Kärl med lock, 1800-tal
Kärl med lock, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Karaffer med propp ett par, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Final bid4,800 SEK
Est2,000 SEK
Syltskedar 3st, sterlingsilver, England
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Silvermynt 32st, USA
Silvermynt 32st, USA
Final bid5,600 SEK
Est2,000 SEK
Taklampa, 1900-talets första hälft
Final bid1,700 SEK
Est800 SEK
Spegel, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Carl Johan Trygg (1887-1954)
Carl Johan Trygg (1887-1954)
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Carl Johan Trygg (1887-1954)
Carl Johan Trygg (1887-1954)
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Carl Johan Trygg (1887-1954)
Carl Johan Trygg (1887-1954)
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Carl Johan Trygg (1887-1954)
Carl Johan Trygg (1887-1954)
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Grytor med lock 6st, Le Creuset, Frankrike
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Jardiniere, jugend, troligen Tyskland, tidigt 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Bordslampa, jugend, Peter Tereszczuk, Österrike, 1900-talets början
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
Serveringskanna, jugend, Kayser Zinn, tidigt 1900-tal
516
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Golvvas, Kayser Zinn, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Askfat, Arvid Knöppel, 1900-talets första hälft
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
Vas, Oscar Antonsson, Athena, Ystad
519
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Knotskålar 2st, allmoge, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Skulptur, Anna Ehrner för Kosta Boda
521
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
Skulptur, Mats Jonasson, Målerås
Final bid2,300 SEK
Est800 SEK
Vas, Ardy Struwer för Johansfors
523
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Skulptur, "Earth Home", Bertil Vallien för Kosta Boda
524
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
Vattentunna, 1800-tal
525
Vattentunna, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal
526
Okänd konstnär, 1700-tal
Final bid600 SEK
Est2,000 SEK
Vägglykta, 1800-tal
Vägglykta, 1800-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
Birger Stafås (1919-1989)
528
Birger Stafås (1919-1989)
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Vas, Helene Krantz för Orrefors
529
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
Elna Melusine Jolom (f.1980)
530
Elna Melusine Jolom (f.1980)
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
Glas på fot 6st, "Intermezzo", Erika Lagerbielke för Orrefors
550
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Rödvinsglas 6st, Orrefors
551
Rödvinsglas 6st, Orrefors
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Dekorationskorg i silver, 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Taklampa, jugend, tidigt 1900-tal
599
Final bid2,900 SEK
Est2,000 SEK
Mynt i sterlingsilver 29st, 10 Euro
600
Final bid3,000 SEK
Est2,500 SEK
Träskuren figur, 1900-talets första hälft
601
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Skål, Kina, 18/1900-tal
Skål, Kina, 18/1900-tal
Final bid1,400 SEK
Est500 SEK
Buljongkoppar med fat 7st, "Sommerfugl", Bing & Gröndahl
603
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Olle Nordberg (1905-1986)
604
Olle Nordberg (1905-1986)
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK
Bordskanon, Stafsjö Bruk
Bordskanon, Stafsjö Bruk
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Skål, "Daldansen", Rörstrand
607
Skål, "Daldansen", Rörstrand
Final bid800 SEK
Est400 SEK
Fickur i silver, Doxa
608
Fickur i silver, Doxa
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Fickur i silver, LUC
609
Fickur i silver, LUC
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
Herrarmbandsur, Lemania
610
Herrarmbandsur, Lemania
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
Guldringar 11st
611
Guldringar 11st
Final bid24,000 SEK
Est22,000 SEK
Manschettknappar ett par, 18k
612
Manschettknappar ett par, 18k
Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK
613
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Klackring i 23k
614
Klackring i 23k
Final bid4,000 SEK
Est4,000 SEK
615
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK