Robert Högfeldt (1894-1986)
98
Robert Högfeldt (1894-1986)
Final bid1,400 SEK
Leksak, "Skirolf", Lehmann, Tyskland, 1900-talets första hälft
99
Final bid13,000 SEK
Tallrik, Kina, Ming
100
Tallrik, Kina, Ming
Final bid2,100 SEK
Ljussax, Nürnberg, Tyskland, 1600-tal
101
Final bid2,200 SEK
Matgafflar 5st, silver, "Gammal Fransk", 1810
102
Final bid1,900 SEK
Bestick 8 delar, silver, "Svensk Rund", 17/1800-tal
103
Final bid1,700 SEK
Guldmedalj, Kungliga patriotiska sällskapet
104
Final bid12,500 SEK
Kaffekanna i rokoko, Carl Saur, Stockholm, 1775
105
Final bid6,000 SEK
Taklampa, "PH-5", Poul Henningsen för Louis Poulsen
106
Final bid900 SEK
Leksak, "Nina", Lehmann, Tyskland, 1900-talets första hälft
107
Final bid2,200 SEK
Harald Wiberg
108
Harald Wiberg
Final bid4,800 SEK
Saltkar, Alf Wallander för Rörstrand, tidigt 1900-tal
109
Final bid400 SEK
Skulptur, troligen 1700-tal
110
Skulptur, troligen 1700-tal
Final bid400 SEK
Okänd konstnär, England, daterad 1894
111
Final bid4,200 SEK
Golvlampa, "Staken", Carl Malmsten
112
Final bid1,400 SEK
Clutchbag, "Daily Pouch", Louis Vuitton, Paris
113
Final bid3,800 SEK
Bestickuppsättning 89 delar, silver, "Haga"
114
Final bid12,000 SEK
115
Final bid3,000 SEK
Kräftservis 6 delar, Rörstrand, tidigt 1900-tal
116
Final bid2,100 SEK
Bestickuppsättning 96 delar, silver, "Rosenholm", Jacob Ängman för GAB
117
Final bid12,000 SEK
Vas, Kina, troligen transition
118
Final bid10,500 SEK
Handknuten matta, Iran
119
Handknuten matta, Iran
Final bid7,800 SEK
Snusdosa i silver, 1700-tal
120
Snusdosa i silver, 1700-tal
Final bid1,400 SEK
Okänd konstnär, allmoge, 17/1800-tal
121
Final bid1,100 SEK
122
Final bid2,100 SEK
Kaffeservis 3 delar, silver, Karl Andersson, Stockholm
123
Final bid4,600 SEK
Skål, Kina, 1800-tal
124
Skål, Kina, 1800-tal
Final bid3,200 SEK
Gräddkanna, silver, senempire, 1842
125
Final bid700 SEK
Armbandsur, Omega, Constellation
126
Final bid2,600 SEK
Fickur i 18k, LUC
127
Fickur i 18k, LUC
Final bid7,000 SEK
Ragusked i silver, 1825
128
Ragusked i silver, 1825
Final bid700 SEK
Robert Högfeldt (1894-1986)
129
Robert Högfeldt (1894-1986)
Final bid400 SEK
Kallskål i tenn, 1824
130
Kallskål i tenn, 1824
Final bid1,000 SEK
Vas, Vicke Lindstrand för Kosta
131
Final bid800 SEK
Okänd konstnär, Tyskland, 1800-tal
132
Final bid600 SEK
Bestickservisdelar, "Thebe", Folke Arström för Gensen
133
Final bid600 SEK
Fönsterlampor ett par, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
134
Final bid500 SEK
Ljusstakar ett par, historismus, 18/1900-tal
135
Final bid400 SEK
Damfickur i 18k
136
Damfickur i 18k
Final bid3,000 SEK
Ljuskrona, 1800-talets andra hälft
137
Final bid7,400 SEK
Gästabudskniv med gaffel, 1700-tal
138
Final bid3,400 SEK
Taklampa, "PH 4/3", Poul Henningsen för Louis Poulsen
139
Final bid900 SEK
Vas, Otto Brauer, Holmegaard, Danmark
140
Final bid1,000 SEK
Jaroslaw Chudy (f.1948)
141
Jaroslaw Chudy (f.1948)
Final bid1,700 SEK
Pokal på fot, silver, GAB, 1883
142
Final bid1,300 SEK
Bägare på fot, silver, K.Andersson, Stockholm, 1899
143
Final bid1,800 SEK
Ragusked i silver, F.Holm, 1877
144
Final bid400 SEK
Serveringskarott i silver, 1928
145
Final bid1,600 SEK