Lowest lot number
820
Bordsfotogenlampa, tidigt 1900-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
821
Asta Fagerlund
Est500 SEK
Olle Nordberg (1905-1986)
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
823
Taklampa, gustaviansk stil, omkring år 1900
Final bid600 SEK
Est800 SEK
824
Mässing 4 delar, 17/1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Skrin 3st, Karl Johan, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Skål på fot, Kina, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
827
Teskedar 7st, silver, Sverige, 17/1800-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
828
Final bid2,100 SEK
Est2,000 SEK
829
Bestickservisdelar, Norge
Final bid200 SEK
Est500 SEK
831
Kylarprydnader 2st, 1940/50-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Emaljerade skålar 6st, Kockums samt Krenit
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Folkdräkt för kvinna, Ockelbo
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
Armband 2st, 18k
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
835
Kaffeskedar 12st, silver, "Birgitta", MGAB
Final bid800 SEK
Est500 SEK
836
Servisdelar, "Midsommar", Marguerite Walfridson för IKEA
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
Durkslag, 1800-tal
Final bid1,400 SEK
Est400 SEK
838
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
Bordslampa, 1800-talets slut
Final bid4,000 SEK
Est1,000 SEK
840
Robert Hilmersson (f.1973)
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
841
Mattallrikar 6st, "Tomtejul", Aina Stenberg, Rörstrand
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
Mattallrikar 12st, "Fish", Johnson Bros, England
Final bid700 SEK
Est800 SEK
843
Servisdelar 3st, "Piggelin", Marianne Westman för Rörstrand
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Tekanna, "Mon Amie", Marianne Westman för Rörstrand
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Taklampa, Oki Sato, Nendo, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Golvlampa, "Arkipelag Twin", Niclas Hoflin för Rubn
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Glasservisdelar, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est800 SEK
848
Glas 9 delar, "Linnea" samt "Maja", Orrefors
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Figuriner 4st, Thomas Hellström för Nittsjö
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Figuriner 11st, Nittsjö
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
Parti dräktdelar, bl.a. Gagnef, Dala-Floda
Final bid3,200 SEK
Est1,500 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Uppläggningsfat ett par, "Prunus", Stig Lindberg för Gustavsberg
Final bid500 SEK
Est500 SEK
860
Polisbatong, 18/1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK
863
Kandelaber, Skultuna, no.44, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
864
Ljuskrona, barockstil, 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
865
Fonograf, Edison Homephonograph, omkring år 1900
Final bid2,700 SEK
Est1,200 SEK
Brandbil, Joustra, Frankrike, 1950-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Kärl, 1800-tal
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Väggvitrinskåp, 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Väggvitrinskåp, 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Krämkoppar 6st
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Golvskulptur, troligen Italien, 1900-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
Ringar 3st, 18k
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
Ljuskrona, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK
905
Konstglas 2 delar, Kosta Boda
Final bid500 SEK
Est500 SEK