Lowest lot number
218
Sven Johansson (1911-1986)
Final bid2,900 SEK
Est1,000 SEK
219
Sven Johansson (1911-1986)
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
220
Sven Johansson (1911-1986)
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
221
Sven Johansson (1911-1986)
Final bid2,200 SEK
Est1,000 SEK
222
Spegel, senempire, 1800-tal
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
223
Bordspendyl, rokokostil, 1800-talets slut
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
224
Vas, "Domino", Stig Lindberg för Gustavsberg
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
225
Halsband, Ole Lynggaard, Danmark
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
226
Väggplakett, Lisa Larson för Gustavsberg
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
227
Skulptur, Kina, troligen 1900-talets början
Final bid2,900 SEK
Est5,000 SEK
228
Bordslampa, 1940/50-tal
Final bid2,500 SEK
Est1,000 SEK
229
Uppläggningsfat, "Picknick", Marianne Westman för Rörstrand
Final bid900 SEK
Est800 SEK
230
Per Hilding Perjons (1911-1998)
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
231
Slava Kliuchnikov (f.1956)
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
232
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
233
Glasblock, Bertil Vallien för Kosta Boda
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
234
Taklampor ett par, Tom Dixon, 2000-tal
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
235
Takplafonder ett par, Le Klint, Danmark
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
236
Taklampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
237
Ljusstakar ett par, silver, MGAB, 1962
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
238
Stor dalahäst, omkring 1900-talets mitt
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
239
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-talets början
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
240
KG Nilson (f.1942)
Final bid200 SEK
Est800 SEK
241
Karin Broos (f.1950)
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
244
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Vandringsstav, daterad 1975
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
248
Okänd konstnär, 1800-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
250
Konjaksglas 12st, "Chateau", Bertil Vallien för Kosta Boda
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
251
Sverigedräkt för kvinna
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
Stor dalahäst, Nils Olsson, Nusnäs, daterad 2006
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
Vas med hänkel, Gunnar Nylund för Rörstrand
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Armring, Kultasepät Salovaara, Åbo, 1973
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
256
Armring i sterlingsilver, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Taklampa, 1940-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Bordsur, Sven Olof Andersson, Borlänge
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
259
Pilgrimsflaskor 2st, Kina, 18/1900-tal
Final bid3,200 SEK
Est1,500 SEK
Tom Fahlroth (1921-1980)
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Ljusstakar ett par, barock, 1700-tal
Final bid2,600 SEK
Est1,000 SEK
Medalj i 23k, För nit och redlighet i rikets tjänst
Final bid2,300 SEK
Est1,500 SEK
Bordspendyl, rokokostil, omkring år 1900
Final bid1,900 SEK
Est1,000 SEK
Teservisdelar, "Singapore", Arabia, Finland
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
Fickur, Au Lingot D'or Chaux de Fonds, Frankrike
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Silver 7 delar, Bröderna Lundqvist, Falun
Final bid2,400 SEK
Est1,500 SEK
Ljusstakar ett par, Karl Johan stil, 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
Servisdelar 5st, "Blå Eld", Hertha Bengtsson för Rörstrand
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK