Lars Johansson (f.1945)
243
Lars Johansson (f.1945)
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
Golvlampor ett par, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
244
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
Smörhund, Sovjet, daterad 1933
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Herman Rosell
Herman Rosell
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
Dalagris, 1900-talets första hälft
247
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
248
Final bid6,400 SEK
Est6,000 SEK
Målning på träskiva, troligen 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Herrarmbandsur i 18k, Certina
250
Herrarmbandsur i 18k, Certina
Final bid5,000 SEK
Est3,500 SEK
Signetring i 14k
251
Signetring i 14k
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
Stekfat, Kina, Qianlong, 1700-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Golvlampa, "Stekpannan", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Final bid2,100 SEK
Est1,000 SEK
Golvlampor ett par, "Pantella", Verner Panton för Louis Poulsen, Danmark
Final bid3,800 SEK
Est2,500 SEK
Vävnad, "Blå Crocus", Ann-Mari Forsberg
Final bid5,800 SEK
Est3,000 SEK
Byst signerad Conzen, 1900-talets första hälft
256
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Bestickservisdelar i silver, "Vasa", GAB, Stockholm
Final bid7,400 SEK
Est6,000 SEK
Herrarmbandsur, Omega
Herrarmbandsur, Omega
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Sverige, Oscar II, 1901
259
Final bid3,200 SEK
Est2,500 SEK
Vägglampa, Uno & Östen Kristiansson, Luxus, 1900-talets andra hälft
Final bid1,800 SEK
Est1,000 SEK
Ljusstakar ett par, silver, troligen Polen
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
Ljuskrona, så kallad "Bergsmanskrona"
Final bid2,500 SEK
Est1,500 SEK
Final bid10,000 SEK
Est10,000 SEK
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
Fällkniv, 17/1800-tal
Fällkniv, 17/1800-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Guldmynt, 5 kronor, Gustaf V, 1920
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
Lennart Jirlow (1936-2020)
Lennart Jirlow (1936-2020)
Final bid4,200 SEK
Est1,500 SEK
Skål på fot, sterlingsilver, England
Final bid4,800 SEK
Est3,500 SEK
Bordslampa, Bergboms, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Herrarmbandsur, Omega, daterad 1953
Final bid2,500 SEK
Est1,000 SEK
Vinglas 4st, 1800-talets början
271
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Karott med hänkel, silver, 1900-talets första hälft
272
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Brevkortsalbum med 211st kort, tidigt 1900-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Bestick 14 delar, silver, "Tornedal"
274
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
Välkomna, 1800-tal
Välkomna, 1800-tal
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Vinglas 10st, Reijmyre
Vinglas 10st, Reijmyre
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Skålfat, Gefle, 1800-tal
Skålfat, Gefle, 1800-tal
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
Bror Kronstrand (1875-1950)
278
Bror Kronstrand (1875-1950)
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Matgafflar 5st, silver, 1839
279
Matgafflar 5st, silver, 1839
Final bid2,500 SEK
Est2,000 SEK
Tallrikar ett par, Kina, sen Qing
280
Final bid3,600 SEK
Est2,000 SEK
Sixten Lundbohm (1895-1982)
281
Sixten Lundbohm (1895-1982)
Final bid12,000 SEK
Est800 SEK
Skål, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark
282
Final bid600 SEK
Est500 SEK
KG Nilson (f.1942)
KG Nilson (f.1942)
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
Kaffeservis , "Måsen", Bing & Gröndahl
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Kaffekoppar med fat 8st, "Golden Sun", Sigvard Bernadotte för Bing & Gröndahl
285
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Herrarmbandsur, IWC, Schaffhausen, omkring 1900-talets mitt
Final bid3,400 SEK
Est800 SEK
Diamantörhängen ett par
Diamantörhängen ett par
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Låda med skjutlock, allmoge, Dalarna, daterad 1841
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Ytterfoder, Kina, 1900-tal
Ytterfoder, Kina, 1900-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Herrarmbandsur, Seiko, "Bullhead"
Final bid6,000 SEK
Est7,000 SEK