Figurin, Lisa Larsson för Gustavsberg
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Ytterfoder, Höganäs, 18/1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Brosch i 18k
Brosch i 18k
Final bid1,400 SEK
Est1,200 SEK
Fickur, Omega Watch co.
Fickur, Omega Watch co.
Final bid1,700 SEK
Est800 SEK
Matbord, "AT-312", Hans J. Wegner för Andreas Tuck, Danmark
Final bid6,800 SEK
Est12,000 SEK
Trågsoffa, transitionsmodell, 1700-tal
Final bid27,000 SEK
Est15,000 SEK
Gungstol, "J16", Hans J. Wegner, Danmark
Final bid5,800 SEK
Est3,000 SEK
Gungstol, "Muslingestolen"/"Clam Chair", omkring 1900-talets mitt
303
Final bid23,000 SEK
Est20,000 SEK
Stolar 4st, "Öresund", Börge Mogensen för Karl Andersson & Söner, Husqvarna
Final bid11,000 SEK
Est8,000 SEK
Spegel, Stockholmsarbete i rokoko, 1700-talet andra hälft
Final bid8,400 SEK
Est10,000 SEK
Serveringsvagn, modell 470, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
307
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
Bockbord, allmoge, 17/1800-tal
Final bid6,200 SEK
Est5,000 SEK
Väggskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1786
Final bid4,000 SEK
Est4,000 SEK
Skåp, "Napoli", David Rosén, 1950-tal
Final bid5,600 SEK
Est5,000 SEK
Final bid6,800 SEK
Est6,000 SEK
Skåp, allmoge, Jämtland, 1800-talets första hälft
Final bid14,000 SEK
Est3,000 SEK
Serveringsbord, Josef Frank för firma Svenskt Tenn, modell 2248
Final bid3,600 SEK
Est3,000 SEK
Stolar 4st, sengustavianska Stockholmsarbeten av Erik Öhrmark
Final bid5,800 SEK
Est4,000 SEK
Väggskåp, allmoge, daterat 1813
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
Salongsbord, sengustavianskt, omkring år 1800
Final bid6,800 SEK
Est4,000 SEK
Snedklaffssekretär, allmoge, daterad 1803
Final bid6,200 SEK
Est3,000 SEK
Fåtöljer ett par, "USA 143", Folke Ohlsson, 1950-tal
Final bid4,800 SEK
Est3,000 SEK
Vitrinskåp, K.A.Roos, Helsingborg, 1900-talets andra hälft
323
Final bid600 SEK
Est3,000 SEK
Bord med hylla, enligt uppgift Carl Malmstens verkstäder
324
Final bid500 SEK
Est1,500 SEK
Karmstolar ett par, "Lilla Åland", Carl Malmsten för Stolab, 1988
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
Stolar 4st, gustaviansk stil, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
Salskåp, barockstil, tidigt 1900-tal
Final bid7,800 SEK
Est3,000 SEK
Golvhörnskåp, gustavianskt, 1800-tal
Final bid6,000 SEK
Est2,500 SEK
Bockbord, allmoge, 1800-tal
Bockbord, allmoge, 1800-tal
Final bid2,500 SEK
Est3,000 SEK
Skåp, 1800-tal, tillverkat med delvis äldre delar
Final bid4,000 SEK
Est2,000 SEK
Fällbord, 1800-talets början
Fällbord, 1800-talets början
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Vilfåtölj, "Superspider", Kenneth Bergenblad för DUX
Final bid5,000 SEK
Est10,000 SEK
Final bid4,800 SEK
Est10,000 SEK
Bord, "Tema", Hans Johansson för Karl Andersson & Söner
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
Fåtölj, "Farmor", Carl Malmsten
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
Parksoffa, Husqvarna, tidigt 1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
Parksoffa, Skoglund & Olsson, Gefle, 1900-talets början
Final bid2,500 SEK
Est2,000 SEK
Stolar 4st, 1900-talets andra hälft
343
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
Stolar 7st, Erkers, Siljansnäs
Final bid4,800 SEK
Est2,000 SEK
Sekretär, 1700-tal
Sekretär, 1700-tal
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
Taburett, sengustavianskt Stockholmsarbete, 1800-talets början
Final bid3,400 SEK
Est2,000 SEK
Piedestaler ett par, 1900-tal
Piedestaler ett par, 1900-tal
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK
Spegel, 1800-talets andra hälft
Final bid2,800 SEK
Est1,500 SEK
Stolar 4st, Poul Wolther, Danmark, 1950/60-tal
Final bid500 SEK
Est2,000 SEK
Fällbord, omkring år 1800
Fällbord, omkring år 1800
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
Slagbord, allmoge, 1800-tal
Slagbord, allmoge, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est1,500 SEK
Kärlhylla, allmoge, 1800-tal
Kärlhylla, allmoge, 1800-tal
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
Läkarskåp, 1900-talets första hälft
Final bid2,500 SEK
Est2,000 SEK