Serveringskanna, GAB, Stockholm, 1938
681
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Mat- och kaffeservis, "Classic Rose", Rosenthal
682
Final bid2,900 SEK
Est1,500 SEK
Sovelfat, allmoge, bär datering 1711
683
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
Kaffeservis, "Uhtua", Arabia, Finland
684
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal
685
Okänd konstnär, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Skålar i lergods 2st, Gefle, 18/1900-tal
686
Final bid2,300 SEK
Est800 SEK
Sigill, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Figuriner 7st, Rutebo, Leksand
688
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Assietter 6st, "Piazza", Stig Lindberg för Gustavsberg
689
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Skulpturer ett par, Kina, 1900-tal
690
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Fanny Mearns
691
Fanny Mearns
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Kryddhylla, Reda, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Bordsmonter, omkring år 1900
693
Bordsmonter, omkring år 1900
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Serietidningar 26st, Fantomen, 1951
694
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Ringklocka, 1900-talets första hälft
695
Final bid100 SEK
Est500 SEK
697
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
Pendelur, Union-Stjärnsund, Hedemora
698
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Väggkonsoler ett par, 1800-talets slut
699
Final bid2,800 SEK
Est800 SEK
Koppar med lock och fat ett par, Kina, 1700-tal
700
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Flaskschatull, Karl Johan, 1800-tal
701
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Fat, "Löv", Josef Frank för firma Svenskt Tenn
702
Final bid1,700 SEK
Est800 SEK
Gräddkanna och sockerskål, firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1935/36
703
Final bid2,200 SEK
Est500 SEK
Schackpjäser 32st, 1900-tal
704
Schackpjäser 32st, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Saltkar ett par, sterlingsilver, Birmingham, England
705
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Briljantslipad diamant på 0,20ct
715
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Sminkbordsställ, omkring år 1900
717
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Bordsfotogenlampa, Gusum, tidigt 1900-tal
718
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Fat, "Karneval", Stig Lindberg för Gustavsberg
725
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Pendelur, Union Stjernsund, Hedemora
727
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Ytterfoder, Kina, 1900-tal
730
Ytterfoder, Kina, 1900-tal
Final bid1,400 SEK
Est500 SEK
731
Final bid100 SEK
Est800 SEK
Ytterfoder ett par, Kina, 1900-tal
732
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Axel Theodor Kulle (1882-1964)
733
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
Servisdelar, "Allmoge", Nittsjö
740
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Takfotogenlampa, Böhlmarks Lampfabrik, jugend, 1900-talets början
741
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Snapsglas, "Nobel", Gunnar Cyrén för Orrefors
742
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
Serietidningar 25st, Tarzan, 1952
746
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Kaffeskedar 12st, silver, "Haga"
747
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Kandelabrar ett par, Birgitta Hedlund
748
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
749
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Pärlhalsband med lås i 14k
750
Pärlhalsband med lås i 14k
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, "Egyptian Dancer", Josef Lorenzl for Goldscheider, 1920/30-tal
751
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
Takkrona, barockstil, 1900-talets andra hälft
752
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal
753
Okänd konstnär, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
754
Final bid600 SEK
Est800 SEK
755
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
Martiniglas 6st, "Line", Anna Ehrner för Kosta Boda
756
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Karaff, Jacob Petit, Frankrike, omkring 1800-talets mitt
757
Final bid600 SEK
Est500 SEK