver 16 delar
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
Halsband med hängen 2st, bl.a. Hannu Ikonen, Finland
1389
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Fickur med fickursställ
1390
Fickur med fickursställ
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Spegel, gustaviansk stil, 1900-talets slut
1391
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Taklampa, 1900-talets andra hälft
1392
Final bid1,500 SEK
Est500 SEK
Plafondlampa, 1930/40-tal
1393
Plafondlampa, 1930/40-tal
Final bid1,800 SEK
Est800 SEK
1395
Final bid2,100 SEK
Est1,000 SEK
Karl Axel Pehrson (1921-2005)
Karl Axel Pehrson (1921-2005)
Final bid100 SEK
Est500 SEK