Lowest lot number
Herrarmbandsur, Seiko, Diver's 200m
Final bid2,800 SEK
Est2,500 SEK
292
Figurin, Constantin Holzer för Rosenthal, 1900-talets första hälft
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
Golvskulpturer ett par, 1800-talets senare del
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
Golvvas, Gustavsberg Studio
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Väggapplique, Louis XVI stil, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Kaffekoppar 7st, med 6st fat, "Solros", Lillemor Mannerheim för Gefle
Final bid4,200 SEK
Est3,000 SEK
Brandhjälm, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Kassakvittolåda, Kooperativa, 1900-talets första hälft
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
Fåtöljer ett par, "USA 75", Folke Ohlsson för DUX
Final bid10,500 SEK
Est10,000 SEK
Final bid11,500 SEK
Est10,000 SEK
Piedestaler ett par, gustaviansk stil, 18/1900-tal
Final bid8,800 SEK
Est6,000 SEK
303
Bockbord, allmoge, 1800-tal
Final bid5,600 SEK
Est5,000 SEK
Vitrinskåp, Louis XVI stil, 1900-talets början
Final bid7,400 SEK
Est5,000 SEK
Byrå, gustavianskt Stockholmsarbete, 1700-talets senare del
Final bid7,800 SEK
Est10,000 SEK
Byrå, Stockholmsarbete i rokoko, 1700-talets andra hälft
Final bid12,000 SEK
Est10,000 SEK
Fåtölj med fotpall, "Lamino", Yngve Ekström för Swedese
Final bid5,600 SEK
Est4,000 SEK
Väggskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1782
Final bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
Sideboard, "Corona", Lennart Bender för Ulferts, 1960-tal
Final bid5,600 SEK
Est3,000 SEK
Läspulpet, empire, 1800-talets början
Final bid14,500 SEK
Est10,000 SEK
Trågsoffa, gustavianskt provinsarbete, 1800-talets första hälft
Final bid9,000 SEK
Est3,000 SEK
Sideboard, 1950/60-tal
Final bid3,400 SEK
Est2,000 SEK
Väggskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1781
Final bid3,400 SEK
Est2,500 SEK
Hörnskåp med vitrin, "Capella", Carl Malmsten
Final bid700 SEK
Est2,000 SEK
Sideboard, 1950/60-tal
Final bid2,700 SEK
Est2,500 SEK
Piedestal, gustaviansk, 1800-tal
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
Byrå, empire, 1800-talets början
Final bid4,000 SEK
Est3,000 SEK
Pelarbord, omkring år 1800
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
Blompiedestal, empirestil, 1900-talets början
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
323
Byrå, gustaviansk, 17/1800-tal
Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK
Sideboard, 1950/60-tal
Final bid3,000 SEK
Est1,500 SEK
Vikskärm, "Spåna", Alberts, Tibo
Final bid3,800 SEK
Est1,500 SEK
Stolar 6st, "Fröjel", G.A.D., Gotland
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
Stolar 4st, allmogestil, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est1,500 SEK
Stolar 4st, Farstrup, Danmark, 1950/60-tal
Final bid5,000 SEK
Est2,000 SEK
Fåtöljer ett par, "Ingrid", Bruno Mathsson för DUX
Final bid3,000 SEK
Est5,000 SEK
Byrå, 1700-talets slut
Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK
Bord, barock, 1700-tal
Final bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
Sideboard, England, omkring år 1800
Final bid5,400 SEK
Est2,000 SEK
Piedestal med kruka, Rörstrand, omkring år 1900
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
343
Karmstolar ett par, gustaviansk stil, 1900-talets början
Final bid500 SEK
Est1,500 SEK
Karmstolar ett par, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal
Final bid4,200 SEK
Est1,500 SEK
Fåtöljer ett par, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal
Final bid6,200 SEK
Est2,000 SEK
Väggskåp, allmoge, 1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Final bid3,000 SEK
Est2,000 SEK
Fåtölj, "Ingrid hög", Bruno Mathsson för DUX
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
Fåtölj, "Ingrid", Bruno Mathsson för DUX
Final bid1,700 SEK
Est2,500 SEK
Vitrinskåp, tidigt 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
Sideboard, "Korsör", IKEA, 1960-tal
Final bid2,800 SEK
Est1,500 SEK