Lowest lot number
Halslås, silver, 1700-tal
Final bid5,000 SEK
Est1,000 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
Spindelur, 17/1800-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Speldosa, Symphonion, omkring år 1900
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Mat- och kaffeservisdelar, "Ostindia", Rörstrand
Final bid2,800 SEK
Est1,500 SEK
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, Rättvik, daterat 1776
Final bid100,000 SEK
Est30,000 SEK
Bockbord, allmoge, 17/1800-tal
Final bid26,000 SEK
Est15,000 SEK
Matbord, "AT-312", Hans J. Wegner för Andreas Tuck, Danmark
Final bid12,500 SEK
Est10,000 SEK
Byrå, sengustaviansk, omkring år 1800
Final bid6,600 SEK
Est3,000 SEK
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, Rättvik, daterat 1786
Final bid4,200 SEK
Est5,000 SEK
307
Fåtöljer ett par, "Eva", Bruno Mathsson för firma Karl Mathsson
Final bid5,200 SEK
Est4,000 SEK
Väggskåp, allmoge, Hälsingland, 17/1800-tal
Final bid12,000 SEK
Est5,000 SEK
Stolar 4st, "Lilla Åland", Carl Malmsten för Stolab, 1991
Final bid6,800 SEK
Est4,000 SEK
Skåp, allmoge, Hälsingland, daterat 1827
Final bid20,000 SEK
Est15,000 SEK
Clubfåtöljer ett par, 1920/30-tal
Final bid5,200 SEK
Est3,000 SEK
Soffa, Greaves and Thomas, England, 1960-tal
Final bid1,100 SEK
Est2,500 SEK
Fällbord, rokoko, 1700-tal
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
Fåtölj, "Lamino", Yngve Ekström för Swedese
Final bid9,600 SEK
Est4,000 SEK
Skrivbordsstol, "EA 117", Charles & Ray Eames, tillverkad hos ICF
Final bid5,400 SEK
Est3,000 SEK
Kolonn, gustaviansk stil, 18/1900-tal
Final bid2,300 SEK
Est3,000 SEK
Final bid5,200 SEK
Est3,000 SEK
Hörnskänk, allmoge, Dalarna, 1700-talets slut
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
Skåp, allmoge, daterat 1850
Final bid1,700 SEK
Est3,000 SEK
323
Karmstolar ett par, rokoko, 1700-talets andra hälft
Final bid8,200 SEK
Est5,000 SEK
Soffa, gustavianskt provinsarbete, 1800-talets början
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
Sideboard, 1950/60-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
Stolar ett par, gustavianska, 1700-talets slut
Final bid5,400 SEK
Est3,000 SEK
Fåtöj, "Teve", Alf Svensson för Ljungs Industrier, Malmö, 1950-tal
Final bid3,600 SEK
Est2,000 SEK
Soffbord, "Y805", Alvar Aalto, 1900-talets andra hälft
Final bid2,500 SEK
Est1,500 SEK
Fåtöljer ett par, "Primo", Yngve Ekström för Swedese, 2015
Final bid7,000 SEK
Est4,000 SEK
Vikskärm, Kina, 1800-tal
Final bid3,800 SEK
Est3,000 SEK
Kista, allmoge, Bjursås, Dalarna, daterad 1852
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
336
Golvur, Stjärnsund, Johan Goude, 1900-talets början
Final bid5,400 SEK
Est4,000 SEK
Soffa med fotpall
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
Stolar 4st, Farstrup, Danmark, 1950/60-tal
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
Final bid3,800 SEK
Est3,000 SEK
Soffa, gustaviansk, 1700-talets slut
Final bid7,000 SEK
Est4,000 SEK
Bokskåp, jugend, 1900-talets början
Final bid2,100 SEK
Est2,000 SEK
Klockskåp, allmoge, 1800-tal
Final bid2,300 SEK
Est3,000 SEK
Bokhyllor 2st, "Domi Monté", Nils Jonsson för Troeds
Final bid2,900 SEK
Est4,000 SEK
Stolar 4st, 1950/60-tal
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
Pallar 4st, "Dole", IKEA, Gillis Lundgren
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
Väggskåp, allmoge, daterat 1833
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
Vägghörnskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1791
Final bid2,000 SEK
Est1,500 SEK
Matsalsmöblemang 9 delar, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid2,500 SEK
Est2,500 SEK
Fåtölj, "Ingrid", Bruno Mathsson för DUX
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Skrivbord, Gunnar Nielsen Tibergaard, Danmark, 1960-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
Fåtölj med fotpall, "Vellino", BD-Möbler, 2000-tal
Final bid6,200 SEK
Est3,000 SEK