Laddar...
Månadsauktion den 29 januari
Lägsta föremålsnummer
759
Maria Manuela Vintilescu (f.1959)
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
760
Tallrikar 2st, Herend, Ungern
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
761
Stengods 5 delar, "Entré", Carl Harry Stålhane för Rörstrand
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
762
Glas 14 delar, bl.a. Åfors Glasbruk, 1900-talets första hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
763
Folkdräkt för kvinna
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
770
Väggplakett, Lisa Larson för Gustavsberg
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
771
Väggplakett, Lisa Larson för Gustavsberg
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
794
Ljusstakar ett par, England, 1700-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
795
Slipad rökkvarts
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
796
Mapp, "Stockholms stad med omnejd", tryckt 1930
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 SEK
797
Koppar med fat 6st, "Kastehelmi", Iittala
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
798
Skulptur, 18/1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
799
Matservisdelar 18st, "Måsen", Bing & Gröndahl, Danmark
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
800
Okänd konstnär, omkring år 1900
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
801
Bordslampa, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering400 SEK
802
Assietter 8st samt uppläggningsfat, "Kastehelmi"
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
803
Punschmuggar 8st, silver
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
804
Vägglampor ett par, Sjömarkens Armatur
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
805
Ringar 4st, silver/sterlingsilver, Sverige
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
810
Martin Lindberg (f.1923)
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
811
Okänd konstnär
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
812
Slava Kliuchnikov (f.1956)
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
832
Tårtspade i silver, 1910
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
833
Herrarmbandsur, Tissot, Visodate, Seastar
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
834
Handknuten matta, Usak
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
835
Gräddkanna i silver, Finland, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
836
Handknuten matta, orientalisk
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
837
Kopparstick, "Diana und ihre nymphen", daterat 1801
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
838
Ardy Strüwer (f.1939)
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
839
Skulptur, 1900-talets första del
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
840
Taklampa, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
841
Glas 22 delar, Iittala, Finland
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
842
Spelhorn, allmoge, 17/1800-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
843
Slipsar 5st, Hermes, Paris, Frankrike
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
844
Elljusstakar ett par, Luma, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
845
Knotskål, allmoge, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
846
Skålar 3st, Kina, 17/1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
847
Figuriner 5st, Danmark
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
848
Hasse Olsson
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
849
Takplafond, Carl Fagerlund för Orrefors
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
850
Ölglas 5st, 1800-tal
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
851
Kandelaber, 1900-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering500 SEK
852
Armillarsfär, Chez G. Gobille, Paris, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
853
Skål, Gunnar Cyrén för Orrefors
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
854
Taklampa, omkring 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
855
Bordsur, 1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
856
Wladyslaw Chmielinski
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 000 SEK
857
Keramik 3 delar, "Lava", Ewald Dahlskog för Bo Fajans
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
KONTAKT
Dalarnas Auktionsbyrå AB
Häradsvägen 24
784 34 Borlänge
0243 - 23 67 90
info@dalarnasauktionsbyra.se
Stockholmsfilial
Essinge brogata 4
112 61 Stockholm
08-508 677 30
Öppettider
Borlänge:
Tisdagar & onsdagar kl. 9.00-12.30, 13:30-18.00,
Essinge brogata 4, Sthlm:
Måndagar 12:00-17:00
Onsdagar 09:00-13:00
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.