Lowest lot number
98
Robert Högfeldt (1894-1986)
Final bid1,400 SEK
99
Leksak, "Skirolf", Lehmann, Tyskland, 1900-talets första hälft
Final bid13,000 SEK
100
Tallrik, Kina, Ming
Final bid2,100 SEK
101
Ljussax, Nürnberg, Tyskland, 1600-tal
Final bid2,200 SEK
102
Matgafflar 5st, silver, "Gammal Fransk", 1810
Final bid1,900 SEK
103
Bestick 8 delar, silver, "Svensk Rund", 17/1800-tal
Final bid1,700 SEK
104
Guldmedalj, Kungliga patriotiska sällskapet
Final bid12,500 SEK
105
Kaffekanna i rokoko, Carl Saur, Stockholm, 1775
Final bid6,000 SEK
106
Taklampa, "PH-5", Poul Henningsen för Louis Poulsen
Final bid900 SEK
107
Leksak, "Nina", Lehmann, Tyskland, 1900-talets första hälft
Final bid2,200 SEK
108
Harald Wiberg
Final bid4,800 SEK
109
Saltkar, Alf Wallander för Rörstrand, tidigt 1900-tal
Final bid400 SEK
110
Skulptur, troligen 1700-tal
Final bid400 SEK
111
Okänd konstnär, England, daterad 1894
Final bid4,200 SEK
112
Golvlampa, "Staken", Carl Malmsten
Final bid1,400 SEK
113
Clutchbag, "Daily Pouch", Louis Vuitton, Paris
Final bid3,800 SEK
114
Bestickuppsättning 89 delar, silver, "Haga"
Final bid12,000 SEK
115
Final bid3,000 SEK
116
Kräftservis 6 delar, Rörstrand, tidigt 1900-tal
Final bid2,100 SEK
117
Bestickuppsättning 96 delar, silver, "Rosenholm", Jacob Ängman för GAB
Final bid12,000 SEK
118
Vas, Kina, troligen transition
Final bid10,500 SEK
119
Handknuten matta, Iran
Final bid7,800 SEK
120
Snusdosa i silver, 1700-tal
Final bid1,400 SEK
121
Okänd konstnär, allmoge, 17/1800-tal
Final bid1,100 SEK
122
Final bid2,100 SEK
123
Kaffeservis 3 delar, silver, Karl Andersson, Stockholm
Final bid4,600 SEK
124
Skål, Kina, 1800-tal
Final bid3,200 SEK
125
Gräddkanna, silver, senempire, 1842
Final bid700 SEK
126
Armbandsur, Omega, Constellation
Final bid2,600 SEK
127
Fickur i 18k, LUC
Final bid7,000 SEK
128
Ragusked i silver, 1825
Final bid700 SEK
129
Robert Högfeldt (1894-1986)
Final bid400 SEK
130
Kallskål i tenn, 1824
Final bid1,000 SEK
131
Vas, Vicke Lindstrand för Kosta
Final bid800 SEK
132
Okänd konstnär, Tyskland, 1800-tal
Final bid600 SEK
133
Bestickservisdelar, "Thebe", Folke Arström för Gensen
Final bid600 SEK
134
Fönsterlampor ett par, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
Final bid500 SEK
135
Ljusstakar ett par, historismus, 18/1900-tal
Final bid400 SEK
136
Damfickur i 18k
Final bid3,000 SEK
137
Ljuskrona, 1800-talets andra hälft
Final bid7,400 SEK
138
Gästabudskniv med gaffel, 1700-tal
Final bid3,400 SEK
139
Taklampa, "PH 4/3", Poul Henningsen för Louis Poulsen
Final bid900 SEK
140
Vas, Otto Brauer, Holmegaard, Danmark
Final bid1,000 SEK
141
Jaroslaw Chudy (f.1948)
Final bid1,700 SEK
142
Pokal på fot, silver, GAB, 1883
Final bid1,300 SEK
143
Bägare på fot, silver, K.Andersson, Stockholm, 1899
Final bid1,800 SEK
144
Ragusked i silver, F.Holm, 1877
Final bid400 SEK
145
Serveringskarott i silver, 1928
Final bid1,600 SEK