Sven Johansson (1911-1986)
218
Sven Johansson (1911-1986)
Final bid2,900 SEK
Est1,000 SEK
Sven Johansson (1911-1986)
219
Sven Johansson (1911-1986)
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Sven Johansson (1911-1986)
220
Sven Johansson (1911-1986)
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Sven Johansson (1911-1986)
221
Sven Johansson (1911-1986)
Final bid2,200 SEK
Est1,000 SEK
Spegel, senempire, 1800-tal
222
Spegel, senempire, 1800-tal
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
Bordspendyl, rokokostil, 1800-talets slut
223
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Vas, "Domino", Stig Lindberg för Gustavsberg
224
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Halsband, Ole Lynggaard, Danmark
225
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
Väggplakett, Lisa Larson för Gustavsberg
226
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
Skulptur, Kina, troligen 1900-talets början
227
Final bid2,900 SEK
Est5,000 SEK
Bordslampa, 1940/50-tal
228
Bordslampa, 1940/50-tal
Final bid2,500 SEK
Est1,000 SEK
Uppläggningsfat, "Picknick", Marianne Westman för Rörstrand
229
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Per Hilding Perjons (1911-1998)
230
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
Slava Kliuchnikov (f.1956)
231
Slava Kliuchnikov (f.1956)
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
232
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Glasblock, Bertil Vallien för Kosta Boda
233
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Taklampor ett par, Tom Dixon, 2000-tal
234
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
Takplafonder ett par, Le Klint, Danmark
235
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
Taklampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
236
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
Ljusstakar ett par, silver, MGAB, 1962
237
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Stor dalahäst, omkring 1900-talets mitt
238
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-talets början
239
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
KG Nilson (f.1942)
240
KG Nilson (f.1942)
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Karin Broos (f.1950)
241
Karin Broos (f.1950)
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
244
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Vandringsstav, daterad 1975
Vandringsstav, daterad 1975
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal
248
Okänd konstnär, 1800-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
Konjaksglas 12st, "Chateau", Bertil Vallien för Kosta Boda
250
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Sverigedräkt för kvinna
251
Sverigedräkt för kvinna
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
Stor dalahäst, Nils Olsson, Nusnäs, daterad 2006
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
Vas med hänkel, Gunnar Nylund för Rörstrand
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal
Okänd konstnär, 1800-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Armring, Kultasepät Salovaara, Åbo, 1973
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Armring i sterlingsilver, 1900-talets andra hälft
256
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Taklampa, 1940-tal
Taklampa, 1940-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Bordsur, Sven Olof Andersson, Borlänge
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
Pilgrimsflaskor 2st, Kina, 18/1900-tal
259
Final bid3,200 SEK
Est1,500 SEK
Tom Fahlroth (1921-1980)
Tom Fahlroth (1921-1980)
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Ljusstakar ett par, barock, 1700-tal
Final bid2,600 SEK
Est1,000 SEK
Medalj i 23k, För nit och redlighet i rikets tjänst
Final bid2,300 SEK
Est1,500 SEK
Bordspendyl, rokokostil, omkring år 1900
Final bid1,900 SEK
Est1,000 SEK
Teservisdelar, "Singapore", Arabia, Finland
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
Fickur, Au Lingot D'or Chaux de Fonds, Frankrike
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Silver 7 delar, Bröderna Lundqvist, Falun
Final bid2,400 SEK
Est1,500 SEK
Ljusstakar ett par, Karl Johan stil, 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
Servisdelar 5st, "Blå Eld", Hertha Bengtsson för Rörstrand
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal
Okänd konstnär, 1800-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK