Kalk, 1700-tal
2
Kalk, 1700-tal
Final bid15,000 SEK
Est5,000 SEK
Dalahäst, 1900-talets första hälft
3
Final bid3,000 SEK
Est2,000 SEK
Råttsvanssked i silver, Paul Zachun, Norrköping, 1726
4
Final bid3,800 SEK
Est3,000 SEK
Okänd konstnär, 16/1700-tal
5
Okänd konstnär, 16/1700-tal
Final bid2,700 SEK
Est3,000 SEK
Altarskulpturer ett par, barock, 1700-tal
6
Final bid6,400 SEK
Est8,000 SEK
Kandelaber, barock, 16/1700-tal
7
Final bid4,200 SEK
Est5,000 SEK
Fickur i 18k, J.C.B.
8
Fickur i 18k, J.C.B.
Final bid13,000 SEK
Est10,000 SEK
Karott med lock, sterlingsilver, George III, 1792
Final bid6,200 SEK
Est5,000 SEK
Råttsvanssked i silver, Wolter Siewers, Norrköping (verksam 1693-1722 (-24))
10
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
Ljusstake, barock, 1700-talets första hälft
11
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
Vas med lock, Kina, Kanton, 1800-tal
12
Final bid7,200 SEK
Est3,000 SEK
Bägare i silver, daterad 1750
Bägare i silver, daterad 1750
Final bid2,100 SEK
Est1,500 SEK
Album med samlarbilder, "Sportens Stjärnor", Hemmets Journal
14
Final bid14,000 SEK
Est20,000 SEK
Halsband i 18k, Balestra, Italien
15
Final bid15,000 SEK
Est12,000 SEK
Eldhundar ett par, Louis XV stil, 1800-tal
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
Fickur i 18k
17
Fickur i 18k
Final bid11,500 SEK
Est8,000 SEK
Fickur i 18k, Locle, 1900-talets början
Final bid6,800 SEK
Est5,000 SEK
Bordslampa, troligen GAB, Stockholm, 1920/30-tal
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
Bordslampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
Elin Larsson
21
Elin Larsson
Final bid3,600 SEK
Est2,000 SEK
Ljusstakar ett par, sengustavianska, 1800-talets början
22
Final bid6,400 SEK
Est3,000 SEK
Bägare i sterlingsilver, Bröderna Lundqvist, Falun
23
Final bid4,200 SEK
Est3,000 SEK
Stekfat, Kina, Qianlong, 1700-tal
24
Final bid600 SEK
Est1,500 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal
Okänd konstnär, 1700-tal
Final bid4,000 SEK
Est2,500 SEK
Leksaksmotorcykel, "Silver Racer no.5" Tipp & co. Tyskland
26
Final bid6,800 SEK
Est8,000 SEK
Herrarmbandsur, Omega, Seamaster, 18k
27
Final bid5,600 SEK
Est5,000 SEK
Tårtspade, rokoko, 1700-tal
28
Tårtspade, rokoko, 1700-tal
Final bid2,100 SEK
Est2,000 SEK
Trattgrammofon med myntinkast, tidigt 1900-tal
29
Final bid4,800 SEK
Est4,000 SEK
Kärl med lock, Kina, 18/1900-tal
30
Final bid600 SEK
Est2,000 SEK
Theodor Lundberg (1852-1926)
31
Theodor Lundberg (1852-1926)
Final bid5,200 SEK
Est6,000 SEK
Terrin med lock, "Indian Green", Meissen, Tyskland
32
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
Okänd konstnär, 17/1800-tal
33
Okänd konstnär, 17/1800-tal
Final bid6,600 SEK
Est3,000 SEK
Damarmbandsur, Certina, 18k
Damarmbandsur, Certina, 18k
Final bid9,800 SEK
Est8,000 SEK
Damfickur i 18k
Damfickur i 18k
Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK
Polissabel, 1900-talets första hälft
36
Final bid1,900 SEK
Est1,000 SEK
Ring i 18k vitguld
37
Ring i 18k vitguld
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
Armband med berlocker, 18k
38
Armband med berlocker, 18k
Final bid6,000 SEK
Est5,000 SEK
Ljuskrona, rokokostil, 1900-talets första del
39
Final bid14,000 SEK
Est4,000 SEK
Flaska, 17/1800-tal
Flaska, 17/1800-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
Champagneglas 6st, "Clown Gold", Ann Nilsson för Orrefors
41
Final bid2,100 SEK
Est2,500 SEK
Skål, "Sofiero", Gunnar Cyrén för Orrefors
42
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
Bestickservisdelar 48st, silver, "Tornedal"
44
Final bid6,800 SEK
Est6,000 SEK
Skålar 5st, Piero Fornasetti, Italien
45
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
Herrarmbandsur, Onsa, 18k
46
Herrarmbandsur, Onsa, 18k
Final bid3,600 SEK
Est3,000 SEK
Dalahäst, 1900-talets början
47
Dalahäst, 1900-talets början
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
Ljusstakar ett par, silver, rokokostil, 1900-tal
48
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
49
Final bid7,200 SEK
Est6,000 SEK
Gryta med lock, Bruzaholms Bruk, daterad 1843
50
Final bid1,800 SEK
Est1,500 SEK